مقالات کمیک

۱۵ رویداد برتر دی سی

دی سی در طول سالیان بحران های بسیاری را شاهد بوده است. ولی کدام ایونت ها بوده اند که بیشترین تأثیر را به جا گذاشته اند. لیست زیر را بخوانید تا با بزرگترین سری داستان های دی سی آشنا شوید.

وقتی جامعه عدالت آمریکا برای اولین بار شکل گرفت، رویدای اتفاق افتاد که تا آن زمان در دنیای کمیک بی سابقه بود. قهرمانانی که به دو گروه متفاوت تعلق اشتند برای اولین بار دور هم جمع شدند. این یک اتفاق کوتاه به شمار می رفت ولی اتفاقی بود که دو دهه بعد در برخورد “جامعه عدالت آمریکا” با “لیگ عدالت آمریکا” موجب ایجاد اولین سری از ایونت های “بحران” شد که به نوعی تاریخ دی سی را رقم زد.
از زمان به بعد ایونت های بسیاری خلق شده اند. در این لیست ۱۵ مورد از بزرگترین ایونت های دنیای دی سی را با هم مرور خواهیم کرد. نکته ای که باید متذکر شویم این است که در این مقاله ایونت به داستانی گفته می شود که نوعی کراس اور باشد. حتی کراس اور داستان های بتمن و فانوس سبز را هم می توان در این تقسیم بندی گنجاند.

۱۵ فلش پوینت
در سال ۲۰۱۱ دنیای دی سی زیر و زبر شد و همه آن بخاطر سری داستان های فلش پوینت بود. ایده کلی این داستان این بود که بری الن که در جریان “فلش: تولد دوباره” با سفر به گذشته متوجه شده بود که ریورس فلش مادرش را به قتل رسانده و برای پدرش پاپوش دوخته و او را به عنوان مظنون قتل راهی زندان کرده، دیگر نمی توانست این مورد را نادیده بگیرد. والدین بری زندگی آرام و شادی داشتند. حالا بری به انسان بی سرپرستی تبدیل شده بود که پدرش متهم به قتل مادرش بود. به همین دلیل او به گذشته سفر کرد تا ریورس فلش را متوقف کند. ولی نتیجه این اقدام تغییر شدید خط زمانی جهان دی سی بود که در فلش پوینت و توسط جف جانز، ادی کوبرت و سندرا هوپ به تصویر کشیده شد.
در این خط زمانی، لیگ عدالت شکل نگرفت. دنیای آمازون با آتلانتیس در جنگ بودند و بتمن توماس وین بود که پسرش بروس سالها پیش کشته شده بود. در نهایت وقتی بری همه را متقاعد کرد که از این به بعد اوضاع به همین شکل خواهد بود، یک بار دیگر با کمک اطرافیان به گذشته بازگشت تا شرایط را به حالت اولیه خود بازگرداند. ولی وقتی بری به زمان حال بازگشت، نیای دی سی تغییرات زیادی را به خود دیده بود که سری “New 52” حاصل آن تغییرات بودند. ما تنها متوجه شدیم که اتفاقات موجود چیزی فراتر از دخالت بری در روند زمان بوده است.

۱۴ ساعت صفر
تقریباً یک دهه بعد از “بحران بر روی زمین های بینهایت” لبه های فرسوده خط زمانی دی سی آرام آرام خود را نشان داد. همه چیز از هم نپاشیده بود ولی زمان دچار مشکلاتش شده بود. مثلاً جامعه عدالت آمریکا به چشم می خورد، در حالیکه واقع گرایانه نبود که گروهی از قهرمانان متعلق به دوره جنگ جهنی دوم در آن زمان دیده شوند. در داستان های ساعت صفر (اثر دن یورگنز و جری اردوی) به این موضوع پرداخته می شد.
هل جوردن که در دوران پارالکس است، وارد می شود. هل معتقد است که می تواند خط زمانی را بازسازی کند. با این تفاوت که این بار مسائل بهتر خواهد شد، به عنوان مثال اینبار کاری می کنند که کست سیتی ویران نشود (و اگر این اتفاق نمی افتاد، او هم باعث نابودی فانوس سبز نمی شد). شخصیت هایی از زمان های دیگر در داستان ظاهر شده بودند، مثل باربارا گوردون که از دوران اوراکل آمده بود ولی هنوز بت گرل بود. در نهایت دنیای دی سی به همان شکل که از قبل بود دوباره آغاز شد. ولی این بار به نویسندگان این امکان داده شد تا اشکالات مربوط به تکرار مکررات (مانند تمام نسخه های بتمن طوری پیش می روند که بتمن هرگز قاتلین والدینش را پیدا نکند) از بین برود.

۱۳ تهاجم
در سال ۱۹۶۲ تاپس کامیکس (Topps Comics) با الهام از اثر فوق العاده والاس وودز که برای EC Comics انجام داده بوود سری کمیکی تحت عنوان حمله مریخ (Mars Attacks) را ارائه داد که به قلم وود خلق شده بود و سپس باب پاول و رنگ آمیزی نورمن ساندرز آنرا تکمیل کرد. این داستان حمله مهاجمان مریخی به زمین را نقل می کرد و تخیل نسلی از خوانندگان جوان را به خود مشغول کرد. سه دهه بعد آن خوانندگان خود خالقان آثار هنری بودند و نویسندگان کمیک. از آن بین نویسندگان کیت گیفن و بیل مانتو (در اولین پروژه خود در دی سی) تلاش کردند تا این حس را بخ دنیای دی سی بیاورند.
گروهی از نژادهای بیگانه فضایی به رهبری دامینیتورها (Dominators) به این نتیجه رسیدند که زمین خیلی خطرناک است. و تصمیم گرفتند تا قبل از تبدیل شدن آن به تهدیدی جدی برای بقای آنها زمین را به تصرف خود درآوردند. ابرقهرمان های زمین به رهبری کاپیتان اتم و واندروومن در برابر این تهاجم بسیج شدند و در داستان اصلی “تهاجم” در برابر آن ایستادگی کردند. داستان اصلی تهاجم کار گیفن و مانتلو بود و تصاویر آن را مک فارلن و بارت سیرز خلق کرده بودند. وقتی بیگانه ها از زمین رانده شدند بمب ژنی را منفجر کردند که تقریباً تمامی افراد زمینی را که دارای قدرت های ابرانسانی بودند، از بین برد.

1 2 3 4 5برگهٔ بعدی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا