بزرگترین شکست های فیلم های ابرقهرمانی
بزرگترین شکست های فیلم های ابرقهرمانی – از سال 2010 تا کنون شاهد دهه ای فوق العاده برای فیلم های ابرقهرمانی درسینما بوده ایم. بخاطر محبوبیتی که دنیای سینمایی مارول بدست آورده است، فیلم های ابرقهرمانی تاکنون توانسته اند نمایش هایی شگفت انگی در گیشه داشته باشند و محبوبیت چشمگیری را به دست آورند. رکورد فروش انتقام جویان خود گواهی بر این مدعا است. البته در برابر هر چند فیلم موفق یک فیلم ناموفق هم وجود دارد که بزرگترین شکست های تاریخ را رقم می زند.
شکست بزرگ در گیشه زمانی اتفاق می افتد که پول استودیو و حمایت تهیه کننده خود را از دست می دهد. برای اینکه یک فیلم موفق لقب بگیرد لازم است تا دو برابر بودجه تزریق شده بازگشت مالی تضمین شود. البته گاهی اوقات به خاطر هزینه های اعلام نشده ساخت مبلغ فروش باید 2.5 برابر مبلغ کل بودجه ساخت باشد. به عنوان مثال فیلم Us که فروشی بالغ بر 254.7 میلیون دلار داشته است، نسبت به فیلم بتمن علیه سوپرمن با فروش 872.7 میلیون دلار فیلم سودآورتری محسوب می شود. چون هزینه تولید فیلم Us بالغ بر 20 میلیون دلار است ولی فیلم بتمن علیه سوپرمن با بودجه 250 تا 300 میلیون دلاری ساخته شده است.
با ذکر این موارد در این مقاله نگاهی خواهیم انداخت به بزرگترین شکست هایی که در دهه اخیر در ژانر سینمایی ابرقهرمانی شاهد بوده ایم.
MAX STEEL
مکس استیل آنچنان تأثیر ضعیفی بر گیشه به جا گذاشت که هنوز به عنوان ضعیف ترین فیلم ابرقهرمانی محسوب می شود. اکثر شما شاید ندانید چنین فیلمی وجود دارد. این فیلم نتوانست حتی بخش عمده ای از بودجه ساخت خود را بدست آورد.
با این وجود عاملی که نگذاشته تا این فیلم به عنوان بزرگترین شکست تاریخ لقب بگیرد بودجه 10 میلیون دلاری ساخت این فیلم بوده است. این فیلم توانست فروش 6.3 میلیون دلاری را تجربه کند. و به زحمت توانست حدود نیمی از هزینه های ساخت خود را به دست آورد. این فیلم تنها به فروش 20 میلیون دلاری نیاز داشت تا بتواند حالتی خنثی را رقم بزند.

 

GUARDIANS
فیلم نگهبانان توانست برای تهیه کنندگان کمی سودآوری داشته باشد. ولی فروش فیلم بقدری ضعیف بود که باعث ورشکستگی استودیو سازنده آن Enjoy Movies و مرگ ژانر ابرقهرمانی روسی شد.
هزینه ساخت نگهبانان حدود 5.4 میلیون دلار بود و فروشی 15.1 میلیون دلاری را تجربه کرد. بر روی کاغذ این فیلم باید به عنوان یک فیلم سودآور محسوب شود ولی وقتی سرمایه گذاران فیلم بازگشت مالی قابل توجهی را ندیدند از کمپانی اینجوی موویز شکایت کردند. و سود پایین این فیلم تهیه کنندگان آن را نابود کرد.
DREDD
 همه فیلم های شکست خورده در گیشه فیلم های ضعیفی نیستند. درد یک نمونه کامل از این گونه است. این پرداخت مجدد از شخصیت کلاسیک قاضی درد یکی از موارد تحسین شده در این ژانر محسوب می شود. و حتی پس از پایان نمایش در سینماها مخاطب خود را پیدا کرد.
فیلم درد با هزینه ای بالغ بر 30 تا 45 میلیون دلار ساخته شد، و فروشی 41.5 دلاری را به ثبت رساند. این فیلم به زحمت توانست هزینه های تولید خود را حاصل کند. ولی در نمایش خانگی و سیستم استریم اقبال بیشتری داشت. و در نهایت به سودآوری رسید. ولی با توجه به آمار گیشه این فیلم یک شکست کامل بود.

 

HELLBOY
 هل بوی یکی از نمونه مؤخرتر در زمینه شکست فیلم های ابرقهرمانی است و نتوانست “دست راست نابودی” را به افتخارات گذشته خود نزدیک کند. این فیلم هم یکی از برداشت های سینمایی از شخصیتی مبهم در دنیای کمیک بود. البته در مورد فیلم درد پیشینه طرفداران پرشور پشتوانه فیلم محسوب می شدند. ولی در مورد دو فیلم قبلی پسر جهنمی ساخته های خوب گیلرمو دلتورو فاقد پایان داستان بودند و این مسئله علاقمندان را ناراحت کرده بود. مردم قبل از انتشار نقدهای خود این فیلم را تحریم کرده بودند.
ترکیب این موضوع با نقدهای منفی منتقدان موجب شد تا این فیلم در بدو نمایش محکوم به شکست شود. هل بوی با هزینه 50 میلیون دلاری ساخته شد و تنها 40.8 میلیون دلار فروش به ثبت رساند.
JUSTICE LEAGUE
اعتراف به این موضوع برای علاقمندان دی سی بسیار دشوار است ولی این فیلم با شکستی جدی مواجه شد. بعضی از طرفداران دی سی دخالت شرکت سازنده در کار زک اسنایدر را دلیل شکست می دانند. البته شاید این به آن دلیل بود که مخاطبان اطلاع چندانی از نحوه کار جاس ودون نداشتند. ولی اصل قضیه به این شکل بود که پس از فیلم بتمن علیه سوپرمن: طلیعه عدالت که باعث شد مخاطبان حس خوبی نسبت به این فیلم نداشته باشند، عدم موفقیت این فیلم هم قابل پیش بینی بود.
برای ساخت فیلم گروه عدالت 300 میلیون دلار هزینه شد و در نهایت توانست 657 میلیون دلار فروش به ثبت برساند. با توجه به هزینه های هنگفت بازاریابی در نهایت وارنر برادرز بین 50 تا 100 میلیون دلار متضرر شد.

 

TEENAGE MUTANT NINJA TURTLES: OUT OF THE SHADOWS
   فیلم لاک پشت های نینجای جهش یافته نوجوان: بیرون از سایه ها یکی دیگر از شکست های فیلم های ابرقهرمانی است  که پس ازموفقیت اولین فیلم از این سری رقم خورد. با وجود نقدهای مثبت منتقدان این فیلم نتوانست هزینه های ساخت و بازاریابی خود را بدست آورد. و این در حالی بود که در فیلم از حضور استیفن امل در نقش کیسی جونز هم بهره برده شده بود.
این فیلم با بودجه ای بالغ بر 135 میلیون دلار ساخته شد و در نهایت فروش 245.6 میلیون دلاری را به ثبت رساند. گفته می شود که این فیلم ضرر 75 میلون دلاری را به سازندگان تحمیل کرده است.
GREEN LANTERN
فیلم گرین لنترن به قدری ضعیف بود که تقریباً باعث نابودی تلاش های اولیه وارنر برادرز برای ایجاد “جهان دی سی” شد. وارنر برادرز حتی تا زمان ساخت گروه عدالت نامی از این فیلم نبرد. با وجود بهره گیری از بازی رایان رینولدز این فیلم هم از دید منتقدان و هم از نظر گیشه یکی از بزرگترین شکست های دهه اخیر ژانر ابرقهرمانی لقب گرفت.
هزینه ساخت فیلم گرن لنترن 200 میلیون دلار بود ولی فروشی 219.9 میلیون دلاری را به ثبت رساند. به دلیل صرفه جویی در زمینه بازاریابی زیان استودیو وارنربرادز بین 75 تا 90 میلیون دلار گزارش شد. این شکست باعث شد گرین لنترن نتواند به عنوان یکی از قهرمانان مطرح دی سی تبدیل شود.

 

POWER RANGERS
علیرغم سریال تلویزیونی که بیش از یک دهه به طول انجامیده بود و چند نسل از طرفداران، این فیلم در بدو معرفی به سالن های نمایش با شکست مواجه شد. این فیلم هفته بعد از نمایش لایو اکشن دیو و دلبر اکران شد و با استقبال بسیار ضعیف مخاطبان روبرو شد. با وجود تبلیغات گسترده ای که در مورد این فیلم انجام شد، این فیلم نتوانست انتظارها را برآورده کند.
این فیلم با هزینه 100 میلیون دلاری ساخته شد و توانست فروش 142.3 میلیون دلاری را به ثبت برساند. بسیاری از مخاطبان رده بندی محتوایی PG-13 را مسبب اصلی این فرآیند می دانند و عدم استقبال مخاطبان را بخاطر رده بندی این فیلم می دانند. این فیلم در رسانه های دیگر موفق تر عمل کرد.
FANTASTIC FOUR (2015)
یکی دیگر از فیلم هایی که در این زمینه بدنامی خاصی دارد، فیلم چهار شگفت انگیز است. این فیلم بزرگترین بمب دهه نیست ولی می توان گفت بدترین فیلم لیست است. بدنامی این فیلم تا حدودی مدیون رفتارهای نسنجیده و عجیب کارگردان این فیلم جاش ترنک سر صحنه فیلمبرداری است. دلیل دیگر دخالت های بی جای استودیوی فیلمسازی و توقف های زیاد در جریان ساخت بود که نتیجه کار را از بین برد.
هزینه ساخت این فیلم بین 120 تا 155 میلیون دلار بود و توانست فروش 168 میلیون دلاری را در گیشه به ثبت برساند. این به معنی زیان 80 تا 100 میلیون دلاری برای استودیو سازنده بود.

 

R.I.P.D.
 فیلم R.I.P.D اغلب فراموش می شود. البته این مسئله بعد مثبتی هم دارد. این فیلم که دومین حضور رایان رینولدز در ژانر ابرقهرمانی قلمداد می شود در اصل مردان سیاهپوش روح ها به حساب می آید. طرفداران این فیلم ها توقع داشتند که ادامه ای مهیج بر فیلم موفق دهه 1990 را ببینند ولی در اصل اینطور نشد و این فیلم در گیشه شکست خورد.
این فیلم با بودجه 130 تا 154 میلیون دلاری ساخته شد ولی تنها 78.3 میلیون دلار را به ثبت رساند. بودجه ساخت این فیلم برابر با بودجه تهیه فیلم چهار شگفت انگیز بود ولی به اندازه نیمی از آن فیلم فروش کرد.
DARK PHOENIX
 البته نمایش این فیلم در سینماها هنوز به اتمام نرسیده است، ولی فیلم ققنوس سیاه را می توان به عنوان یکی از شکست های بزرگ برای سری فیلم های مردان ایکس مطرح کرد.
علیرغم تلاش های بسیاری که برای تبیین دلایل شکست این فیلم انجام شده است هنوز دلیل اصلی این شکست مشخص نشده است. تشابه این فیلم به ایکس من: آخرین مقاومت و ایکس من: اپاکلیپس و همینطور غیبت هیو جکمن در نقش ولورین را از جمله دلایل شکست این فیلم برشمرده اند.
هزینه تولید این فیلم 200 میلیون دلار تخمین زده شده است و توانست 252.3 فروش داشته باشد. این بدان معنی است که ققنوس سیاه چیزی بین 100 تا 120 میلیون دلار ضرر را به سازندگانش تحمیل کرده است. تا به حال فروش این فیلم بزرگترین بمب امسال بوده است.

 

THE LONE RANGER
 البته ماهیت رنجر تنها به هعنوان یکی از قهرمانان داستان های عامیانه هنوز بصورت ابرقهرمان پذیرفته نیست و بحث های بسیاری در این زمینه وجود دارد. و تلاش دیزنی برای اقتباسی کورکورانه از این شخصیت برای مخاطبان مدرن خود جای بحث و بررسی دارد.
بر روی کاغذ منطقی به نظر می رسد که چرا دیزنی سعی کرده بودجه ای هنگفت برای این پروژه خرج کند. این فیلم اقتباسی سینمایی از یک قهرمان محبوب ادبیات عامیانه است و از طرفی دیگر تلا مشترک گور وربینسکی و جانی دپ که دلیل اصلی موفقیت سری فیلمهای دزدان کارائیب بوده است. البته تا سال 2013 جانی دپ بخاطر تکرار کلیشه شخصیت بزن بهادر بخش عمده ای از محبوبیت خود را از دست داده بودبخش عمده ای از مخاطبان اعلام کرده اند که رنجری که جانی دپ نقش اش را ایفا کرد، کاریکاتوری بود از یک بومی آمریکایی که به نوعی پرداخت شده بود.
هزینه تولید رنجر تنها بین 225 تا 250 میلیون دلار برآورد شد و توانست تنها 260 میلیون دلار فروش را در جهان به ثبت برساند و حدود 124 تا 190 میلیون دلار را به سازندگانش تحمیل کرد.
JOHN CARTER
جان کارتر به نوعی یکی از قدیمی ترین ابرقهرمانان شناخته شده است. این شخصیت را ادگار رایس باروز خالق شخصیت تارزان خلق کرده است. کارتر  داستان یک سرباز است که راهی پیدا می کند تا توسط آن روح و بدن خود را به سیاره در حال مرگی مشابه مریخ منتقل کند. در آن سیاره بواسطه وجود جاذبه ضعیف کارتر می تواند بلندتر و سریع تر از ساکنان مریخ بپرد و خشن تر از آنها مبارزه کند. نبرد با هیولاها، پرده برداشتن از توطئه ای سیاسی و کتک زدن بیگانه های سبزرنگ از شگردهای اصلی این فیلم محسوب می شد.
این فیلم دیزنی علیرغم دریافت نقدی قوی نتوانست در گیشه موفقیت لازم را کسب کند. هزینه های ساخت این فیلم بسیار بالا بود و در برابر 263.7 میلیون سرمایه ای که صرف ساخت این فیلم شد، فروشی بالغ بر 284.1 میلیون دلار برای آن به ثبت رسید. البته هزینه های بسیار بالای بازاریابی را هم نباید نادیده گرفت. برخی بر این باورند که زیان این فیلم حدود 126 میلیون دلار بوده ولی برخی دیگر این زیان را تا حدود 200 میلیون دلار تخمین می زنند. با احتساب نرخ  تورم باید گفت این فیلم یکی از بزرگترین شکست ها در گیشه محسوب می شود.
بزرگترین شکست های فیلم های ابرقهرمانی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *