مقالات کمیک

معرفی ابرقهرمانان برتر: سوپرمن

رویدادهای فعلی
سوپرمن نیو ۵۲ مرده. سوپرمن پیش از دوره نیو ۵۲ به جهان نیو ۵۲ سفر کرده و جای او را گرفته و همسر خود لوئیس لین و پسرش جان را با خودش به آنجا برده. پس از روبرو شدن با کلارک کنت (Clark Kent) قلابی که بعدها مشخص شد آقای Mxyzptlk است پیشینه این دو با هم ترکیب شد و خط زمانی تغییر یافت تا این موضوع را در بربگیرد.

خاستگاه
اگرچه داستان خاستگاه سوپرمن بارها روایت شده، ولی داستان اصلی به اشکالی ثابت مانده است. در داستان اصلی سوپرمن شاهد تولد او با نام کال-ال (Kal-El) هستیم که فرزند جور-ال (Jor-El) دانشمند معروف اهل سیاره کریپتان و همسرش لارا هستیم. وقتی جور-ال متوجه می شود که سیاره کریپتان قرار است منفجر شود، کال-ال را در سفینه ای قرار می دهد و به سمت زمین می فرستد که این سفینه در ایالت کانزاس فرود می آید.
جاناتان کنت (Jonathan Kent) و مارتا کنت (Martha Kent) او را به فرزندی می پذیرند. همزمان با رشد کال-ال قدرت های او هم رشد می کند که تحت تأثیر خورشید زرد زمین رشد می کنند. در بزرگسالی به شهر شلوغ و پرهیاهوی متروپلیس می رود و در روزنامه دیلی پلنت (Daily Planet) مشغول به کار خبرنگاری می شود و هویت سوپرمن را برای خود انتخاب می کند.

خلق شخصیت
خالق این شخصیت جری سیگل (Jerry Siegel) و هنرمند آمریکایی کانادایی الاصل جو شوستر (Joe Shuster) هستند که در سال ۱۹۳۳ این شخصیت را خلق کردند. بر خلاف آنچه در زمان حال از او می شناسیم، سوپرمن ابتدا بصورت یک ابرشرور کچل و تله پاتیک معرفی شد که هدفش سلطه بر جهان بود. او ابتدا در یک مجله محبوب خوانندگان به عنوان شروری کچل و تله پاتیک (در داستان حکمرانی سوپرمن) معرفی شد که هدفش سلطه بر جهان بود. در سال ۱۹۳۳ این گروه دونفره داستان “حکمرانی سوپرمن” را به چاپ رساندند. سیگل و شوستر تصمیم گرفتند که این شخصیت را در قالب یک قهمان بازآفرینی کنند و تصویری از آن خلق کنند که شباهتی به نسخه قبلی خود نداشته باشد.
تلاش های اولیه آنها برای شناساندن این شخصیت ناموفق بود. به عنوان مثال، سیگل سعی کرد تا این شخصیت را به تیپ تاپ کامیکس (Tip Top Comics) بفروشد ولی این شخصیت رد شد و دلیل آن را می توانید حدس بزنید. این شخصیت بیش از حد تخیلی تشخیص داده شد و اعلام شد طرفداران به هیچ وجه قادر نخواهند بود با آن ارتباط برقرار کنند. آنها از قهرمان های افسانه ای مانند هرکول (Hercules)، سامسون (Samson) الهام گرفته بودند و همینطور از شخصیت های قهرمانی مدرن مانند دکتر سویج (Doc Savage) و باک راجرز (Buck Rogers) هم مواردی را دریافت کرده بودند. همچنین هدف قهرمان را از تلاش برای تسلط بر جهان به تلاش برای تبدیل جهان به مکانی بهتر تغییر دادند. آنها سعی می کردند با مبارزه علیه بی عدالتی و شخصیت هایی مانند هیتلر و استالین به این مهم دست پیدا کنند. سیگل و شوستر سعی کردند تا می توانند به این شخصیت رنگ و لعاب بیشتری ببخشند و تا می توانند آن را از شخصیت های دیگر متمایز کنند. مثلاً از لباس فضانوردان که در مجلات محبوب تصاویری از آنها به چاپ رسیده بود برای لباس سوپرمن استفاده شد. ناگفته نماند که از لباس هایی که پهلوانان سیرک ها به تن می کردند، هم استفاده شد تا ظاهر قهرمان بیش از پیش جلب توجه کند. شوستر و سیگل که از طرفداران سینما بودند یک اسم عامه پسند مانند کلارک کنت برای شخصیت خود انتخاب کردند که ترکیبی بود از اسم کلارک گیبل (Clark Gable) و کنت تیلور (Kent Taylor) و کلیت شخصیت را هم بر محوریت هنرمند کمدین هارلد لوید (Harold Lloyd) پایه گذاری کردند.
همچنین گفته می شود که شوستر ظاهر این شخصیت را با الهام از چهره و ویژگی های ظاهری داگلاس فیربنکس (Douglass Fairbanks) طراحی کرد. آنها سعی کردند تا سوپرمن در در قالب معمول کمیک استریپ آن زمان معرفی کنند و در نهایت موفق شدند تا شخصیت خود را به Detective Comics ارائه دهند که بعدها به DC معروف شد و در آنجا بود که خالقان اثر سالها داستان های زیادی را با حضور این شخصیت به علاقمندان ارائه دادند. در ماه ژوئن ۱۹۳۸ سوپرمن برای اولین بار در کمیک های اکشن کامیکس (Action Comics) به علاقمندان معرفی شدو از آن زمان به بعد به عنوان یکی از مشهورترین و شاخص ترین ابرقهرمانان تمام دوران و یکی از محبوب ترین شخصیت های تخیلی خود را به مخاطبان شناساند.
بسیاری از تاریخ نگاران و متخصصان موجود در زمینه کمیک اعلام کرده اند که این شخصیت از ریشه های اسطوره شناختی و مذهبی هم بسیار بهره برده است. سیگل و شوستر از طرفداران داستان های علمی تخیلی بودند و کارهایی مانند سری جان کارتر (John Carter) شباهت زیادی به سوپرمن اولیه دارد. این شخصیت از عناصر مذهب یهود و اسطوره های قدیم مواردی را گرفته است. داستان حضرت موسی و مهاجرت قوم یهود و همچنین شخصیت نگهبان در ادبیات بومی یهود به نام گالم (Golem) هم تأثیراتی را بر این شخصیت به جا گذاشته اند. شخصیت سوپرمن برپایه سه شخصیت تاریخی باک راجرز، هرکول و موزس شکل گرفته است. در ابتدای انتشار داستان های سوپرمن، دولت آمریکا مانند موارد دیگر از این شخصیت برای تبلیغات خود استفاده می کرد. از مهمترین این تبلیغات می توان به مواردی ذکر کرد که در زمان جنگ جهانی دوم پخش می شد. به همین دلیل بود که سوپرمن به عنوان ایده آل های آمریکایی از حقیقت، عدالت و آزادی شناخته شد.

1 2 3برگهٔ بعدی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا