مقالات کمیک

۱۵ انیمیشن برتر میازاکی

کارنامه فیلمسازی هایائو میازاکی (Hayao Miyazaki) بسیار چشمگیر است. امروز قصد داریم تا برترین فیلم های ساخته او را مرور کنیم. وقتی صحبت از فیلم های انیمیشن می شود توجه همه علاقمندان به سمت کمپانی پیکسار جلب می شود. اگرچه پیکسار تعداد زیادی از شاهکارهای سینمایی را خلق کرده است، ولی نمی توان آن را بهترین انتخاب در زمینه انیمیشن نامید. شاید بتوان بهترین جایگاه را برای فیلم های هایائو میازاکی کنار گذاشت.
این انیماتور و قصه پرداز افسانه ای ژاپنی در سال ۱۹۷۱ کارگردانی را شروع کرد. و بسرعت به یکی از تولیدکنندگان فیلم های انیمیشن در سه دهه آینده کاری خود تبدیل شد. حتی بدترین آثار او از بسیاری از کارهای استودیوهای بزرگتر بهتر است. آثار او بقدری جذاب هستند که انتخاب تعداد محدودی از آن بین کار دشواری به نظر می رسد. با این وجود لیستی از بهترین فیلم های او را انتخاب کرده ایم تا به نوعی ادای دینی باشد بر این استاد بزرگ.
وقتی به دنیای آثار هایائو میازاکی نگاه می کنیم، ممکن است توجه در وحله اول به سمت آثار سینمایی اصلی او من منحرف شود و این آثار بهترین آثار او تصور شوند. با این وجود وقتی عمیق تر به موضوع نگاه می کنیم، نکات بیشتری را کشف می کنیم. برخی از فیلم های کوتاه او را هم می توان در زمره برترین آثار انیمیشن به حساب آورد.

۱۵ روزی که یک ستاره درو کردم
در سال ۲۰۰۶ میازاکی داستان انیمیشنی کوتاه را نوشت و کارگردانی کرد تحت عنوان “روزی که من یک ستاره خریدم” و این فیلم کوتاه اثر ویژه گیبلی میوزیم (Ghibli Museum) در میتاکا، توکیو شد. در ۱۶ دقیقه میازاکی داستان پسر جوانی بنام نونو را نقل می کند که با فروش سبزیجات امرار معاش می کند. روزی از روزها او سبزی های خود را با یک دانه کوچک معاوضه می کند. آن را می کارد. از داخل گلدانی که این دانه در آن کاشته شده است، گیاهی می روید که دارای اتمسفر خاص خود است و فرمی خاص از حیات را بر روی خود داراست.

1 2 3 4 5 6 7 8برگهٔ بعدی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا