انیمه ترسناک

10 انیمه ترسناک برتر – انیمه های ترسناک در دهه گذشته نام و استانداردی جدید برای ژانر وحشت رقم زده اند. از انیمه “صحنه بستر” (bed scene) ساخته شیکی (Shiki) گرفته تا “منحربه فرد” یامی شیبایی (Yami Shibai) دهه گذشته سبکی از ژانر وحشت را ارائه داده است که شجاع ترین مخاطبان را به وحشت انداخته است.
اگرچه انیمه های ژانر وحشت در برگیرنده آثاری کلاسیک مثل Perfect Blue (آبی کامل) و Higurashi: When they cry (هیگوراشی: وقتی آنها گریه می کنند) است، دهه گذشته نمونه هایی ارزشمند را به ما معرفی کرده است که هر یک می توانند شب ما را با وحشت همراه کنند. در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به 10 نمونه از ترسناک ترین انیمه های دهه اخیر.

10 ناکجا آباد موعود

در یتیم خانه ای که به ظاهر محلی زیبا و رؤیایی است اتفاقاتی اهریمنی در جریان است ک نوجوانان 11 ساله ساکن آنجا اما، نورمن و ری متوجه آن می شوند. بچه هایی که در آنجا زندگی می کنند، تحت حمایت “ماما” زندگی شادی دارند و کوچکترین ایده ای از آنچه قرار است پس از نرک گریسفیلد هاوس به سرشان بیاید، ندارند.
ناکجاآباد موعود مملو از لحظات پرتنش و پرتعلیق است که تمرکزش بر روی وحشت از گیرافتادن کودکان دوست داشتن در حین فرار است. از زاویه های دید طولانی و بی وقفه که بیانگر این واقعیت ناراحت کننده است که همه تحت نظر هستند تا اتفاقات غیرمترقبه و سریع، همه بیانگر رویکرد حرفه ای به ژانر وحشت بدون اتکا به صحنه های خونریزی هستند.

 

9 Kowabon

آیا نسبت به تکنولوژی مورد استفاده در اطراف خود احساس امنیت می کنید؟ شاید باید دوباره در موردش فکر کنید. در دنیای مدرن ما که هر کس قادر به ایجاد ارتباط است، اگر موجودی ماوراء الطبیعه با شما ارتباط برقرار کند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟
درکوابون یک روح پلید و انتقام جو مترصد است تا از پس هر صفحه نمایشی به شما حمله کند. قسمت های سه دقیقه ای این انیمه بخش های یک طرح کلی نیستند و در هر یک از قسمت ها زندگی یکی از قربانیان به پایان می رسد. این سریال نقدهای متفاوتی دریافت کرده. ولی استفاده هوشمندانه از تکنیک های انیمیشن، جلوه های صوتی خوف انگیز و تصاویر کابوس وار آن را به یکی از ترسناک ترین آثار این دهه تبدیل کرده است.

 

8 Kagewani

هیولاهایی حملاتی ترسناک و عجیب در تمامی نقاط انجام می دهند و یک محقق بنام سوسوکه باندا قصد دارد تا به ریشه این حملات برسد. تنها سرنخ او کلمه کاگوانی است و نکته عجیب این است که یک شرکت داروسازی بنام ساروگاکو به یافته های این تحقیق علاقمند است.
اگرچه هر یک از قسمت های این سریال کوتاه هستند (حدود 4 دقیقه)، ولی شخصیت پردازی آن بسیار تحسین شده است. چون هر چقدر شخصیت ها پرداخت قدرتمندتری داشته باشند، وقتی به دست هیولاها کشته می شوند، تأثیر حسی قویتری را در مخاطب ایجاد می کنند.

 

7 Tokyo Ghoul

در نسخه ای متفاوت و پلید از توکیو بنام “غول” هستند که در بین انسان ها زندگی می کنند و از آنها تغذیه می کنند. کن کانکی یک دانشجوی جوان زمانی به دنیای غول ها پرتاب می شود که برخوردش با دختری بنام ریزا کامیشیرو به شکلی فاجعه آمیز به مسیری غلط کشیده می شود.
توکیو غول پر است از اعمال انسان خواری که همواره مخاطبان خود را در دوراهی هلی اخلاقی و ناراحت کننده قرار می دهد. این انیمه ترسناک بر فاکتور وحشت آفرینی سنتی “زامبی” تمرکز کرده و آن را به تجربه ای تاریک و وحشتناک در نوع خود تبدیل کرده است.

 

6 Parasyte : the maxim 

موجودات بیگانه انگل واری به کره زمین تجاوز کرده اند و نوجوان 16 ساله شینیچی ایزومی با یکی از آنها روبروست که نتوانسته کنترل مغز او را به دست بگیرد. الان این گروه دو نفره باید در برابر گروه عظیمی از انگل هایی که آنها را به چشم تهدید می بینند ایستادگی کنند.
انیمیشن “انگل: اصول کلی” با استفاده از تکنیک های انیمیشن فوق العاده و القای موفق حس وحشت به بدن مخاطب توانسته بعد غیرانسان بودگی این هیولاهای بیگانه را بصورت حداکثری به نمایش گذارد و حس وحشتی را خلق کند که ممکن است تا هفته ها عامل کابوس های شبانه باشد.

 

5 از دنیایی جدید

از چندین سال پیش 0.1 درصد از جمعیت انسان ها قادر به جابجایی اجسام فیزیکی توسط نیروی ذهنی خود شدند و از آن پس دنیا دچار آشوب های زیادی شد. پس از اینکه افرادی با این قابلیت ها جامعه خود را تشکیل دادند و از بقیه دنیا جدا شدند، صلحی شکننده برقرار شد.
اکنون ساکی واتانابه و دوستانش در آکادمی سیج (دانشگاه مخصوص افراد دارای قابلیت های ذهنی) حاضر هستند و از حقایق سیاه جامعه خود و نقش خود در دنیای جدید خبر ندارند. چون دنیای جدید ناآرام و تاریک است و دارای پیچیدگی های خشنی است که باعث آزار بسیاری شده است.

 

4 میهمانی مردگان: ارواح شکنجه شده

این انیمیشن که بر اساس یک بازی بقایی (survival) ساخته شده است داستان گروهی از دانش آموزان را نقل می کند که دور هن جمع می شوند و مراسم آئینی خاصی را اجرا می کنند تا دوستی شان تا ابد ادامه داشته باشد. ولی کاری که موفق به انجامش می شوند انتقال خود به بعدی است که در آن ارواح قدیمی آکادمی هونلی هست (Heavenly Host Academy) منتظرهستند تا آنها را با شقاوت کامل بکشند و حذفشان کنند.
نتیجه کار چهار قسمت از سریال است که قتل و خونریزی در آن بیداد می کند و اصلا” مناسب افراد رقی القلب نیست. در این سریال علاوه بر برخورداری از عناصر قوی داستان های ترسناک توانسته خود را به عنوان یکی از برترین نمونه های ایمه گروتسک دهه گذشته مطرح کند.

 

3 Shiki

در دهکده آرام و سوتوبا تقریبا” هیچوقت اتفاقی نمی افتد. به همین دلیل مگومی شیمیزو تصمیم می گیرد هر چه زودتر آنجا را ترک کند. ولی وقتی مگومی به شکلی غیرمترقبه می میرد، ساکنین این دهکده متوجه می شوند که با یک اپیدمی ماوراء الطبیعه روبرو هستند.
شیکی یک داستان خون آشامی عادی نیست که در آن تقابل هیولا و انسان مطرح شود. ترس هایی که شما را از جای خود می جهاند، تصاویر تکان دهنده و دوراهی های اخلاقی مشکل ساز این سؤال را در ذهن شما ایجاد می کنند که قهرمان و ضدقهرمان واقعی داستان کیست. همین عامل موجب برتری این انیمه شده است.

 

2 Another

ساکاکیبارا به کلاس 3-3 یامی یاما نورث منتقل می شود و متوجه می شود که اتفاقت عجیبی در آنجا بوقوع می پیوندد. دختری بنام می در آنجا وجود که چشم بندی بر روی یک چشم دارد و ساکاکیبارا مجذوب او می شود. در همین زمان یک اپیدمی شیوع می یابد و انسان های زیادی را از بین می برد. باقی مردم به این فکر می افتند که چگونه می توانند آن را متوقف کنند.

انیمه “دیگری” پر از پیچیدگی های داستانی است و مرگ های اتفاق افتاده طرحی مانند فیلم های “مقصد نهایی” را رقم می زنند. این انیمه با یادآوری فیلم های کلاسیک ژانر وحشت تجربه دیداری فوق العاده ای را رقم می زند.

 

1 Yami Shibai

یک راوی داستان عجیب با ماسکی زردرنگ هنگام غروب آفتاب ظاهر می شود تا داستان های ترسناکی را برای کودکان نقل کند. هیچکس نمی داند نام او چیست و از کجا آمده است. ولی همه می دانند که کسی نمی تواند در برابر داستان های ترسناکش مقاومت کند.
کودکان داستان و مخاطبان انیمه به یک میزان مجذوب قصه ها می شوند. در هر یک از قسمت های 4 دقیقه ای این انیمیشن داستانی جدید نقل می شود که ترسناک تر از قبلی است. این انیمیشن با سبک خاصی که دارد وشبیه عروسک های کاغذی سنتی است، یکی از ترسناک ترین انیمیشن های دهه گذشته را خلق کرده است.

 

10 انیمه ترسناک برتر دهه گذشته
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *