هویت فاش شده ابرقهرمانان
هویت فاش شده ابرقهرمانان کمیک – با توجه به اینکه در MCU و بدنبال حضور شخصیت های ابرقهرمان با هویت های اصلی شان مسئله هویت پنهان کمی از ارزش اولیه خود ساقط شده است، ولی این عامل یه عنوان یکی از مهمترین و جذاب ترین عوامل هنوز در دنیای کمیک مطرح است. پنهان کردن هویت اصلی در دنیای کمیک های دی سی و مارول هنوز نقشی مهم ایفا می کند و نقش محافظت از شخصیت های ابر قهرمان و افراد مزتبط با آنها در برابر خطرات را دارد. فاش شدن این شبکه امنیتی می تواند نتایج ناگواری را برای قهرمانان و افرادی داشته باشد که رابطه ای نزدیک با قهرمان ها دارند. جای تعجب نیست که تعداد بسیار زیادی از کمیک ها از این حربه برای معرفی شخصیت های خود استفاده کرده اند.

 

در اکثر مواقع فاش کردن هویت اصلی توسط خود شخصیت و با میل و اراده خود آنها صورت می گیرد، ولی در بعضی موارد هم مانند اسپایدرمن: دور از خانه، این موقعیت از آنها دزدیده می شود. گاهی اوقات این مهم زمانی اتفاق می افتد که یک نیروی متحد یا دشمن نقاط را به هم وصل می کنند و متوجه هویت اصلی شخصیت می شوند و یا اینکه بی دقتی خود شخصیت های ابرقهرمان در مسیر انجام وظیفه باعث لو رفتن هویت آنها می شود و تم داستانی به شکلی انفجاری پیش می رود.
هویت های سری شاید در بعضی موارد به سوژه ای نخ نما تبدیل شده باشند، ولی در بعضی موارد جایگاه ارزشمند خود را دارا هستند. به همین خاطر است که وقتی شخصیت های شرور دریچه را باز می کنند و نگاهی به داخل ظرف می اندازند، دنیایی از احتمالات را باز می کنند که هیچکدام از آنها نمی تواند خوب باشد…
Spider-Man
پیتر پارکر در چندین موقعیت هویت خود را فاش کرده است، ولی بعدها توانسته راز خود را مخفی کند. گاهی اوقات از طریق توضیحات پیچیده و گاهی اوقات از طریق اقدامات خطرناکی که جان خود را به خطر می اندازد. مانند موردی که در آن جان زن عمو می را نجات داد. اولویت ها زندگی پیتر پارکر را هدایت می کنند اولویت ها.
جای تعجب نیست که شوکه کننده ترین زمانی که در آن اسپایدرمن هویت خود را عیان کرد، مربوط می شود یه یکی از همین لحظات جبرانی داستان. در زمان جنگ داخلی که در آن ابرقهرمانان بواسطه میزان اعتبار و آزادی فردی در برابر یکدیگر قرار می گرفتند، اسپایدرمن با قرار گرفتن در کنار تونی استارک که طرفدار حفظ شهرت بود، همه را متعجب کرد.
هویت اسپایدرمن تا به آن نقطه چهل سال بود که مانند رازی سر به مهر حفظ شده بود و به همین دلیل بود که تونی فکر می کرد پیتر باید به جرگه افرادی بپیوندد که شهرت خود را پنهان نمی کنند. تونی پیتر را متقاعد کرد که مانند خود او هویتش را به عموم بنمایاند. تصمیم که بعد از آن موچب پشیمانی پیتر پارکر شد.
شاید نتوان فاش کردن هویت اسپایدرمن را در این مقوله قرار داد، چون تحت تأثیر تحریکات تونی استارک صورت گرفت.

 

Batgirl
در بین تمامی اعضای خاناوده خفاش ها که هویت نامشخصی دارند، باربارا گوردون بدترین وضع را دارد. او با بروس وین یا پدرش کمیسر گوردون زندگی نمی کند و مانند بتمن یا رابین از منابع زیادی برخوردار نیست.
این واقعیت که ببز دختر کمیسر است، باعث بروز تنش زیادی بین بتمن و معتمدترین متحد او شده است و جای تعجب نیست که در بسیاری ازطرح های داستانی این موضوع مطرح شده است که اگر کمیسر از این موضوع مطلع شود چه اتفاقی ممکن است بیفتد که در بعضی از موارد این موضوع خط اصلی داستان است و در بعضی موارد خط سیر جانبی داستان اصلی است.
قبل از بحران در زمین های بینهایت مشخص شد که پدر او به شکلی متوجه هویت او را در قالب بت گرل شده بوده. علاوه بر این در اقتباس انیمیشنی سریال بتمن (بر روی لبه) و بی عدالتی: خدایان در میان مابه این موضوع که فاش شدن این مطلب تا چه اندازه می تواند ویران کننده باشد، پرداخته می شود. این موضوع در مواردی نه تنها به بروز تیرگی بین گوردون و دخترش، بلکه به هم خوردن رابطه بین نیروی پلیس و بتمن می انجامد.
در سری تولد مجدد از کمیک های دی سی بار دیگر هویت او پوشیده می شود و مشخص نیست که کجا و چگونه گوردون متوجه این مسئله بشود.

 

6 Green Arrow
هویت الیور کویین معنی خاصی ندارد. البته منظور ما این نیست که در مفهوم کلی نامفهومی هویت ابرقهرمان ها قرار می گیرد (یا مثلاً آن ریش باحال او می تواند گواهی باشد بر این واقعیت که او گرین ارو است)، بلکه به این دلیل که نویسندگان دی سی هنوز تصمیم نگرفته اند که این مسئله هویت مخفی اطلاعات عموم مردم باشد یا نه.
الیور مورد خاصی است که هویت اش بعد از مرگش فاش شد. روزنامه ها بعد از کشته شدنش در حادثه انفجار بمبی که او برای خنثی شدنش اقدام کرده بود، هویت او را فاش کردند. این مسئله پابرجا بود تا در Quiver باری دیگر بازگشت الی را شاهد بودیم. با این وجود وقتی برد ملتسر بار دیگر مأموریت های تیرانداز را از سر گرفت، بار دیگر شاهد بی اطلاعی عموم مردم نسبت به هویت او بودیم.
هیچ توضیحی داده نشد. فقط او هویت دوگانه خود را بار دیگر به دست آورد و مردم هم به همان اندازه نادان تصور شدند. کویین در سالهای بعد در انتخابات شهرداری شرکت می کند. البته پیش از این سازمان اطلاعات آمریکا CIA در داستان Longbow Hunters متوجه هویت او شده بود. ولی الیور توانست بعد از آن بمدت چند سال دیگر هویت خود را در داستان های ملتسر پوشیده نگه دارد.
چیزی که به پیچیدگی موضوع هویت الی بیشتر دامن می زند، این نکته است که هویت او باری دیگر در موضوعات پس آیند “فریاد عدالت” برملا شد که این موضوع هم با انتشار سری 52 جدید و تولد مجدد دی سی حل و فصل شد.

 

5 Nightwing
دیک گریسون را شاید نتوان در این لیست قرار داد و دلیل آن شلیک گلوله ای است که به زندگی او خاتمه داد. ریک نامی است که این روزها او را به این نام می شناسیم. او که پس از جان سالم به در بردن از ترور خود زندگی دیگری را از سر گرفته است، یکی از بدشانس ترین اعضای خانواده خفاش هاست.
در جریان داستان “برای همیشه پلید” و در زمانی که سندیکای تبهکاران تقریباً تمامی اعضای گروه عدالت را کشته بودند، دیک توسط اعضای گروه دستگیر شد و ماسک او از چهره اش برداشته شد. بعد از این قضیه اتفاقات بد زیادی برای دیک افتاد ولی برداشته شدن ماسک از چهره او کافی بود تا زندگی ابرقهرمانی اش برای همیشه دستخوش تغییر شود.
او که دیگر تحت نام نایت وینگ فعالیت نمی کرد، به یک سازمان جاسوسی رخنه کرد و تحت یک هویت مستعار کار خود را ادامه داد. چندین سال گذشت تا بار دیگر تصمیم گرفت تحت همان هویت قبلی به کار خود ادامه دهد و بار دیگر متوجه شد که زخم های گذشته سر باز می کنند. در نهایت تصمیم گرفت با هویت ریک فعالیت های خود را ادامه دهند.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *