آواتار

فیلم انتقام جویان: پایان بازی مارول استودیوز رکوردهای افتتاحیه باکس آفیس فیلم آواتار را در هم شکسته است و بدنبال دست یافتن به رکورد فروش فیلم آواتار (بدون احتساب نرخ تورم) ساخته جیمز کامرون است.
فیلم آواتار که در سال 2009 پخش شد، داستان انسان های قرن بیست و دوم بود که تلاش می کردند تا سیاره ای دوردست به نام پاندورا را مستعمره خود سازند. انسان ها در این سیاره بدنبال استخراج “یونوبینیوم” بودند که یک ماده معدنی کمیاب بود. در این سیاره گونه ای از موجودات آبی رنگ هم زندگی می کردند که ناوی نام داشتند و تا انتهای فیلم توانستند خود را از شر نیروهای استعمارگر زمینی خلاص کنند.
بینندگان این فیلم در سالهای گذشته بارها و بارها کیفیت و اصلیت این فیلم را تأیید کرده اند. البته در زمینه طرح داستانی این فیلم انتقادهایی هم وجود داشته اند که در مقایسه با فیلمی مانند “رقصنده با گرگ ها” آن را ضعیف تر می دانند. با این وجود انفجار فروش این فیلم در باکس آفیس و بلامنازع بودن آن به مدت حدود 10 سال به این فیلم اعتبار ویژه ای بخشیده است. البته این موفقیت آواتار تا آن حد که منتقدان اظهار کرده اند توصیف ناپذیر نیست. برعکس دلایل بسیار زیادی برای توضیح جذب این همه مخاطب توسط اواتار وجود دارد.

 

آمار خیره کننده آواتار

شروع اکران این فیلم در ماه دسامبر بود که ماهی کم کار و کم مخاطب برای سینماست. شاید به این دلیل باشد که قبل از ماه ژانویه است که اکثر فیلم ها برای آن ماه تدارک دیده می شوند. کامرون برای اولین بار در مورد فیلم تایتانیک و قرار دادن آن فیلم در کنار فیلمی ضعیف استفاده کرده بود و به عنوان پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما تا آن دوران دست یافته بود. این استراتژی به او این امکان را می داد که هیچ رقیبی مزاحم رکوردشکنی او نخواهد شد.
وقتی به اعداد و ارقام ثبت شده در باکس آفیس برای آواتار نگاه می کنیم، دچار شگفتی می شویم. این فیلم با فروش داخلی 77 میلیون دلار کار خود را شروع کرد. آواتار تا هفت هفته در صدر جدول قرار داشت که دوازدهمین فیلم از لحاظ طول مدت حفظ صدر جدول باکس آفیس محسوب می شود. این فیلم جایگاه خود در بین 10 فیلم پرفروش را بمدت دو برابر این زمان حفظ کرد. آواتار در آمریکا حدود 749 میلیون دلار فروش کرد. در مورد پایان بازی این رقم 835 میلیون دلار است که در 1000 سالن نمایش بیشتر نسبت به آواتار به آن رسیده است.
آواتار بخاطر اکران مجد خود توانست تا ماه آگوست 2010 بر روی پرده ها بماند و به این ترتیب توانست 2.787 میلیارد دلار فروش کند. با احتساب نرخ تورم این مبلغ بالغ بر 3.2 میلیارد دلار می شود که هنوز از این لحاظ نسبت به فیلم “برباد رفته” محصول سال 1939 با فروش 3.7 میلیارد دلار هنوز در رتبه دوم قرار دارد.
نکته ای که در مورد آواتار جالب توجه این موضوع است که این فیلم در چین تنها توانست 204 میلیون دلار فروش کند. علیرغم این موضوع که موضوع اکران فیلم ها در چین می تواند به شکست یا پیروزی یک فیلم منجر شود، ولی باید گفت که در سال 2009 تنها 4723 سالن سینما این فیلم را اکران کردند. از زمان تا به حال این عدد به 60000 سالن افزایش یافته است که تأثیر بسیار زیادی در فروش کلی فیلم ها در باکس افیس دارد.
وقتی به پایان بازی نگاه می کنیم متوجه می شویم که این فیلم در چین حدود 614 میلیون دلار فروش کرده است که سه برابر آمار آواتار در سال 2009 است. در بازارهای اصلی دیگر مانند فرانسه، آلمان و ژاپن آواتار مبالغ بسیار بیشتری فروش کرد و همین موضوع به بزرگی فیلم کامرون صحه می گذارد.

 

یک تجربه تکرارنشدنی
بسیاری از فیلم ها در ماه دسامبر اکران می شوند ولی نمی توانند به لیست پرفروش ها راه یابند. چه برسد که بخواهند این آمار را برای 10 سال حفظ کنند. البته درک مقبولیت این فیلم در زمان اکران می توان بیانگر موفقیت بزرگ این فیلم باشد که تکرارنشدنی است.
آوتار توانست صدها نقدر مثبت از Cinamascore دریافت کند که نشانگر مناسبی است برای مقبولیت یک عنوان نزد مخاطبان. بسیاری از مخاطبان به این فیلم درجه A دادند. با وجود این همه نقد مثبت هنوز تعداد اندکی از افراد هستند که ارائه این فیلم را بصورت سه بعدی دلیل اصلی موفقیت این فیلم می دانند.
در سال 2009 ارائه فیلم ها بصورت سه بعدی رو به رشد بود، ولی هنوز نمی شد فیلم های زیادی را یافت که به اینصورت ساخته می شدند. بسیاری از منتقدان هم استفاده از این ویژگی را یک حقه تکنولوژیک می دانستند. آواتار این نگرش را هم تغییر داد. استفاده زیاد کامرون از صحنه های سه بعدی باعث شد محیط پاندورا زندگی خاصی را نشان دهد و به روشی بی بدیل در این زمینه موفق بود.
پرداختن به این نکته هم نمی تواند خالی از لطف باشد. اینکه چند درصد از مخاطبان این فیلم را بصورت سه بعدی دیدند. حدود 90 درصد از بلیط هایی که پیش فروش شده بود، برای نسخه سه بعدی بود و همه می خواستند این تجربه ای را که یکبار می تواند در طول عمر هر کسی اتفاق بیفتد، داشته باشند. در خارج از آمریکا حدود 56 درصد از فروش این فیلم از نسخه سه بعدی بود. این فیلم در این زمینه هم رقیبی نداشت و فیلم آلیس در سرزمین عجایب ساخته تیم برتون هم قرار نبود تا ماه مارچ اکران شود.
این موضوع باعث نمی شود که از کنار نسخه 2 بعدی این فیلم به راحتی عبور کنیم. البته تماشای ای فیلم بصورت 2 بعدی تجربه ای دیگر است و وقتی عینک ها را بردارید می توانید نقاط ضعف آواتار را بهتر متوجه شوید. سالن های سینما تا آن تاریخ نتوانسته بودند در آن مقیاس تجربه تماشای یک فیلم را بصورت سه بعدی به مخاطبان ارائه دهند. به همین دلیل باور این نکته که این مهم در نهایت در سال 2009 اتفاق افتاد هنوز دشوار است. به همین دلیل است که پس از سالها هنوز مخاطبان از آن به نیکی یاد می کنند و اشکالات آن را نادیده می گیرند و تنها چیزی که از آن به یاد می آورند ناب بودن تجربه ای تقریباً فرازمینی بود که به آنها هدیه داده شد.
آواتار فیلمی نوآورانه بود و اینکه تجربه تماشای ان فیلم به آنصورت تچربه ای تکرار ناشدنی خواهد بود حس اضطرار را هم در بینندگان ایجاد کرده بود. برخی افراد بارها این فیلم را تماشا کردند. پس از موفقیت این فیلم، فیلم های متعددی بصورت سه بعدی اکران شدند. ولی این آواتار بود که دید سینماروها از تجربه سینما را تغییر داد.

 

آیا دنباله های آواتار هم شانسی در این زمینه خواهند داشت؟
با توجه به برنامه دیزنی برای پخش یکی در میان عناوین جنگ ستارگان و آواتار این سؤال مطرح می شود که آیا پاندورا خواهد توانست موفقیت آواتار در باکس آفیس را تکرار کند یا نه. با توجه به اینکه هیچ چیزی غیرممکن نیست ولی احتمال شکست دادن پایان بازی توسط دنباله های آواتار بسیار دور از انتظار است. این سری دیگر جذابیت و چشم نوازی سال 2009 را ندارد. و نمایش سه بعدی هم دیگر به عنوان برگ برنده محسوب نمی شود، چرا که خیلی از فیلم ها سعی کرده اند از این مدل استفاده کنند. در عوض نسخه های بعدی این فیلم باید با چنگ و دندان مبارزه کنند تا از سایه نسخه قبلی خود درایند.

 

چگونه آواتار پرفروش ترین فیلم تاریخ شد؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *