شخصیت های کپی شده از سوپرمن

سوپرمن که در سال 1932 توسط جری سیگل و جو شوستر خلق شد توانست به یکی از ماندگارترین و مشهورترین نمادهای فرهنگ آمریکا تبدیل شود. او که تنها بازمانده سیاره کریپتان بود، پس از نابودی زادگاهش به سیاره زمین آمد و سوگند خورد از توانایی خود در راه دفاع از حقیقت، آزادی و رسوم امریکایی حمایت و دفاع کند. پس از اینکه به بلوغ رسید، قدرت های زیادی از جمله سرعت فوق العاده، دید حرارتی، پرواز و شکست ناپذیری را کسب کرد. در طول 80 سالی که از خلق این ابرقهرمان می گذرد، او توانسته الهام بخش داستان ها، فیلم ها، برنامه های تلویزیونی و افراد زیادی باشد تا به بهترین نسخه از خود بدل شوند. او که یکی از اولین ابرقهرمان هاست الهام بخش ابرقهرمان های زیادی شده است که پس از او پا به عرصه دنیای سرگرمی گذاشتند. در اینجا به 10 شخصیت شناخته شده می پردازیم که در خلق آنها از سوپرمن الهام گرفته شده است.

10 اولترامن
اولین حضر در شماره 29 لیگ عدالت آمریکا شماره 29 در سال 1964
در طول تاریخ کتاب های کمیک اولترامن های بسیاری وجود داشته اند ولی این یکی نسخه پلید سوپرمن از بود که از زمین 3 آمده بود. زمین 3 یکی از دنیاهای موازی دنیای دی سی بود که در آن تمامی ابرقهرمانان دی سی در آن ابر شرور بودند. اولترامن اصلی عضو سندیکای جرم و جنایت (Crime Syndicate) بود که نسخه پلید و سیاه لیگ عدالت محسوب می شد. بر خلاف سوپرمن او با قرار گرفتن در معرض کریپتونایت قدرت بیشتری می یافت. این شخصیت در جریان ایونت بحران در زمین های بینهایت کشته شد.
در سال 1985 داستان اولترامن و سندیکای جرم آمریکا به عنوان نسخه ای پلید از لیگ عدالت آمریکا از دنیای ضدماده بازنویسی شد. اولترامن هر چه باشد هنو یکی از قدرتمندترین دشمنان سوپرمن محسوب می شود.

9 هایپریون (زمین 712)
اولین حضور در کمیک انتقام جویان شماره 69 در سال 1969
تلاش برای بازگویی تاریخ پیدایش هایپریون موضوع ساده ای نیست. چون در دنیای مارول پنج نسخه مختلف از این شخصیت وجود داشته است. در این مقاله تنها به یکی از آن نسخه ها خواهیم پرداخت که اهل زمین 712 است. هایپریون یکی از اعضای گروه اسکادران عالی (Squadron Supreme) است. این گروه را روی توماس و جان بوسیما خلق کردند که شخصیتی بود بر پایه شخصیت مشهور شرکت رقیب دی سی کامیکس. این گروه در دنیاهای بسیاری از مالتی ورس مارول دیده شده و در چند مورد با انتقام جویان اصلی از زمین اصلی (زمین 616) وارد جنگ شده اند. البته آنها شهرت اصلی خود را مدیون مینی سری 12 قسمتی هستند که توسط مارک گرونوالد خلق شد. در آن داستان اسکادران عالی به فرماندهی هایپریون تلاش کردند تا با استفاده از قدرت و دانش خود جهان خود را به یک آرمان شهر تبدیل کنند. ولی تلاش آنها نتیجه ای جز تولد یک کشور تمامیت خواه دیکتاتور در پی نداشت.

8 سوپریم
اولین حضور در کمیک Youngblood شماره 3 در سال 1992
این شخصیت که تسط راب لیفیلد برای ایمیج کامیکس خلق شد، نسخه ای بسیار وحشی و سرکش از سوپرمن محسوب می شود. ایده اصلی تولد این شخصیت پیدایش شخصیتی بود که در صورت حذف اخلاقیات از سوپرمن شکل می گرفت. بعدها این شخصیت توسط هنرمند افسانه ای آلن مور بازافرینی شد که ادای دینی بود به سوپرمن دوران نقره ای داستان های کمیک. این شخصیت که یکی از درخشان ترین و اصیل ترین ریبوت های تاریخ داستان های کمیک محسوب می شود بر اساس شخصیت های اصلی کمیک های سوپرن از دوران نقره ای شکل گرفت. در این داستان ها خواهر سوپرمن بنام سوپریما (Suprema) برای اولین بار معرفی شد. که ادای دینی بود به سوپرگرل و همینطور ریدار سگ سوپریم که ادای دینی بود به کریپتو. با این کار او توانست اسپین آفی برای داستان های کلاسیک ایجاد کند. این اثر توانست در سال 1997 جایزه بهترین نویسنده آیزنر را مال خود کند و تا به امروز به عنوان یکی از شاهکارهای متافیکشن کمیک شناخته می شود.

 

7 میستر مجستیک
اولین حضور در کمیک گربه های وحشی در سال 1994
میستر مجستیک شخصیتی بود که بر اساس ویژگی های سوپرمن خلق شد. به همین دلیل یکی از قدرتمندترین شخصیت های دنیای وایلداستورم است. وایلداستورم یکی از شرکت های مستقل کمیک بود که در سال 1999 توسط دی سی خریداری شد. میستر مجستیک جنگجوی شناخته شده و فرمانده سفینه ای غول پیکر بود که در سیاره زمین فرود آمد. به همین دلیل ویژگی های وحشیانه او ریشه در زیرساخت های نظامی و آموزه های او دارد. خوشبختانه پس از ورود به زمین او سوگند خورد تا علیه نیروهای پلیدی بجنگد. او پس از هزاران سال که در کره زمین زندگی کرده بود توانسته بود تأثیری عظیم بر نژاد بشر به جای گذارد. او در نهایت به گروهی از ابرقهرمان ها بنام گربه های وحشی ملحق شد. او منیت زیادی دارد و این ویژگی ریشه در مشکل روانی خودبزرگ بینی او دارد. میستر مجستیک یکی دیگر از شخصیت هایی است که با فرض “چه اتفاقی خواهد افتاد اگر سوپرمن فاقد اخلاقیات باشد” خلق شد.

6 آپولو
اولین حضور در کمیک دیدبان طوفان جلد 2 شماره 4 در سال 1998
آپولو هم مانند میستر مجستیک یکی از شخصیت هایی است که خاستگاهش دنیای وایلد استورم است. او هم مانند سوپرمن انرژی خود را از اشعه های خورشید تأمین می کند. در حالت عادی او تقریباً شکست ناپذیر است و می تواند اشعه های حرارتی و نورانی از خود پرتاب کند. او در اصل یکی از انسان های جهش یافته بود که طراحی شده بود در برابر نگهبان طوفان ایستادگی کند که یکی از تیم های ابرقهرمانی دنیای وایلد استورم بود. او بخشی از عملیاتی بود که بشدت ناموفق بود و تقریباً تمامی اعضای تیمش را به کشتن داد. او توانست از آن مهلکه جان سالم به در ببرد و به آتاریتی (Authority) ملحق شد که یکی دیگر از ابرقهرمانانی بود که با معشوقه خود میدنایتر همکاری می کرد.

5 سنتری (رابرت رینولدز)
اولین حضور در کمیک سنتری 1 در سال 2000
همانند هایپریون شخصیت های زیادی بنام سنتری در دنیای مارول وجود داشته اند. ولی در این مقاله سعی شده است که به شناخته شده ترین آنها پرداخته شود که بنام رابرت رینولدز شناخته می شود. سنتری یکی از عجیب ترین تاریخچه های کمیکی را به خود اختصاص داده است. اگرچه این شخصیت بطور رسمی در سال 200 وارد دنیای مارول شد ولی پیشینه آن را تا دهه 1960 یعنی سالهایی که در آن مارول شکل گرفت، اعلام کرده اند. این در حالی است که نیرویی خبیث و مخرب بنام خلأ باعث شده است که کل انسان ها و گروه های ابرقهرمانی او را به فراموشی بسپارند. او پس از به دست آوردن حافظه خود تصمیم گرفت تا خلأ را از بین ببرد و در این بین دوستی قدیمی خود با چهار شگفت انگیز، اسپایدرمن، هالک و مردان ایکس را دوباره بدست آورد. او از آن توانسته به عنوان یکی از نیرومندترین شخصیت های دنیای مارول خود را معرفی کند که توانسته حتی آرس Ares خدای جنگ یونان را شکست دهد. با این وجود مشکلات روانی او که اسکیزوفرنیای شدید از آن جمله هستند در استفاده او از قدرت هایش ایجاد اختلال می کنند.

4 آمنی من
اولین حضور در شکست ناپذیر 1 در سال 2003
آمنی من (Omni-Man) پدر شکست ناپذیر (Invincible) یکی از ابرقهرمان های کمپانی ایمیج است. او هم سبدی از قدرت های مشابه سوپرمن دارد. او همچنین دارای طول عمر بسیار زیاد است. او یکی از مدافعان کره زمین بود تا زمانی که بقیه ابرقهرمانان کره زمین را از بین برد و زمین را تسلیم امپراطوری ویلترومایت (Viltromite Empire) کرد. ویلترومایت ها نژادی انسان گونه از بیگانه ها هستند که از قدرتمندترین نیرهای حاضر در جهان هستی هستند. به آمنی من مأموریت داده می شود که زمین را تسخیر کند. و او رقیب پسر خودش شد. او اگرچه با جانبداری از سیاره زمین اشتباهات گذشته خود را جبران کرد، ولی در نهایت باعث از بین رفتن کره زمین و فرزند خود شد.

 

3 استانیشمن
اولین حضور در داستان لیگ پایانی در سال 2008
استانیشمن یکی از شخصیت های لیگ پایانی است. لیگ پایانی یک سری از کمیک هایی است که توسط دارک هورس کامیکس منتشر شد. نکته مهم این داستان در این واقعیت خلاصه می شود که جنگ علیه پلیدی با شکست مواجه شده است. ابرشرورها بر زمین چیره شده اند و چند ابرقهرمان باقی مانده بالاجبار با هم متحد شده اند. رهبری آنها را استانیشمن (Astonishman) بر عهده دارد. او یکی از قهرمانان دوران جنگ جهانی دوم است. ولی با گذر زمان خیلی دچار غرور شده است. در ماه می سال 1962 شروری بنام لکزینگتون او را مجبور می کند به پایگاهی هسته ای در کفاقیانوس حمله کند که در نهایت به نابودی زمین می انجامد. استانیشمن به قدری قدرت داشت که توانست سیکل گرانشی زمین را تغییر دهد. او همچنین قادر است با سرعت شش برابر سرعت صوت به پرواز درآید. حواس او بقدری رشد یافته که می تواند در چند ثانیه یک سیاره را اسکن کند.

2 آلفا وان
اولین حضور در کامیک “قدرتمند” در سال 2009
آلفا وان یکی از شخصیت های دی سی کامیکس است که در دنیای خود باقی مانده است. در دنیای خود او اولین و تنها ابرقهرمان موجود است. او تمامی قدرت های استاندارد سوپرمن را داراست. او که تنها قهرمان دنیای خود است از طرف “بخش امگا” نیروی پلیس آن سیاره مورد حمایت است و هدف آنها ایجاد عدالت در سیاره شان است. او تا به حال تنها در یک سری دوازده قسمتی دیده شده است. ولی اخیراً اعلام شده است که کمپانی پارامونت حقوق مربوط به این شخصیت را خریداری کرده و ساخت فیلمی با محوریت این شخصیت در آینده دور از ذهن نخواهد بود.

1 پلوتونین
اولین حضور در شماره 1 کمیک “نابخشوده” در سال 2009
این شخصیت ساخته و پرداخته یکی از نوابغ دنیای کمیک بنام ماریک وید (Mark Waid) است و شخصیت اصلی داستان “نابخشوده” محسوب می شود. در این داستان این سؤال طرح می شود که چه خواهد شد اگر سوپرمن به یک ابرشرور تبدیل شود. در این داستان پلوتونین بزرگترین ابرقهرمان دنیای خود است و رهبری گروهی بنام پردایم (Paradigm) را برعهده دارد که گروهی از ابرقهرمان ها هستند.
البته قدرت او به حدی پیشرفت کرد که می توانست تمامی اتفاقاتی را که بر روی زمین می افتاد ببیند و بشنود. به همین دلیل اعتقادش به انسان ها را از دست داد. وقتی یکی از اشتباهات کوچک باعث مرگ تعداد زیادی از کودکان می شود او با عصبانیت حمله ور می شود و چند شهر اصلی را از بین می برد و در این بین تعداد زیادی از شرورها و هم تیمی های خودش را نیز به کشتن می دهد.
پلوتونین یکی از شخصیت های تراژیک است چراکه عدم توانایی اش در پرداختن به مسئولیت هایش و همینطور اشتباهاتش اشتباهات هولناکی را به دنبال دارد. باید منتظر ماند و دید این شخصیت نابخشوده در نهایت بخشوده خواهد شد یا نه.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *