مقالات کمیک

۱۰ مرگ در دنیای مارول که هیچکس باور نداشت دائمی باشند

دنیای مارول – در حال حاضر خوانندگانی که اثار مارول را دنبال می کنند نسبت به مرگ تمامی شخصیت هایی که در داستان ها اتفاق می افتند، مشکوک هستند.در دنیای فیکشن هیچ چیز نباید دائمی باشد. و در کمیک های ابرقهرمانی، طرفداران قدیمی تر ضرب المثلی داشتند که می گفت هیچکس جز باکی و خانواده وین مرده باقی نخواهند ماند. و بعد باکی بارنز هم زنده شد. الان دیگر همه عادت کرده اند و می دانند که شخصیتی می میرد تا بعدها دوباره به زندگی بازگردانده شود. ظاهراً اینها همه بخشی از طرح های بازاریابی فروش هستند.
ولی ۱۰ مرگ هستند که به معنای واقعی کلمه هیچکس نمی توانست آنها را به عنوان مرگ دائمی تصور کند. بعضی از شخصیت های مارول هستند که نمی توان آنها را بمدتی طولانی از دنیای مارول جدا کرد. چون اگر این اتفاق بیفتد، کل دنیای مارول دچار تغییرات عظیمی می شود. به بیان ساده تر مارول نمی تواند برخی از گاروهای شیرده خود را از دست بدهد. این شخصیت ها باید تنها بمدت چند سال بمیرند تا آماده بازگشتی بزرگ شوند.

۱۰ استیو راجرز توسط شارون کارتر کشته شد ولی ۴ سال بعد به زندگی بازگردانده شد
استیو راجرز طرفدار اصلی عدم امضای توافق نامه در جریان “جنگ داخلی” بود. در پایان این خط داستانی کاپیتان متوجه شد که بهایی که شهروندان با تلفات خود می پردازند، ارزش آن را ندارد و تصمیم گرفت تسلیم شود و با تبعات جنگ علیه احساسات برانگیخته ضدابرقهرمانی روبه رشد آن زمان برخورد کند.
ولی در جریان محاکمه اش بخاطر جرائمی که مرتکب شده بود، او به دست شارون کارتر که شستشوی مغزی شده بود، کشته شد و منجر به آغاز خطی داستانی شد که سالها طول کشید و در آن باکی بارنز، سرباز زمستانی پیشین، هویت او به عنوان کاپیتان آمریکا را بر عهده گرفت. ولی هیچکدام از این مسائل را نمی شد دائمی تلقی کرد و در نهایت پنج سال بعد از آن کاپیتان آمریکا بازگشت تا لباس قدیمی خود را بپوشد.

۹ قدرت خوددرمانی ولورین از او گرفته شد و در آدامانتیوم فرو رفت
ولورین پس از جنگی که در دنیایی دیگر اتفاق افتاد قدرت خوددرمانی خود را از دست داد و این مسئله او را با مشکل مواجه کرد، چرا که دشمنان قدیمی او سراغش آمدند تا از او انتقام بگیرند. در خط داستانی مرگ ولورین، لوگان با تعدادی از دشمنان قدیمی اش روبرو می شود و به گذشته خود باز می گردد تا جایی که به مردی برمی خورد که واقعاً بدنبال اوست، یعنی خالق اصلی برنامه سلاح ایکس دکتر ایبرهم کرنلیوس (Abraham Cornelius).
ولورین به برنامه های اصلی کورنلیوس دست پیدا می کند ولی در پوششی از آدامانتیوم فرو می رود که بسرعت سخت می شود. مارول نتوانست داستان را در این نقطه تمام کند و سه سال بعد مشخص شد که آدامنتیوم بریده شده و ولورین نجات داده شده است.

۸ سایکلوپس در مه تریجن مرد و با سفر در زمان یک سال بعد دوباره به زندگی باز گردانده شد
بهتر بود داستان ناانسان ها علیه مردان ایکس، به فراموشی سپرده شود، ولی متأسفانه بزرگترین تغییری که در روند داستانی مردان ایکس ایجاد کرد هنوز به حالت مطلوب خود باز نگشته. پس از اینکه اعضای گروه ایکس متوجه شدند مه تریجن (Terrigen Mist) تأثیری مرگبرار بر روی مردان ایکس دارند، این توده ابری در سراسر جهان پخش شد.
سایکلوپ این مسئله را جنگی علیه مردان ایکس قلمداد کرد و با ناانسان ها جنگی را آغاز کرد. ولی بعدها مشخص شد که سایکلوپ در شروع جنگ نقشی نداشته است و پس از تماس با توده ابری تریجن جان خود را از دست داد. البته این حالت دیری نپایید و در نهایت کیبل (Cable) جوان با چیزی شبیه سفر در زمان در داستان ریشه کنی (Extermination) توانست اسکات را باری دیگر زنده کند.

۷ هالک به دست هاکای کشته شد ولی دو سال بعد در حالتی کاملاً فناناپذیر ظاهر شد
یکی از بخش های اصلی داستان جنگ داخلی ۲ که خیلی بدبینانه بود، پیش بینی از آینده و تبدیل هالک به موجودی بود که انتقام جویان را به نابودی خواهد کشاند. قبل از اینکه این اتفاق بیفتد هاکای تیرهایی بر سر و سینه بروس بنر نشاند و او را کشت. اکثراً اینطور باور کردند.
در جریان داستان افسانه ای انتقام جویان: تسلیم موقوف، چلنجر (Challenger) یکی از موجودات پیر جهان هستی بروس را احیاء کرد. مارول به هالک دو سال استراحت داد، ولی بعد از آن موضوع فناناپذیری هالک مطرح شد و گفته شد که هر اتفاقی برای هالک بیفتد، او در نهایت بازخواهد گشت. حداقل احتمال مردن هالک را در ضعیف ترین شکل ممکن آن هم از بین بردند.

۶ پروفسور ایکس به دست سایکلوپ و با قدرت دارک فینیکس کشته شد، ولی با کمک فانتومکس دوباره احیاء شد
در پایان داستان انتقام جویان علیه مردان ایکس پروفسور اگزویر توسط سایکلوپس که دارای نیروی دارک فینیکس بود کشته شد. اسکات که کاملاً غیرقابل کنترل است، اگزویر را که تلاش می کند او را از جنگ منع کند، می کشد. مرگ اگزویر تسهیل کننده چالش های زیادی است که در دهه ۲۰۱۰ در مارول اتفاق افتاد، ولی نمی توانست جنبه دائمی داشته باشد.
مؤسس گروه ایکس می تواند مدتی طولانی خود را از دیگر اعضای گروه پنهان کند ولی در سال ۲۰۱۷ و در پی جنگی که با سلطان سایه (Shadow King) در استرال پلین (Astral Plane) دارد، بازگردانده می شود. فانتومکس (Fantomex) شکل فیزیکی خود را به اگزویر می سپارد تا در آن جای بگیرد و بتواند دوباره به تیم امردان ایکس برگردد. حداقل همه فکر می کنند که او بازگشته است.

۵ کانگ آیرون من را شستشوی ذهنی می دهد، ولی آیرون من جان خود را می دهد تا کانگ را شکست دهد- سپس در بازگشت قهرمانان دوباره زنده می شود
در یکی از بدترین داستان های دهه ۱۹۹۰ مشخص می شود که آیرون من سالهاست تحت کنترل کانگ فاتح است. هیچکس نمی داند این کنترل ذهن از کجا و چه زمانی آغاز شده است، ولی در انتقام جویان: عبور، او علیه انتقام جویان وارد جنگ می شود و تقریباً موفق است. ولی در نهایت، او به خود می آید و به بهای از دست دادن جان خود به انتقام جویان کمک می کند تا کانگ را شکست دهند.
اینکه مارول چقدر سعی در حفظ این حالت داشت، به تفسیر شخصی افراد بستگی دارد. از لحاظ فنی، ظاهراً مارول سعی در حفظ این حالت نداشت. چون آنها بلافاصله یک تونی نوجوان از دنیایی دیگر را معرفی کردند. در داستان بازگشت قهرمانان،در سال ۱۹۹۸ تأیید شد که تونی استارک اصلی بازگشته است، پس ساده تر این است که مسئله را به همین صورت بپذیریم.

۴ ثینگ در نبردی علیه دکتر دووم جان خود را از دست داد و چهار شگفت انگیز به بهشت رفتند تا او را بازگردانند.
در جریان جنگ با دکتر دووم جانی استورم (Johnny Storm) اشتباهی کرد که بهای از کشته شدن ثینگ تمام شد. این باید پایان داستان می بود ولی در عوض رید (Reed) نمی توانست مرگ بهترین دوست خود را تحمل کند.
به جای اینکه تسلیم شود، او ماشینی برای زنده نگه داشتن ثینگ اختراع کرد، و به بهشت رفت تا ثینگ را دوباره به زندگی بازگرداند. مسئله عجیب این بود که ماشین او نه تنها کار کرد، بلکه ثینگ قبول کرد که به گذشته برگردد و چهار شگفت انگیز پس از مواجهه با خالق جهان خود (که شباهت زیادی با جک کربی داشت) به زمین بازگشتند.

۳ نیمور توسط اسکادران سوپریم از بین رفت، ولی با سفر در زمان دوباره بازگشت
در جریان داستان انتقام جویان جاناتان هیکمن (Jonathan Hickman) که در قالب انتقام جویان جدید در جریان است، گروه ایلومیناتی با ایجاد تغییراتی در صدد توقف نابودی جهان برآمد. بخش عمده داستان به این موضوع می پردازد که آیا آنها حاضرند بخاطر نجات دنیای خود دنیاهای دیگر را از بین ببرند یا نه. ولی نیمور به سرش می زند قهرمان داستان باشد و تیم خود را تشکیل می دهد.
نیمور بطور مخفی با گروه مخفی ارتباط برقرار کرد تا جاودانه شود تا بتواند در برابر حملات اسکادران سوپریم (Squadron Supreme) ایستادگی کند. هیچکدام از آنها به او شانس ایجاد ارتباط با اعضای گروه را نمی دهند و سر از بدن او جدا می کنند. البته بعد از گذشت یک سال او دوباره به دنیای مارول بازمی گردد، چون شخصیت او سرگرم کننده تر از آن است که بسادگی بتوان او را حذف کرد.

۲ مشعل انسانی علیه نیروهای منطقه منفی جنگید، ولی به دست خود آناییلوس احیاء شد
وقتی نیروهای منطقه منفی سعی کردند از طریق پورتال رید در زمین به دنیای عادی تجاوز کنند، چهار شگفت انگیز مجبور شدند راهی برای توقف آن پیدا کنند. ولی چون انتخاب ها محدود بود و پورتال در خطر انفجار قرار داشت، تنها شانس خود را در بستن پورتال دیدند، البته از سمت منطقه منفی.
جانی تصمیم گرفت این کار را انجام دهد و یک تنه در برابر اناییلوس (Annihilus) و نیروهای میلیاردی او ایستاد. در نهایت کشته شد، ولی در نهایت با کمک حشرات “احیاکننده” اناییلوس احیاء شد و توانست کنترل رید جهانی (Cosmic Reed) را به دست بگیرد.

۱ جین گری در تلاش برای نجات جهان از چنگ زورن کشته شد، ولی نیروی فینیکس او را بازگرداند
جین گری ابتدا به ساکن در داستان فینیکس و در جنگ در برابر دوستان ایکس من شکست خورد. ولی بعدها تغییراتی در روند داستان ایجاد شد و فینیکس کالبد خود را انتخاب کرد و از کالبد جین گری استفاده نکرد. گروه ایکس باری دیگر جین گری را پیدا کردند و به او اجازه دادند بخشی از تیم باشد.
جین باری دیگر در اوایل دهه ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ در جنگ علیه زورن می میرد، ولی تا آن لحظه همه متوجه شده بودند که این مردن ها دائمی نیستند. نکته عجیب این بود که این شخصیت تا سال ۲۰۱۸ به دنیای کمیک بازنگشت و تقریباً دو دهه این غیبت به طول انجامید. پس از این مدت دوباره توسط نیروی فینیکس احیاء شد. البته وقتی سرنوشت کسی با نیروی فینیکس به هم گره می خورد، سخت بتوان باور کرد برای مدتی طولانی از روند اصلی دور باشد.

 

۱۰ مرگ در دنیای مارول که دائمی نبودند
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا