مقالات کمیک

۱۰۰ صفحه ای که پیشرفت کتاب های کمیک مدیون آنهاست

کتاب های کمیک به یکباره ظاهر نشدند. هیچ نیش عنکبوتی، انفجار هسته ای یا آزمایش مشکوکی وجود داشت که کتاب های کمیک را بصورتی که امروز هستند درآورده باشد. کتاب های کمیکی که بصورت صفحاتی درخشان توانستند اسباب سرگرمی بسیاری از مردم را در قرن بیستم فراهم کنند. روند پیشرفت این کتاب ها پروسه ای آرام بود که بیش از ۷۵ سال طول کشید تا بتواند تمامی پتانسیل های خود را نشان دهند. وقتی در دهه ۱۹۳۰ کتاب های کمیک در دکه های روزنامه فروشی ظاهر شدند رسانه ای قدیمی در قالبی جدید بودند که سعی داشتند کمیک هایی را که در روزنامه ها منتشر می شدند، در قالبی جدیدتر و جذاب تر به علاقمند عرضه کنند.
امروزه این رسانه به شکلی پیشرفت می کنند که پیشینیان فعال در این زمینه هرگز نمی توانستند بخش کوچکی از موفقیت آنها را پیش بینی کنند. از کمیک های تک شکاره ابرقهرمانی گرفته تا رمان های مصور و شرح ماجراهای شگفت انگیز مشهور همگی گروهی سرگیجه آور از داستان هایی را تشکیل داده اند که خیل عظیمی از مردم را مشغول و سرگرم کرده اند. و هنرمند تصویرساز ویل آیسنر بدرستی آنها را “هنر متوالی” (Sequential Artنامید. همچنین اقتباس های سینمایی، تلویزیونی و نماش های برادوی نشان دهنده رشد هوشمندانه این هنر و صنعت بوده است. در اصل باید مدعی شد که نقل داستان به همراه تصویر یک کیمیاگری خاص می طلبد که دلیل اصلی جادویی شدن این رسانه شده است.
تصاویر چاپ شده و نحوه اراده منحصربفرد آنها قلب کتاب های کمیک را تشکیل می دهند. در این مقاله قصد داریم تا با بررسی صد صفحه زرین از تاریخ پرافتخار کمیک ها در ایالات متحده تاریخچه این رسانه را مرور کنیم. در اینجا بر روی صفحات تمرکز شده نه کتاب کامل یا پنل خاص یا لحظات روایی خاص، چون صفحه واحد اصلی و تعیین کننده در کتاب های کمیک است. در صفحه است که چینش تصاویر و پنل ها می تواند حرکت چشمان شما و دریافت داستان را به شیوه ای ویژه راهبری کند. همچنین در یک صفحه می توان با قرار دادن تصویری تمام صفحه منظور اصلی را بی هیچ انحرافی به مخاطب انتقال داد. اگر کلماتی هستند مکمل تأثیر تصویر هستند. اقتصاد در استفاده از کلمات و گزینش هوشمندانه تصاویر می توانند در تقویت جادوی تصویر نقشی تعیین کننده داشته باشند. در کمیک های برتر شخص در بین اینکه به تصاویر صفحه موجود خیره بماند یا صفحه دیگر و بقیه داستان دا دنبال کند، مردد می ماند. با حرکت کمیک ها درمسیری که امروزه شاهدش هستیم بخش محوری در کمیک ها به عهده صفحات قرار داده شده است.
در تهیه این لیست از کمیک های تاریخ ساز از نظرات تصویرگران حرفه ای، منتقدان، مورخان و روزنامه نگاران بهره شده است. معیارهای گزینش این ۱۰۰ صفحه به قرار زیر هستند:
هر یک از صفحات باید تأثیری سازنده در تغییر نگرش و همچنین تکامل کمیک ها در مسیر مطلوب ایفا کرده باشند. در برخی موارد نوآوری جدید در قالب چند صفحه به ثبت رسیده اند که همه آنها مورد اشاره قرار خواهند گرفت. در این بین مقید نبودیم که حتماً ۱۰۰ صفحه برترین انتخاب شوند، چون بسیاری از صفحات عالی دیگری هم بوده اند که تأثیر قابل توجهی در کل روند پیشرفت نداشته اند. باید این نکته را هم خاطرنشان کنیم که این ۱۰۰ صفحه تنها صفحاتی نیستند که تاریخ کمیک را ساخته اند. بلکه این صفحات انتخاب شده اند چون بیشترین تأثیر را بر روند تکاملی این رسانه داشته اند. و چون صحبت از کمیک است به داستان های مصوری اشاره می شوند که برای اولین بار توسط ناشران آمریکای شمالی منتشر شده اند و کمیک هایی که در ابتدا بصورت کارتون در روزنامه ها به انتشار رسیده بودند، مد نظر قرار نگرفته است.
برخی از این صفحات بخاطر محتوای نوشتاری خود مورد توجه قرار گرفته اند. در این دست از کمیک ها محتوا نقش تعیین کننده داشته است. در بعضی موارد تصاویر به شکلی هستند که بسیار غیرمنتظره بوده اند و باید با کلماتی تکمیل می شدند. سیر تاریخی از اولین کمیک های تأثیرگذار شروع می شوند و به کمیک های متأخرتر ختم می شوند. البته پویا بودن این رسانه به حدی است که هر روز می توان توقع ظهور عنوانی تاریخ ساز را داشت. پس تصویری که در اینجا ارائه شده است، مجموعه ای است از مگاکمیک هایی که تکامل کمیک ها را میسر کرده اند.

1 2 3 4 5 6 7 8برگهٔ بعدی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا