دیدگاه های مطرح در بازشناسی خودآگاهی بشر

Cover

اهمیت مطالعات خودآگاهی یا ماهیت ذهن به حدی در حال اوج گرفتن است که نشریه ساینس در سال ۲۰۰۵ اقدام به ارائه ۲۵ سوال از مهم‌ترین سئوالات علمی قرن حاضر نمود، و در این گزارش، مطالعات علوم خودآگاهی در مکان دوم مهم‌ترین پرسش‌های علمی کنونی جهان قرار داده شد.

با اینکه خودآگاهی (ماهیت ذهن) قرن هاست که مورد توجه اندیشمندان عالم بوده‌است، اما نخبگان علم امروزی هنوز از ارائه یک تعریف واحد و منسجم و حتی قابل قبول برای یکدیگر عاجزند.

سؤال بزرگ این است که چگونه انسان می‌تواند از امور مختلف آگاه باشد در حالی که ابزار فیزیکی مانند مغز و اعصاب به تنهایی هرگز نمی‌توانند حالت خودآگاهی داشته باشند. ماده‌گرایان بزرگ همانند دانیال دنت امروزه اذعان دارند که خودآگاهی صرفاً نتیجهٔ یک سیستم پیچیدهٔ مطلقاً فیزیکی است.

آیا مقوله خودآگاهی ماهیتی است که در موجودات پبشرفته تر پدید می آید یا اینکه می توان آن را در ذرات  و تعامل هوشمند آنها در بین موجودات و طبیعت یافت. در این مجله سعی شده است متن سخنرانی دیوید چلمرس را که در این مورد سخنرانی کرده است، مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ترجمه فارسی و متن انگلیسی به همراه فیلم این سخنرانی ارزش آموزشی این سخنرانی را برای زبان آموزان سطح پیشرفته چند برابر می کند. زبان آموزان می توانند معانی لغات را در هر بخش در کنار آن مطالعه کنند و با احاطه مفهومی به بهبود درک مطلب و قدرت شنیداری خود بیافزایند.

 

دانلود نسخه پی دی اف مجله

دانلود فیلم با زیرنویس انگلیسی

دسته بندی: گوناگون
امتیاز کاربران: