طراحی مو در نرم افزارهای برداری (Vector) می تواند کار دشوار وقت گیری باشد. چند سال پیش من سعی کردم با طراحی چند قلم مو در ادوبی ایلستریتور این مشکل را حل کنم. از آن زمان تاکنون آن قلم موها به سومین محصول پرفروش در گرفیک ریور (Graphic River) تبدیل شده اند.
در این آموزش قصد دارم نحوه ایجاد یک گروه از قلم موها و سپس ایجاد موهای مواج با استفاده از آن قلم موها را به شما آموزش دهم. شما می توانید این گام ها را به سلیقه خود تغییر دهید و قلم موها و مدل های موی بیشتری تولید کنید. یا می توانید کلی پول صرف کنید و این قلم موها را خریداری کنید.

 

1 نحوه ایجاد قلم موی هنری نوک تیز
کار خود را با ایجاد یک قلم موی پایه شروع می کنیم. این شکل پایه ای برای اینگونه قلم موها است و همینطور ابزاری است دم دستی برای طراحی هر تار مو.

گام 1
با استفاده از ابزار Ellipse یا فشردن L آن را انتخاب کنید و یک بار بر روی صفحه سفید کلیک کنید و در منوی پاپ آپ ایجاد شده عرض را بر روی 30 پیکسل و طول را بر روی 2 پیکسل تنظیم کنید. OK را کلیک کنید. مطمئن شوید که داخل فضای Ellipse با رنگ سیاه پر شده است.

گام 2
با استفاده از ابزار انتخاب مستقیم (A( بخش انتهایی سمت راست را انتخاب می کنیم. سپس در قسمت تبدیل
بر روی گزینه convert anchor points to corner کلیک می کنیم تا انحناها به نقطه تبدیل شوند. این به شما یک شکل نوک تیز می دهد.
همین کار را در بخش انتهایی سمت چپ انجام دهید. با این کار شکل نوک تیز شما ایجاد شده است.

گام 3
این شیء را انتخاب کنید، در پنل Brushes بر روی دکمه Create New Brush کلیک کنید. از منوی پاپ آپ Art Brush را انتخاب کنید. پنجره Art Brush Options برای شما به نمایش درمی اید.
مهمترین ویژگی که باید تغییر دهیم Colorization Method است که به Tints تغییر می دهیم. چون شکل شما سیاه است، به این معنی است که 100% میزان اشباع شدگی رنگی است که انتخاب شده است. بنابراین رنگ stroke شما هر چه باشد، قلم موی شما همان رنگ را می گیرد.
برای این قلم مو اسمی در نظر می گیریم و OK را کلیک می کنیم.

2 نحوه ایجاد قلم موی خط رویش مو
در هر پرتره برداری معمولاً خط رویش مو نادیده گرفته می شود. این به آن دلیل است که انجام آن وقت گیر است و نمی توان آن را دقیق درآورد. ولی با ایجاد یک قلم موی پخش (scatter) می توانید افکت تقریباً واقع گرایانه ایجاد کنید. پس بلازم نیست برای هر تار مو شما یک ضربه بزنید، باید برای هر دسته مو یک بار کلیک شود.

گام 1
هنوز به شکل نوک تیز که ایجاد کردید نیاز دارید. پس فعلاً آن را کپی کنید و بچسبانید و طرح اولیه را مخفی کنید.
شیء کپی شده را انتخاب کنید و به بخش Object>Transform>Rotate بروید. شیء را 90 درجه بچرخانید و بر روی OK کلیک کنید.

گام 2
در حالی که هنوز شیء شما در حالت انتخاب شده است، در پنل Brushes بر روی Create New Brush کلیک کنید و سپس Scatter Brush را انتخاب کنید.

تنظیماتی که من میخواهم تغییر کنند به ترتیب زیر هستند:
میزان Spacing به 5 درصد تغییر می کند. بخاطر اینکه قلم مو با خودش همپوشانی ایجاد کند.
میزان Scatter را بر روی Random 25%/0%تنظیم می شود. این به آن دلیل است که قلم مو مکان خود را در بالا و پایین محل خط بطور تناوبی طی می کند.
گزینه Path را برای Rotation relative to انتخاب می کنیم چون می می خواهیم قلم مو نسبت به مسیر طراحی شما در حالت قائم قرار گیرد.
در پایان در بخش Colorization حالت Method را بر روی Tints تنظیم می کنیم.
OK را کلیک می کنیم.

3 نحوه ایجاد قلم موی براقی مو
قلم براقی مو می تواند بسته به نحوه آماده سازی برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. این نوع خاص که قرار است طراحی کنیم، برای ایجاد درخشش دارای بافت بر روی سطح مو است. وقتی این قلم مو در Opacityهای مختلفی لایه بندی شود، می تواند حالتی واقع گرا به طرح های سایه ای (silhouette) ببخشد.
گام 1
هنوز باید شیء نوک تیز مخروطی که ایجاد کردید داشته باشید. آن را کپی کرده و بچسبانید و با استفاده از ابزار انتخاب (V( آن را به کنار نمونه اولی انتقال دهید. این کار را چندین بار انجام دهید تا 5 تا 8 نمونه از آن شکل را داشته باشید.


گام 2
بعد از انتخاب این شیء ها به سراغ New Art Brush می رویم. مهمترین تنظیماتی که باید به آنها توجه کرد، عبارتند از:
حالت Direction را عمود در نظر می گیریم (حالت بالا/پایین یا پایین/بالا در این مورد اهمیت ندارد).
گزینه Colorization Method را بر روی Tint قرار می دهیم.
بر روی OK کلیک می کنیم.

4 نحوه ایجاد قلم موی کلاه گیسی
این نوع قلم مو برای ایجاد گروه های مختلفی از رشته های مو با یک فشار قلم مو کاربرد دارد. این قلم مویی است که در زمان بسیار صرفه جویی می کند و با آن می توان مدل های موی بلند یا کوتاه را به راحتی طراحی کرد.

گام 1
ابتدا شیء مخروطی عمودی خود را حذف می کنیم و بر می گردیم سراغ همان شیء افقی اولیه خودمان.
با استفاده از ابزار چهارضلعی (M) یک مستطیل ایجاد می کنیم که تا نیمه شیء افقی را می پوشاند. با استفاده از راهنمای هوشمند (Control-U) قادر خواهید بود تا وسط این شیء مخروطی را به راحتی پیدا کنید.
هر دور شیء را انتخاب کنید و با پنل Pathfinder حالت Minus Front را انتخاب کنید. نیمی از شیء اولیه باقی خواهد ماند.


گام 2
با کپی کردن شیء مخروطی کار خود را شروع می کنیم. با استفاده از ابزار انتخاب مستقیم (A) بر روی نقطه انتهایی سمت راست کلیک کنید و آن را بکشید.
گزینه Paste in Front را اجرا کنید (Control-F) و یک بار دیگر نقطه انتهایی سمت راست را به سمت بیرون بکشید ولی اینبار آن را به کنار بکشید.
گزینه Paste in Front را اجرا کنید، نقطه انتهایی سمت راست را دوباره به بیرون و تا محلی جدید بکشید. این کار را چندین بار دیگر انجام دهید تا مجموعه ای از اشیاء نوک تیز را داشته باشید که نوک تیزه آنها به اطراف کشیده شده است، ولی در قاده همه آنها در یک جا جمع شده اند.

گام 3
تمامی اشیائی را که در مرحله قبل ایجاد کرده بودید، انتخاب کنید و یک قلم مو هنری جدید (New Art Brush) ایجاد کنید. تنظیماتی که باید به آنها توجه شود، Directionاست که باید بصورت چپ به راست در نظر گرفته شود(تا نقطه شروع ریشه دسته مو است) و گزینه Colorization Method را بر رئی Tint تنظیم می کنیم. بعد دکمه OK را می زنیم.

5 نحوه ایجاد قلم موهای موی برداری
بد نیست به چهار قلم مویی که تا به حال ساخته اید، نگاه کنیم. همه آنها میزان Stroke Weight یکسانی دارند غیر از دسته مو که 3ptاست. همه آنها در راستای خط صاف افقی اعمال شده اند.


برای این تمرین قصد دارم از یک شکل شماتیک سر استفاده کنم که هنوز خام است و از قلم موها برای ایجاد مو بر روی آن استفاده کنم. ولی شما می توانید از این قلم موها در هر موردی که دوست داشتید، استفاده کنید.

گام 1

این مدل مو بصورت سایه ای خواهد بود و کمی درخشندگی در حالت خاکستری به آن اضافه خواهد شد. با استفاده از ابزار قلم (P) خطی بکشید که نمایانگر خط رویش مو است. آن را در چهره های زنانه تا زیر خط ریش ادامه ندهید. ولی می توانید این کار را بر روی چهره های مردانه انجام دهید تا مد دهه 1970 و هیپی ها تداعی شود.

گام 2
با استفاده از قلم موی مخروطی و ابزار رنگپاش (B) چند رشته مو اضافه کنید تا موهای روی شقیقه با خط رویش مو در هم آمیخته شوند.

گام 3
با ابزار قلم (P) یک شکل کمان سیاه رنگ بکشید که تارهای مویی را در بر خواهد داشت که بخش های دیگر سر را می پوشانند. این پایه مناسبی خواهد بود برای تمرین های دیگری که در بخش های آینده به آن خواهیم پرداخت. پس اگر زیاد به سبک افشان مویی که پس از این بر روی آن کار خواهیم کرد، علاقه ای ندارید، می توانید از همین نقطه کار خود را در مسیر دلخواه انجام دهید.

گام 4
یک لایه جدید در پشت پرتره خود ایجاد کنید تا با استفاده از قلم موی کلاه گیسی (Hair Piece Brush) و ابزار پینت براش موها را به تصویر اضافه کنیم. هر چه Stroke Weight کمتر باشد، حالت مو از جزئیات بیشتری برخوردار خواهد شد.


توصیه من استفاده از استروک بزرگتر (مثل 8pt) برای ایجاد ساختار اصلی مو است. سپس می توان میزان را تا 1pt پایین آورد و رگه های ظریف تر به آن اضافه کرد تا تأثیری واقع گرایانه تر ایجاد شود.

گام 5
با استفاده از قلم موی مخروطی اولیه می توانید موهای جداگانه کوچکتر و ظریف تری را ایجاد کنید که از دسته موها جدا می شوند. این می تواند باعث شکسته شدن الگوهایی شود که احتمالً با استفاده از قلم موی کلاه گیسی ساخته اید.
همچنین راه مناسبی برای ایجاد موهایی است که بر روی صورت و شانه ها افتاده اند و جزئیات جالبی را به تصویر می بخشند.

گام 6
با استفاده از قلم موی درخشندگی مو خطوط بلند و کوتاهی را در امتداد موها بکشید. حالت قلم مو را بر روی Blending Mode Normal و میزان Opacity را بر روی 10% با استروک سفید تنظیم کنید.


استروک ها را در حالت همپوشانی با هم قرار دهید تا تأثیر درخشندگی بیشتری را نشان دهد.

گام 7
در پایان با قلم موی مخروطی استروک های سفید به تصویر اضافه کنید تا درخشندگی واقع گرایانه بیشتری به تصویر ببخشد. این تغییرات را در میزان Opacity 20 درصد به انجا برسانید تا جلوه بیشتری داشته باشد.


خسته نباشید. کار شما در اینجا تمام شد!
از سرعت عمل خود در ایجاد رشته های مو در حالتی واقع گرایانه متعجب خواهید شد. با تمرین بیشتر سرعت کار شما از چند ساعت به چند دقیقه خواهد رسید.
با ایجاد قلم موهای متفاوت برای موهایی با طول متفاوت و بافت و سبک متنوع می توانید جلوه های متفاوتی را ایجاد کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *