مقالات کمیک

۱۰ قاصد گالاکتوس که احتمالاً نمی شناختید

بلعنده دنیاها قاصدهای متعددی داشته است. بعضی از آنها مانند سیلور سرفر آشناترند. ولی بعضی دیگر را تنها طرفداران پروپا قرص بیشتر می شناسند.
گالاکتوس که به بلعنده جهان هم مشهور است از زمانی که برای اولین بار در شماره ۴۸ کمیک های چهار شگفت انگیز در سال ۱۹۶۶ به طرفداران عرضه شد، حضوری چشمگیر و پیوسته در کمیک های مارول داشته است. بعد از اینکه نگهبان (Watcher) در مورد تهدید موجودی خداگونه به چهار شگفت انگیز خبر داد، گالاکتوس به زمین رسید تا زمین را مانند چندین سیاره ای که قبلاً بلعیده بود از صحنه روزگار حذف کند.
یکی از ماندگارترین و مهمترین ویژگی هایی که تاریخچه طولانی گالاکتوس را تشکیل داده است انتخاب قاصدانی برای خود و دادن قدرت هایی بسیار زیاد به آنها بوده است تا سیاراتی برای او بیابند که او بتواند با آنها گرسنگی بی پایان خود را سیر کند. مشهورترین این قاصدها سیلور سرفر است که نورین راد (Norrin Radd) نام داردو اولین بار در همان کمیک مشهور سال ۱۹۶۶ معرفی شد. اگرچه او شاخص ترین قاصد گالاکتوس به شمار می رود، ولی قاصدان دیگری هم هستند که بسیاری از طرفداران از وجود آنها بی خبرند یا کلاً آنها را فراموش کرده اند. در اصل تعدادی از آنها را گالاکتوس به دنیای کمیک معرفی کرده است.

۱۰ نابودگر
نابودگر (Destroyer) که اولین بار در داستان “سفر به اسرار” و در سال ۱۹۶۵ دیده شد، یک زره جادویی است که اولین بار به دست پدر ثور، اودین، ساخته شدتا از زمین در برابر دشمنان محافظت کند. سپس این زره در معبد تاریکی قرار گرفت و محصور شد تا در صورت لزوم دوباره از آن استفاده شود.
نابودگر زمانی انجام وظیفه خود را شروع کرد که قاصد قبلی فایرلرد (Firelord) از گالاکتوس درخواست کرد تا او را مرخص کند. گالاکتوس تنها به شرطی با درخواست او موافقت کرد که او جانشینی برای خود معرفی کند. این باعث جرقه زدن ایده ای در ذهن ثور شد و ثور طوری وانمود کرد که نابودگر یک پوشش بی عقل و وفادار است. گالاکتوس از این وعده به وجد آمد و پذیرفت نابودگر را جایگزین فایرلرد کند.

۹ مورگ
مورگ مأمور اعدام (Morge the Executioner) اولین بار در صفحات شماره ۶۹ کمیک سیلور سرفر در سال ۱۹۹۲ ظاهر شد. او یک جنگجوی وحشی و خونخوار بود که گالاکتوس او را جایگزین نوا (Nova)کرد. او در اولین ملاقاتی که با گالاکتوس داشت، اعلام کرد برای سیاره خود ارزشی قائل نیست و مهم نیست که برای آن چه اتفاقی می افتد ولی این به آن معنی نیست که این مهم بدون جنگ ممکن شود.
گالاکتوس با خود فکر کرد که این قاتل قسی القلب گزینه بهتری برای جستجوی سیارات خواهد بود ولی طبیعت غیرقابل پیش بینی مورگ او را مأیوس کرد و در نهایت او را از قدرت برکنار کرد. بدون قدرت کیهانی مورگ زیاد دوام نیاورد و به دست قاصد قبلی تراکس (Terrax) کشته شد.

۸ مشعل آتشین
جانی استورم برادر سو استورم و یکی از اعضای گروه چهار شگفت انگیز است که بنام مشعل آتشین (Human Torch) هم شناخته می شود. او ابتدا با گالاکتوس جنگید ولی شکست خورد و در شماره ۵۱۰ داستان های چهار شگفت انگیز مجبور شد قاصد گالاکتوس شود.
در جریان “خیزش طوفان” گالاکتوس سعی کرد با افزایش قدرت های سو استورم از او برای یافتن سیاره های پنهان استفاده کند. تنها طرفداران اصیل کتاب های کمیک می دانند که در جریان داستان “زن شکست ناپذیر” رید ریچاردز (مستر فنتستیک) تصمیم گرفت تا جای جانی را با سو عوض کند تا کمی وقت بیشتری داشته باشند. ولی گالاکتوس برنده شد و جانی مجبور شد به عنوان قاصد او کار کند.

۷ دکتر استرنج
بر روی کاور شماره ۱۲ از کمیک های دکتر استرنج استیفن استرنج را می بینیم که روبروی ارباب آینده خود قرار گرفته، در حالیکه چشمان آبی او می درخشد.
آن دسته از علاقمندان که با تاریخ اخیر مارول آشنایی ندارند، شاید از اینکه جادوگر اعظم به جمع زیردستان گالاکتوس در آمده، تعجب کنند. این اتفاق در شماره ۱۳ کمیک های دکتر استرنج افتاد و بلعنده جهان به قلمرو نیروهای جادویی تبعید شد. دکتر استرنج می دانست که حضور گالاکتوس در آن محیط و احساس ترس او را به موجودی بدتر تبدیل خواهد کرد. همزمان با تلاش استرنج برای یافتن راه حل این مشکل، گالاکتوس موجودات آن قلمرو را جذب می کرد تا گرسنگی اش رفع شود. استرنج با اطلاع از این موضوع قاصد او شد تا مواردی که مناسب او هستند پیدا کند و از تهدید کل موجودات توسط گالاکتوس جلوگیری کند. با این وجود گالاکتوس باعث برخورد جادو و علم شد که بخاطر آن بافت واقعیت به مرور از هم گسیخته شد.

۶ سیبرتوث
سیبرتوث به محض دریافت نیروی کیهانی وارد جنگ با سیلورسرفر شد. سیبرتوث (Sabertooth) که به عنوان یکی از دشمنان ولورین و مردان ایکس محسوب می شود، در شماره ۱۴ از کمیک های آیرون فیست در سال ۱۹۷۷ به علاقمندان معرفی شد. بعدها راه خود را از پنل های کمیک به صفحه تلویزیون و سینما باز کرد. و هنرمندانی چون لیو شرایبر و تایلر مین نقش آن را بازی کردند.
در دنیایی دیگر سیبرتوثقدرت کیهانی از گالاکتوس دریافت می کند و از او در برابر نسخه ای پلید از سیلورسرفر دفاع می کند. در آن دنیا گالاکتوس به جای تخریب دنیاها از خاصیت احیای دنیاها برخوردار است.

۵ سقوط کرده
اگرچه سیلور سرفر اولین قاصدی است که به طرفداران معرفی شد ولی او اولین قاصد گالاکتوس نبوده است. اولین بار سقوط کرده (Fallen One) در شماره ۱۱ کمیک ثانوس در سال ۲۰۰۴ وارد دنیای کمیک شد. البته در مورد این قاصد اطلاعات زیادی در دست نیست.
سقوط کرده در بیش از یک مورد سعی کرد ارباب خود را از بین ببرد. ولی هر گاه به گالاکتوس حمله کرد، شکست خورد. این هوس او را همچنین به نبرد علیه تایتان دیوانه ثانوس و استارلرد واداشت. استار لرد در نهایت توانست او را برای مدتی زندانی کند. این مهم کمی قبل از مرگ سقوط کرده اتفاق افتاد.

۴ دزلر
دزلر شخصیتی است که اولین بار در سال ۱۹۸۰ و در شماره ۱۳۰ از کمیک های مردان ایکس عجیب به طرفداران معرفی شد. این شخصیت را تام دیفالکو و جان رومیتا جونیور خلق کردند. او نه تنها در تیم مردان ایکس و چند تیم دیگر حضور دارد، بلکه یک ستاره موسیقی پاپ است و توانایی تبدیل صوت به نور و افزایش شدت آن را دارد.
در شماره ۱۰ از کمیک دزلر (Dazzler) گالاکتوس او را از نو خلق می کند و از او قاصدی جدید می سازد تا قاصد دیگرش را که گریخته رهگیری کند. این قاصد دیگر تراکس است. تراکس از نیروی کیهانی استفاده کرده بود تا به جای پیدا کردن سیاره برای گالاکتوس بر یکی از آنها حکومت کند. تراکس که متوجه عصبانیت ارباب خود شده بود به داخل سیاهچاله ای پناه برد که تنها دزلر می توانست در آن وارد شود.

۳ زن عمو می
برای آن دسته از خوانندگان که زن عمو می را نمی شناسند باید بگوییم که او زن عموی پیترپارکر، مرد عنکبوتی، و همسر بن پارکر است که فوت کرده است. این شخصیت اولین بار در سال ۱۹۶۲ و در شماره ۱۵ از کمیک های فانتزی شگفت انگیز دیده شد. در همان داستانی که مرد عنکبوتی به جهان معرفی شد. ولی بعضی از طرفداران جدی کمیک ها هم نمی دانند که زن عمو می هم نیروی کیهانی را به دست آورده بود.
در شماره ۱۳۷ داستان های مارول تیم آپ (Marvel Teamup) زن عمو می به عنوان پرستار در سیرکی از فرانکلین ریچاردز پرستاری می کرد که گالاکتوس سعی کرد فرانکلین ریچاردز را به قاصد خود تبدیل کند. زن عمو می تلاش می کند از این مسئله جلوگیری کند و در نتیجه به پیرزن طلایی (Golden Oldie) تبدیل می شود. خوشبختانه در پایان این سری از داستان ها متوجه می شویم که این همه بخشی از رؤیاهای پیترپارکر بوده است.

۲ ویلی لامپکین
ویلی لامپکین (Willie Lumpkin) اولین بار در سال ۱۹۶۳ و در شماره ۱۱ کمیک چهار شگفت انگیز معرفی شد. او مدمور پست بازنشسته ای بود که بارها بسته هایی را به ساختمان نفرین شده (!) بکستر بیلدینگ رسانده بود و در آنجا چندین بار با چهارشگفت انگیز روبرو شده بود. ویلی حتی در سال ۲۰۰۵ در فیلم چهارشگفت انگیز هم دیده شد. در آنجا استن لی نقش او را به عهده گرفته بود.
در داستان های “چه می شد اگر؟” و در شماره ۳۴ از این داستان ها که در سال ۱۹۸۲ به چاپ رسید، تنها در یک پنل شاهد حضور ویلی در نقش قاصد گالکتوس بودیم. او حامل نامه ای از اربابش گالاکتوس بود که در آن گالاکتوس به چهار شگفت انگیز اطلاع داده بود که سیاره شان فردای ان روز بلعیده خواهد شد. در این پنل می توان ویلی را دید که با بسته های پستی خود به آنها دست تکان می دهد و پرواز کنان از آنها دور می شود.

۱ سوپرمن
در یکی از غیرمعمول ترین کراس اورهایی که هرگز در سینما شاهدش نخواهیم بود، تیم مارول چهارشگفت انگیز با قهرمان دی سی سوپرمن روبرو می شوند که خبردار شده گالاکتوس مسئول نابودی کریپتان بوده و به دنیای چهار شگفت انگیز سفر کرده تا عدالت را در مورد این شرور اجرا کند.
نکته جالب در مورد این داستان این است که در دنیای چهارشگفت انگیز سوپرمن یکی از مشاهیر هنر پاپ است و مورد علاقه فرانکلین، پسر سو و رید ریچاردز. گالاکتوس سوپرمن را جذب می کند و نتیجه کار ظهور قاصد طلایی می شود. او پس از نبردی که علیه چهار شگفت انگیز دارد، در نهایت به یاد می آورد که کیست و به چهارشگفت انگیز کمک می کند تا گالاکتوس را متوقف کنند. در پایان او واقعیت های مربوط به نابودی کریپتان را درمی یابد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا