وندال سوج

وندال سوج – ثانوس به عنوان شخصیت منفی پیچیده ای که از سایه خود به عنوان یک شرور تک بعدی خارج شد و دنیای سینمایی مارول را تحت الشعاع خود قرار داد نزد مخاطبان جایگاهی ویژه داشته و دارد. در دنیای دی سی دارک ساید ( Darkseid) را همسان ثانوس می دانند. هر چه باشد برای خلق ثانوس از حکمران آخرالزمان الهام گرفته شده بود. البته همانطور که در سریال های انیمیشنی لیگ عدالت و Young Justice تا به حال شاهدش بودیم، این وندل سویج (Vandal Savage) است که دقیق ترین رقیب ثانوس در دی سی می تواند لقب بگیرد نه دارک ساید. او شایسته جایگاهی بهتر بر روی پرده نقره ای است.
ثانوس توانسته ویژگی های مناسب بسیاری از جمله اصول اخلاقی پیچیده خود را به جهانیان عرضه کند. عملی که او با جمع کردن سنگ های بینهایت و از بین بردن نیمی از جمعیت کره زمین برای بازگرداندن تعادل به آن انجام داد محصول فلسفه ای به هم ریخته است که برای او معنی دار است. او تحت تأثیر نفرت و بدذاتی صرف این کارها را انجام نمی دهد. نیروی محرک او برداشت افراطی از عدالت و حفاظت از جهان هستی است.
اینها نکته هایی هستند که در داستان ها یک شرور کامل را می سازند: شخصیتی که دارای رفتارهای شرافتمندانه ای هستند که می توانند که نتیجه ای فاجعه بار بدنبال داشته باشند چون خطاهایی که آنها مرتکب می شوند، می توانند موجب بروز اتفاقاتی غیرقابل جبران شوند. پلید بودن به تنهایی کافی نیست بلکه عمق شخصیت منفی داستان و ابعاد انسانی اوست که موجب جذابیت می شود. مارول در زمینه پرداخت شخصیت ثانوس کار بزرگی کرد.
متأسفانه دارک ساید خیلی کم این قابلیت ها و عمق را از خود بروز داده است. او تنها تجسمی از پلیدی غالب است که این مسئله را مو به مو به اجرا می گذارد. شاید دادن ابعاد انسانی به این شخصیت با هسته اصلی آن در تضاد باشد. دارک ساید طراحی غیرانسانی دارد هم به جهت انگیزه هم به جهت روش کار.

 

برخلاف ثانوس مارول که بدنبال ایجاد تعادل در جهان هستی است، دارک ساید بدنبال فرمول ضدحیات است ک بوسیله آن تمام چیزهایی را که انسان ها آن را حیات می نامند از بین ببرد. به عنوان حکمران آخرالزمان او رهبر شکنجه و بدبختی است. او چیزی مجزا از شیطان ندارد که بتوان به آن به عنوان وجهی انسانی نگاه کرد. او تعمداً و صددرصد غیر انسان است. پس تبدیل او به موجودی که قابلیت درک و رابطه انسانی باشد کاری بیهوده است.
از طرفی دیگر موجودی جاودانه بنام وندل سویج وجود دارد که بارها نشان داده است که دارای شخصیتی پیچیده است و دارای قابلیت تفکر، رشد و حتی پشیمانی دارد. او به شکلی قابلیت های انسانی از خود نشان می دهد که دارک ساید قادر به آن نیست. در سریال انیمیشنی لیگ عدالت در قسمت “دنیایی دیگ” سوپرمن با وندال سوج را از آینده ای دیستوپیایی ملاقات می کند که در آن وندل دنیا را نابود کرده است که هدف اصلی خیلی از شرورها می باشد. ولی به جای اینکه مسرور این پیروزی باشد، سویج حالتی متفکر و اندوهگین دارد و متوجه ابعاد کاری که انجام داده، شده است. جاودانگی او موجب رشد ابعاد انسانی اش شده و در نهایت نقش ابرقهرمانی را به عهده گرفته که قصد دارد مسائل را به حالت اولیه خود برگرداند.
وندال سوجی که در سریال Young Justice تصویر شده است دارای شخصیتی قابل قبول تر و پیچیده تر است. او در بخش های اولیه سریال نقش مردی را بازی می کند که ظاهراً رازی را پنهان کرده است. و مشخص است که با افراد بدی همکاری می کند. ولی این سریال به همین اکتفا نمی کند. او خونسرد، آرام و منضبط است ولی از اقرار به اشتباهات خود ابایی ندارد. در قسمت “نقطه اوج” او اقرار می کند که قهرمانان جوان را دست کم گرفته است ولی اهداف تحسین برانگیزی را دنبال می کند.

 

وندال سوج از جنبه ای دیگر هم شباهت بسیاری با ثانوس دارد و اینکه او از انجام اعمال ظالمانه برای رسیدن به اهداف خود فروگذار نیست. ولی این به آن معنی نیست که او قادر به تحمل بار عاطفی کارهای ستمکارانه خود است. در جنگ بینهایت ثانوس برای به دست آوردن سنگ روح دختر خود گمورا را قربانی می کند. ولی سویج حتی در تاریک ترین لحظات هم نشان می دهد که دارای عطوفت است و حتی قتلی را که انجام داده است می توان ناشی از لطف ذاتی در نظر گرفت.
دی سی و وارنر برادرز برای ایجاد شخصیتی جذاب و صیقل یافته باید از سریال Young Justice درس بگیرند. اگرچه دارک ساید ویرانگری ذاتی از خود بروز می دهد ولی سویج اثبات کرده است که در کنار تهدیدآمیز بودنش دانایی و شوخ طبعی خاصی را از خود نشان می دهد و توانایی خود برای تحت کنترل قرار دادن “وارورلد” سلاح مخرب دنیاها را دارد.

 

وندال سوج ثانوس دنیای بسط یافته دی سی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *