سینما

پدرخوانده و نه فیلم دیگر که در آن قهرمان داستان به شرور تبدیل شد

تماشای داستان هایی که به خیر ختم می شوند و شخصیت آن رستگار می شودلذت بخش است ولی چیزی در تبدیل شدن یک شخصیت خوب به یک شخصیت بد هم هست که جذابیت خود را دارد. مانند آنچه در فیلم های پدرخوانده و جنگ ستارگان شاهدشان هستیم.
داستان های زیادی هستند که در آنها شخصیت هایی که با شرارت کار خود را آغاز کرده اند، ختم به خیر شده اند و بعضاً پایانی قهرمانانه را رقم زده اند. این داستان ها برای مخاطبان بسیار لذت بخش هستند. ولی اگر عکس این مسیر طی شود چه اتفاقی می افتد؟

 

۱۰ درخشش (۱۹۸۰)
شاید اگر بگوییم که جک ترنس در فیلم درخشش (Shining) نقش خود را به عنوان یک قهرمان شروع می کند، کمی اغراق کرده باشیم. نقش او را جک نیکلسون (Jack Nicholson) بازی می کند از این رو از ابتدای فیلم تهدید آنچنانی شخصیت را دنبال نمی کند. او یک نویسنده است که برای گذران زندگی خانواده اش تقلا می کند.
او در ابتدای فیلم شباهتی کافی به مردهای خانواده عادی دارد. ولی اقامت او در هتل اورلوک (Hotel Overlook) باعث می شود حضور تاریک آن محل آثار خود را بر روی او ظاهر کند. صحنه هایی که در آن این مرد تبر به دست در تعقیب زن و بچه خود است، از این فیلم یک کلاسیک پرتنش ساخته اند.

۹ پرستیژ (۲۰۰۶)
پرستیژ (Prestige) یکی از فیلم های کمتر تحسین شده کریستوفر نولان است که در آن شاهد نقش آفرینی درخشانی از طرف هیو جکمن (Hugh Jackman) هستیم. جکمن نقش شعبده بازی را بازی می کند که رقابتش با کریستین بیل (Christian bale) در طول سالیان به حدود خطرناکی رشد کرده است.
شخصیت جکمن در بین تماشاگران حس همدردی بیشتری را برمی انگیزاند. او بدنبال انتقام از رقیب خود بر سر ماجرایی است که همراه با باخت و نابودی برای او بوده است. با این وجود این حس انتقامجویی از او و موفقیت بر روی صحنه آنچنان بر او غالب می شود که او را وادار به انجام کارهایی باورنکردنی و تبدیل شدن به نسخه ای تاریک تر از خود می کند.


۸ جنگ ستارگان: انتقام سیث (۲۰۰۵)
این چرخش شخصیت چیزی بود که برای مخاطبان تعجب آور نبود، ولی وقتی اتفاق افتاد مانند یک ضربه حسی به آنها وارد شد. وقتی سه گانه دوم جنگ ستارگان شروع شد آناکین اسکای واکر یک پسر جوان بود که از بردگی نجات یافته بود تا به یک جدای تبدیل شود.
همه می دانستند که این داستان روایتگر چگونگی تبدیل این پسر جوان به دارث ویدر (Darth Vader) بود و این تغییر در فیلم انتقام سیث کامل شد. آناکین در فیلم های گذشته خود را به عنوان یک قهرمان تثبیت کرده بود. ولی دیدن فساد او برای بینندگان خیلی سخت بود. آنچه پذیرفتن این مسئله را دشوارتر می کرد، دوستی او با اوبی وان (Obi-Wan) بود.

۷ تاریخچه (۲۰۱۲)
این فیلم ترکیبی از یک فیلم ابرقهرمانی و متندگونه است. در فیلم تاریخچه (Chronicle) که فیلمی نوگرا و ارزشمند است، سه بچه یک تکه شهاب سنگ مرموز را می یابند که به آنها قدرت فرابشری می دهد.
بخش اولی این فیلم به بررسی تمامی لذاتی که این سه نفر می توانند از این قدرت ببرند، می پردازد. ولی زمانی چرخش فیلم آغاز می شود که یکی از این نوجوان ها که به جهت اجتماعی منزوی تر است تصمیم می گیرد از این قدرت برای انجام کارهای بد استفاده کند. اندرو شخصیتی است که قابل ترحم است و هم در مدرسه و هم در خانه مورد بدرفتاری قرار گرفته است. نکته ای که شوکه کننده است این است که این داستان نقطه شروع و خاستگاه ماجرای ابرشروری او است.

۶ مردان ایکس: کلاس یک (۲۰۱۱)
کار مایکل فاسبندر (Michael Fassbender) برای ایفای نقش مگنیتوبعد از یان مک کلن (Ian McKellen) بسیار دشوار بود. ولی فیلم مردان ایکس: کلاس یک تمرکز بسیاری بر روی شخصیت مگنیتو داشت: از کودکی تراژیک گرفته تا دوستی اش با چارلز اگزویر )Charles Xavier).
با توجه به شرایطی که مگنیتو مک کلن داشته است، دیدن تندروی های او جالب توجه است. او در این داستان یک دوست متحد برای اگزویر است، ولی دیدگاه او درباره نحوه همزیستی انسان ها و جهش یافته ها متفاوت است.

۵ کری (۱۹۷۶)
در این اقتباس سینمایی که بر اساس یکی از آثار کلاسیک استیفن کینگ ساخته شده است، شاهد روایت داستان زندگی دختری هستیم که به یکی از قهرمانانی تبدیل می شود که وضعیتش قلب خیلی از بینندگان را به درد می آورد. او یک دختر خجالتی است که تحمل کنترل مادر و شکنجه ها و زورگویی های داخل مدرسه را ندارد.
حتی زمانی که قدرت حرکت دادن اشیاء به شکلی آزاردهنده در او ظاهر می شود، بیننده بدنبال بروز کمی حس خوشحالی در اوست. ولی وقتی شوخی ظالمانه دوستان او را از پرتگاه احساسی اش ساقط می کند، او تتصمیم می گیرد انتقام این رفتار ظالمانه را از همه مردم بگیرد.

۴ یادآوری
به نظر می رسد کریستوفر نولان عاشق این تغییر قهرمان به شرور است. چون در تعدادی از فیلم های او شاهد این موضوع بوده ایم. یادآوری (memento) فیلمی است درگیرکننده ذهن که از پایان به آغاز و بصورت درهم چیده شده است. این فیلم راجع به مردی است که حافظه کوتاه مدت خود را از دست داده است و سعی می کند مردی را پیدا کند که همسرش را به قتل رسانده است.
مخاطبان در این مأموریت با او همراه هستند، بویژه زمانی که او با شرایط رو به وخامتش دست به گریبان است. ولی وقتی به ابتدای داستان می رسد و حقیق برملا می شود، تصمیمی می گیرد که ثابت می کند شخصیتی به مراتب تاریک تر از آنچه تا آن لحظه بروز داده است، دارد.

۳ اسپایدرمن ۳ (۲۰۰۷)
با توجه به اینکه اسپایدرمن یکی از دوست داشتنی ترین شخصیت های کمیک است، شاهد شرارت او بودن خیلی غیرمنتظره بود. آخرین فیلم از سری سه گانه سم ریمی (Sam Reimi) که بر اساس خط داستانی مشابه در کمیک ها ساخته شده بود پیترپارکری را به تصویر می کشید که تحت تأثیر یک سیمبیوت بیگانه قرار گرفت و دچار فساد شد.
اگرچه این این تغییرات ناگهانی مانند کتک زدن مری جین و تلاش برای کشتن هری از تاریک ترین لحظات پیتر پارکر به شمار می آیند، ولی احتمالاً به عنوان احمقانه ترین لحظات هم محسوب می شوند. دیدن مدل موی عجیب پیتر و رقصیدن او در خیابان پذیرفتن آن را به عنوان یک فیلم جدی سخت می کند.

۲ پدرخوانده (۱۹۷۲)
هنوز خیلی از سینمادوستان پدرخوانده را برترین فیلم تاریخ سینما می دانند. و هر گاه صحبت از داستان های قهرمانانی که شرور شدند، به میان می آید، داستان مایکل کورلئونه (Michael Corleone) به عنوان یک داستان الهام بخش مورد توجه قرار می گیرد.
مایکل یکی از اعضای یک خانواده مافیایی ایتالیایی الاصل است که تنها زمانی پایش به روابط خانوادگی باز شد که برای پدرش نقشه ترور کشیده شد. او اگرچه بظاهر بخاطر حمایت از خانواده وارد این جمع می شود ولی بعدها ثابت می کند که خیلی ظالم تر و سرسخت از پدر خود است.

۱ شوالیه تاریک (۲۰۰۸)
اگرچه بسیاری از افراد تقابل بتمن و جوکر در فیلم شوالیه تاریک را عامل پیشرانه و محور داستان می دانند، ولی شاید بتوان هاروی دنت را شخصیت اصلی این داستان نامید. او بدون اینکه ماسکی به چهره بزند، در برابر مجرمان و فساد گاتهام ایستادگی می کند و شاید از این دیدگاه تنها بازمانده گاتهام است.
ولی جمله او “یا قهرمان می میری یا اینقدر زنده می مونی که تبدیل شدنت به یک شرور رو ببینی” نکته ای است که در مورد خود او مصداق پیدا می کند. شهری که برای نجاتش تلاش می کرد او را به فساد کشید و به یکی دیگر از شرورهایی تبدیل شد که بتمن برای متوقف کردنشان باید متحمل مشکلات زیادی شود.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا