قدرت های هالک

 

هالک به عنوان قویترین ابرقهرمان شناخته می شود، ولی قدرت های این ابرقهرمان خیلی بیشتر و متنوع تر از قدرت صرف است. وقتی هالک برای اولین بار در سال 1962 در داستان های کمیک ظاهر شد، قدرت هایش کاملاً زمینی و تنها در مقیاسی بزرگتر از انسان عادی مطرح بود. نیمه شب دکتر بروس بنر خوش اخلاق تبدیل به یک موجود خاکستری وحشی با قدرت زیاد می شد که کنترل ناپذیر می نمود.او از میان دیوارهای بتنی رد می شد و خودروها را به تلی از زباله تبدیل می کرد. کلبه های چوبی را در هم می شکست و گاهی اوقات به مردم هم زیان هایی می رساند. 45 سال بعد در جریان داستان “هالک جنگ جهانی” تقریباً کره زمین را نابود کرد! معنی واقعی افزایش قدرت او در همین مثال نهفته است. پس از پایان این سری از داستان ها بازشناختن هالک از وضعیت اش در نقطه آغازین داستان هایش تقریباً غیرممکن بود. گویی او به موجودی دیگر تبدیل شده بود.
در دنیای داستان های کمیک و سینما وقتی به هالک پرداخته می شود، به میزان قدرت او توجه می شود. به قول خود هالک “هالک قویترین مخلوقی است که وجود دارد”. نویسندگان هم در پرداخت به شخصیت او بیشتر قدرتمندترین بودن را مورد توجه قرار داده اند. به همین دلیل قابلیت های جذاب دیگر او نادیده گرفته شده اند. هالک در طول سالیان قدرت هایی کسب کرده است که اگر تنها به همان داستان های اولیه او توجه شود، این قابلیت های منحصربفرد دیگر او از دیده پنهان خواهند ماند! آماده باشید تا اطلاعات بیشتری در زمینه این شیطان سبز بدست آورید!

20 بروس بنر قدرت هالک را محدود می کند

یکی از جنبه های جالب این شخصیت این است که در طول تاریخ وجودی خود و در ویرانه هایی که ایجاد کرده با افراد زیادی درگیر نشده است. این شخصیت تانک ها را طوری به اطراف پرت می کند که گویی توپ بسکتبال هستند ولی به نظر نمی آید که تا به حال حتی یکی از سربازهای داخل این تانک ها مرده باشند!
در جریان هالک جنگ جهانی آمادئوس چو (َAmadeus Cho) دلیل این کار را بیان کرد. بروس بنر هموراه در ذهن هالک فعال است و بطور پیوسته در حال انجام محاسبات است تا مبادا قدرت هالک باعث کشته شدن کسی شود.

 


19 هالک برای قویترین بودن نیاز به ذهن دارد

در حالیکه بروس بنر مدام حواسش جمع این است که مبادا هالک کسی را نکشد، یک اصل دیگر نیز در این مورد صادق است و آن اینکه اگرچه بنر هالک را تا حدودی محدود می کند ولی هالک برای رسیدن به نقطه اوج قدرت خود نیاز به قدرت ذهنی دارد. این به آن معنی است که قدرت او به عصبانیتش وابسته است.
هرچه دیوانه تر شود، قدرتش بیشتر می شود. در دوره ای که عقلش را کاملاً از دست داده بود، به نقطه ای رسید که قدرتمندتر از آن حد شدن غیرممکن بود و در اصل رشد قدرتش مهار شد. انتقام جویان زمانی متوجه این موضوع شدند که توانستند بدون زحمت زیاد او را دستگیر کنند.

18 درد ناشی از رشد

یکی از جالب ترین واقعیت ها در مورد تکامل این شخصیت این است که مواردی که زمانی توسط خالقان این شخصیت بصورت آزمون و خطا به کار گرفته شده بودند، بعدها توسط نویسندگان دیگر به عنوان منطق تکاملی او تبیین شدند. در روزهای ابتدایی تولد این شخصیت استن لی، جک کربی و استیو دیتکو نسخه های زیادی از این شخصیت را ایجاد کردند و آنقدر اتفاقات عجیب و غریب رقم می خورد تا نسخه ای کلاسیک از ضخصیت ارائه داده شود.
ال اوینگ و الن دیویس نسخه ای از هالک را ارائه دادند که به مسافرت زمان می رفت و سر خود را از دست می داد. بعدها فهمدیم که این نسخه از هالک با جهش هایی که داشته است توانسته است سر خود را دوباره برویاند و زنده بماند!

17 وفق پذیری با محیط های جدید

در طول سالیانی که هالک قویتر قویتر شده است توانسته است انطباق پذیری خود با محیط های اطراف خود را هم افزایش دهد. سالها یکی از نقاط ضعف او این بود که باید او را از هوا محروم می کردند. نبود هوا او را ضعیف می کرد و تا حد مرگ پیش می برد. پس اگر کسی می توانست او را بمدت زیاد زیر اب نگه دارد، دچار مشکل می شد.
ولی در نهایت او به این مشکل هم غلبه کرد و در حال حاضر می تواند در زیر اب هم نفس بکشد. شاید در آینده ای نزدیک او نیاز به تنفس و دریافت اکسیژن نداشته باشد، چون تعدادی از ماجراهای اخیر او در فضا اتفاق افتاده است.

 


16 عدم نیاز به باندپیچی

قدرت مداوا شدن هالک یکی دیگر از عواملی است که طی سالیان گذشته رشد بسیار داشته است. او همیشه جان سخت بوده، ولی گاهی اوقات مسائل به شکلی مضحک رقم خورده است. در جریان یکی از جنگ هایی که با بشقا پرنده ها داشت، پوشت کل بدن او کنده شد و او توانست ظرف چند ثانیه آن را احیاء کند.
اگرچه تا به حال شاهد موارد زیادی از این دست نبوده ایم، ولی این امکان وجود دارد که هالک قدرت احیای تمام بخش های بدن علاوه بر موارد گفته شده داشته باشد. نکته جالب در مورد احیای پوست این است که پوست کاملاً سوخته بود و طول مدت درمان در چنین مواردی بسیار زیاد است.

15 روند احیاء شدن دردناک است

سرعت بهبود یافتگی آنقدر سرعت گرفت که مشکلاتی را برای او ایجاد کرد، مخصوصاً زمانی که او با شروری بسیار سریع بنام اسپیدفریک (Speedfreak) به مبارزه پرداخت. البته اسپیدفریک تنها از سرعت بالا برخوردار نبود. او می دو پنجه از جنس ادمنتیوم داشت که می توانست از آن برای بریدن رقبا استفاده کند.
اولین باری که با هالک سرشاخ شد، با پیکان های فلزی به او حمله کرد. پوست هالک روی این پیکان ها را پوشاند و بعد وقتی هالک می خواست آنها را بیرون آورد مجبور شد درد زیادی را تحمل کند. در رویارویی دیگر اسپیدفریک شکم هالک را درید! هالک تلاش کرد با دستش روی جراحت را بپوشاند ولی نتیجه عمل این شد که پوست روی دست او را گرفت و دست هالک در داخل شکمش قرار رفت! بعدها برای بیرون کشیدن دستش مجبور شد پوست شکمش را پاره کند و انگشتانش را بیرون بکشد.

14 بیماری های کوچک نمی توانند هالک را متوقف کنند

قدرت های احیاء کننده هالک بقدری رشد کردند که هالک دیگر بیمار نمی شود! هر ویروسی که به بدن هالک وارد می شود از طرف آنتی بیوتیک های ارتقاء یافته بدم هالک مورد تهاجم قرار می گیرد و فوری از بین می روند. به همین دلیل در هنگام تزریق احتیاج به ضدعفونی کردن سوزن ها ندارد.
پس بیماری ای در دنیا وجود ندارد که بتواند هالک را از پا درآورد. البته باید به این موضوع هم اشاره کرد که جریان ویروسی می تواند بطور موقت او را دچار ضعف کند. و این در ابعاد دیگر واقعیت محتمل تر است. در موردی دیده شده که او تحت تأثیر آلودگی طاعون زامبی ها قرار گرفته استدر یکی از داستان ها مصونیت او از این بیماری ها به درد خورد. در یکی از داستان ها ریک جونز جراحاتی را بر روی دستانش داشت و می ترسید با بیماری که زخم های مشابهی داشت و از بیماری ایدز رنج می برد روبرو شود. هالک به او کمک کرد چون در برابر این ویروس مقاوم بود.

 

13 حتی خون هالک هم قوی است

همانطور که اشاره کردیم وقتی عومل بیماری زا وارد جریان خون هالک می شوند به راحتی نابود می شوند. پس خون هالک هم باید تأثیر درمانگری فوق العاده ای داشته باشد. در یکی از موارد، بروس بنر به دیدن جنیفر والترز رفت. جنیفر مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود. بروس به او خون اهدا کرد و همین باعث بهبود وضع جنیفر شد و جان جنیفر نجات داده شد.
تنها دلیلی که باعث شده بروس از خون خود برای درمان عموم مردم استفاده نکند این است که جنیفر تبدیل به شی هالک شد. جنیفر از اینکه قدرت های گامایی بدست آورده، خوشحال بود، ولی بقیه افراد ممکن است واکنشی مشابه با واکنش جنیفر نداشته باشند و جنیفر قصد ندارد که بقیه مردم را درگیر این مسئله کند.

12 بازگشت از عالم مردگان

در جریان یکی از ایونت های مهم ابرقهرمانان، قهرمانان همگی شاهد پیشگویی یک غیرانسان بنام “اولیس بروس بنر” بودند که خبر از آینده و کشته شدن تعداد زیادی از ابرقهرمانان به دست هالک می داد. در آن زمان به نظر می آمد که بروس درمان شده و تبدیل به هالک نمی شود. وقتی قهرمانان با بروس روبرو شدند، هاکای شاهد تبدیل شدن هالک شد. روند سبز شدن بروس او را به وحشت انداخت و با شلیک پیکانی از جنس آدامنتیوم به زندگی او پایان داد.
در نتیجه هالکی که اکنون شاهدش هستیم قابلیت زنده کردن بروس بنر را دارد. امکان مرگ بنر وجود دارد ولی بعد از مرگ او، هالک او را از عالم مردگان بازمی گرداند. و بنرزنده می شود.

11  پایانی برای هالک نمی توان تصور کرد

همانطور که گفتیم هالک در حال حاضر جاودانه است. و جای تعچب ندارد که در نسخه های متعددی زنده بودن او در آینده به تصویر کشیده می شود. با این وجود، آنچه در مورد هالک خارق العاده است این نکته است که به ایده جاودانه بودن او زیاد توجه نمی شود فقط این نکته برجسته شده که روند کهولت و بیماری در او اثر نمی کند.
توجه شما را به داستانی از هالک به روایت پیتر دیوید و دیل کیون با عنوان “پایان” جلب می کنیم که در آن هالک آخرین موجود زنده بر روی زمین است و اصلاً آثار پیری را نمی توان در او مشاهده کرد. استادی که در داستان “آینده ناکامل” اثر پیتر دیوید و جورج پرز از آینده آمده بود آثار پیری را نشان می داد ولی جوان تر از چیزی بود که باید باشد.

 

10 هالک به لالایی نیاز ندارد!

در دهه 1980 و در دوره ای که برای اولین بار ذهن بروس بنر توانست بر ذهنیت هالک مسلط شود، بروس متوجه لایه ای جالب از دنیای هالک شد! وقتی هالک کنترل را بدست می گرفت، تنها در لایه عصبیت می زیست. هالک نیاز به خواب نداشت. این به آن معنی است که کل فیزیولوژی او بر مبنای جنون پایه ریزی شده است.
وقتی بنر کنترل را بدست می گرفت الگوی خواب نرمال از سر گرفته می شد. پس این بدن هالک نیست که به خواب نیاز ندارد. و این موضوع به ذهن هالک ارتباط دارد.

9 هالک علاقمند می شود و دارای واکنش های حسی است

تشعشعات گامایی باعث خلق هالک شد. این تشعشعات هنوز تأمین کننده قدرت این هیولا هستند. در مواردی دیده شده که خود او تشعشعات گامایی از خود ساطع می کند.
در داستان هالک جنگ جهانی شاهد این موضوع بودیم. وقتی عصبانی شد، تقریباً تمام کره زمین را نابود کرد. در جریان تلاش هایی که برای از هم پاشی جهان داشت، تشعشعات گامایی از او منتشر می شد. به همین خاطر بود که از طرف نژادی از بیگانه های فضایی برای تأمین انرژی مورد استفاده قرار گرفته بود. چون به نظر می رسد منشأ بی پایانی از تشعشعات گامایی است.

8 قابلیت جذب انرژی گاما

شاید یکی از دلایلی که هالک همیشه امکان ساطع کردن تشعشعات گامایی دارد، این است که او قابلیت جذب این انرژی از موجودات دیگر را هم داراست. این موضوع اخیراً در خط داستانی “تسلیم موقوف” به نمایش گذاشته شد. در این داستان هالک که بتازگی از عالم مردگان بازگشته بود، تشعشعات گامایی را جذب کرد که از ثاندربلت راس (Thunderbolt Ross) در نقش رد هالک (Red Hulk) منتشر می شد.
در ابتدا تنها راس بود که قابلیت جذب انرژی را داشت و به او این امکان را می داد که هالک را شکست دهد. و هالک در مبارزه با راس آنقدر انرژی خود را در او تزریق کرد که باعث اورلود شدن راس شد. از زمانی که رد هالک قابلیت جذب انرژی خود را از دست داده است، هالک پیروز مبارزه ها بوده است.

 

7 منابع انرژی مختلف

هالک علاوه بر قابلیت جذب تشعشعات انرژی، قابلیت جذب منابع دیگری از انرژی را نیز از خود بروز داده است. یکی از این موارد در جریان یکی از کراس اورها و بین هالک و شخصیت تاپ کاو (Top Cow) اتفاق افتاد. این شخصیت دارکنس (Darkness) نام داشت و انرژی آن منشأ شیطانی داشت. ولی وقتی با شیطان سبزرنگ مواجه شد تمامی انرژی او از طرف هالک سبز جذب شد و به او ماهیتی جادویی بخشید.
البته این جادویی شدن کاملاً جادویی نیست و تبعات خود را داراست. این تبعات به اندازه تأثیرات تشعشعات گامایی قابل پیش بینی نیستند و امکان کنترل شدن هالک از طرف منابعی نامشخص را ممکن می کنند.

6 چیزی نمی تواند هالک را متوقف کند…حتی زمان

قدرت هالک واقعاً تعجب آور است، ولی چیزی که شگفت انگیزتر است این است که او گاهی اوقات از عالم واقعیت فیزیکی فراتر رود. هالک آنقدر قوی است که می تواند از اشیاء غیرفیزیکی مانند موانع بین بعدی هم عبور کند.
در جریان یکی از داستان ها به او مأموریتی داده شد که مشمول سفر در زمان می شد. چون تغییر بافت زمان در او تأثیر ندارد. در این مأموریت او باید شروری را تعقیب می کرد که قابلیت حرکت در بافت زمان را داشت و این شرور توانسته بود به آینده فرار کند. و همانطور که می شود حدس زد این مسئله نمی تواند هالک را متوقف کند. چون هالک در نهایت عازم آینده شد تا او را دستگیر کند!

5 هالک می تواند شما را ببیند

رویکردی که گاهی اوقات در فیلم ها و داستان ها به آن پرداخته شده است این است که کودکان چیزهایی را می بینند که بزرگسالان قادر به دیدن آنها نیستند. این به آن دلیل است که روح کودکان پاک است. به همین دلیل کودکان در بسیاری از داستان ها ارواحی را حس می کنند که دیگران قادر به ادراک آنها نیستند.
پس وقتی هالک برای اولین بار دکتر استرنج را در قالب اثیری اش دید، این تئوری قوت بیشتری گرفت. اینکه ذهن هالک معصوم است و به او قابلیتی کودکانه بخشیده است تا بتواند دکتر استرنج را در حالتی ببیند که برون فکنی اثیری کرده است. بعدها در زمانی که او با نام “جو فیکس ایت” (Joe Fixit) فعالیت می کرد این معصومیت را از دست داده بود. ولی هنوز قادر به دیدن دکتر استرنج در فرم اثیری اش بود. در آن زمان تنها بصورت یک قدرت عجیب برای هالک تعریف می شد.

 

4 محافظت از ذهن ضروری است

پاسخ به این سؤال که چرا هالک قادر است ارواح را ببیند، پاسخ درست و دقیق ندارد، ولی ما می دانیم که ذهن هالک از جنبه های دیگری هم عجیب است. بنا به دلایلی ذهن او قابلیت دفاع از خود در برابر حملاتی را دارد که می توانند افراد عادی را از پا درآورند.
این می تواند جنبه ای از توانایی های احیاء کننده هالک به شمار آید. یا چیزی مانند توانایی او در دیدن ارواح. به هر حال او توانسته در برابر حملات روانی قدرتمندی ایستادگی کند که از طرف افرادی قدرتمند مانند پروفسور اگزویر و جهش یافته ای باستانی بنام سلین (Selene) علیه او ترتیب داده شده اند. پس چیزی که ذهن هالک بدنبالش باشد، می توان چیز درستی باشد.

3 سریع ترین هالک بر روی کره زمین

در حالت کلی تبدیل شدن به هالک توجیه زیادی ندارد و منطقی به نظر نمی رسد. انسان نمی تواند از هوا حجمی به این بزرگی برای جسم خود جذب کند. بروس بنر نمی تواند بسادگی و بی دلیل به این صورت رشد کند. این حجم نمی تواند از هیچ ایجاد شود. بهترین توضیحی که برای این مسئله عنوان شده است جذب این حجم را از توده ابری “بعد حجمی” ممکن دانسته است. یکی از تأثیرات جانبی غیرمنطقی بودن جسم هالک این است که به نویسندگان این ازادی را می دهد که جنبه های مختلفی از هالک را ایجاد کنند که غیرمنطقی باشد!
به عنوان مثال علیرغم وجود حجم بالا و سنگینی، هالک می تواند با سرعت زیادی حرکت کند. او بقدری می تواند سریع باشد، که چشم عادی قادر نباشد چیزی جز یک تصویر تار در حرکت را ببیند. او حتی یک بار کوئیک سیلور (Quick Silver) را متوقف کرد. تنها قابلیت آن موجود حرکت سریع اش بود.

2 مسیریاب هالک

یکی دیگر از قابلیت های عجیب خالک حس مسیریابی اوست. در طول زندگی اش او همیشه توانسته راه خود را به سمت محلی که در آن انفجار بمب گامایی صورت گرفت، پیدا کند. “استاد” بعدها مدعی شد که روح او در آنجاست و همواره هالک را بسوی خود می خواند.
ولی این هم نمی توان توضیحی بر چرایی تشخیص دقیق موقعیت های دیگر باشد. وقتی او داشت تونلی در زیر سنترال پارک حفر می کرد تا به آنسلات (Onslaught) حمله کند، دقیقاً می دانست که کجا باید متوقف شود. در موردی دیگر او توانست موقعیت دقیق ابامینیشن (Abomination) را پیدا کند.

 

1 دهان بزرگ هالک

قبل از اینکه هالک تنفس زیر آب را یاد بگیرد، راه حل او برای حرکت در زیر آب پرکردن دهان خود از هوا بود. ظرفیت ریه های او برای جذب آنقدر زیاد بود که با یک بار تنفس می توانست هوای زیادی را جذب کند که می توانست او را تا مدتی طولانی در زیر آب نگه دارد.
پس می توان نتیجه گرفت که شیوه تنفس هم می تواند برای او یک قدرت فرابشری به حساب بیاید. او هم مانند سوپرمن می تواند با قدرت زیاد فوت کند و جریان هوای قدرتمندی ایجاد کند. حالت عکس آن هم اتفاق می افتد. یعنی می تواند با مکشی قوی خلأ ایجاد کند. در یکی از رویدادها او مسترفنتستیک را به دهان خود مکید! آنقدر سریع این اتفاق افتاد که مسترفنتستیک نتوانست از خود واکنشی نشان دهد!
اینها مواردی بود که در کمیک ها اتفاق افتاده بودند. اگر شما هم مورد عجیبی از هالک سراغ دارید که برای شما جالب بودند می توانید در بخش کامنت برای ما بنویسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *