۱۵ رویداد برتر دنیای مارول

دنیای مارول همه نوع جنگ به خود دیده است، هم از نوع جنگ های داخلی و هم از نوع جنگ های سری، ولی کدام ایونت بزرگترین آنها بوده است؟ مفهوم شکل گیری داستان های بزرگتر با استفاده از کراس اورهایی که بین داستان ها شکل می گرفت، چیزی بود که قبل از عصر مارول و از دهه ۱۹۶۰ آغاز شد. استن لی کسی بود که مسائل را با ابداع ارتباط بین جهان ها، مارول کامیکس را به سطحی نو ارتقاء داد. در حالیکه بتمن و سوپرمن هر ماه با هم جمع می شدند تا در گروه عدالت به ایجاد عدالت بپردازند، اینکه مثلاً شخصیت سومی مانند فلش به عنوان مهمان به آنها اضافه شود، در سال ۱۹۶۲ مسئله ای مهم محسوب می شد. ولی این مسئله در دنیای مارول معنی نداشت و همه ستاره ها در کمیک های یکدیگر آفتابی می شدند.
ولی داشتن یک دنیای مشترک با داستان هایی به پهنه یک کمپانی تفاوت دارد. در دهه ۱۹۸۰ مارول اولین ایونت خود را که همه شخصیت های کمپانی مارول را درگیر کرده بود، معرفی کرد. “جنگ های سری” سری داستان هایی بودند که با “بحران در زمین های بی نهایت” دی سی وارد رقابت شد. مارول از این هم فراتر رفت و کمی بعد با داستان “کشتار جهش یافته ها” اولین ایونت کراس اور را معرفی کرد. از آن زمان به بعد تعداد ایونت ها انفجاری بزرگ را در تعداد شاهد بوده است. در این مقاله قصد داریم تا ۱۵ ایونت بزرگ مارول را بررسی کنیم. به همین منظور ایونت های درنظرگرفته شده باید نوعی کراس اور را در خود داشته باشند. حتی اگر این کراس اور بین تمامی اعضای ایکس من ها یا عناوین مختلف “مرد عنکبوتی” باشد (و حداقل باید ۴ قسمت بطول انجامیده باشد).

۱۵ کارنیج حداکثری
در اوایل دهه ۱۹۹۰ کمیک های سوپرمن که تحت نظر مایک کارلین چاپ می شدند، ماهانه چهار داستان سوپرمن ارائه می دادند که در دل داستانی بزرگتر قرار می گرفتند. البته هر یک از این کتاب ها خط داستانی خود را حفظ می کرد. (مانند همان اتفاقی که در دهه ۱۹۸۰ در “دیتکتیو کامیکس” اتفاق افتاد). ولی هرگز به جهت تعداد به پای کمیک های سوپرمن نمی رسیدند. بعد از “مرگ سوپرمن” در سال ۱۹۹۲ این رویکرد نمود بیشتری پیدا کرد.
سال بعد از آن مارول با عنوانی از “مردعنکبوتی” بنام “کارنیج حداکثری” با داستانی چهارده قسمتی که در چهار مجموعه مردعنکبوتی جریان داشت، به همراه یک سری فصلی پا به درون گود گذاشت. در این سری شاهد همکاری مرد عنکبوتی با دشمن دیرینه خود ونوم بودیم که در مسیر شکست شرور بزرگتر داستان به نام کارنیج شکل می گرفت. کارنیج گروهی از همدستان شرور خود را روانه نابودی نیویورک کرده بود که بعد از دخالت مردعنکبوتی و متحدانش این نقشه شکست خورد. در این داستان اراده مرد عنکبوتی تا حد زیادی محک خورد، چرا که چیزی نمانده بود که تسلیم قدرت مرگبار شده به موجودی مانند ونوم تبدیل شود.

۱۴ هالک جنگ جهانی
یکی از بزرگترین سورپرایزهای دهه ۲۰۰۰ “سیاره هالک” بود که در آن ابرقهرمان های ایلومیناتی تصمیم گرفتند از شر خالک خلاص شوند و او را به سیاره ای آرام بفرستند. ولی سفینه او دچار مشکل شد و در جهانی گلادیاتوری فرود آمد. هالک با گلادیاتورهای دیگر توانستند آن سیاره را تسخیر کنند. در همان لحظاتی که تصور می شد هالک به عنوان پادشاه آن سیاره به آرامش رسیده باشد (به همراه همسر زیبایی که اختیار کرده بود)، سفینه او منفجر می شود و همسر هالک در آن کشته می شود. او فکر کرد که این تهاجمی است از طرف همرزمان قدیمی او. پس به همراه جنگچویان هم پیمان خود عازم سیاره زمین شد تا انتقام خود را از آنها بگیرد.
سری اصلی “هالک جنگ جهانی” که نوشته گرگ پاک و با هنرنمایی جان رامیتا جونیور و کلاوس سانسن محقق شد، صحنه های اکشن فوق العاده ای را در خود جا داده بود که در جریان آن هالک قهرمانان زمینی را با خاک یکسان کرد. او در این کار بسیار زیاده روی کرد. البته بعدها متوجه این مسئله شد و متوجه شد که انفجار سفینه او کار یکی از هم پیمانان خود بوده است. او این کار را کرده بود تا از هالک یک فاتح بسازد. هالک قبل از اینکه شکست را قبول کند، تقریباً زمین را نابود کرد.

۱۳ جزیره عنکبوتی 
بعد از اینکه مدت ها داستان های مرد عنکبوتی بصورت ۳ داستان در ماه و توسط نویسندگان مختلف نوشته می شدند، فرمول کار تغییر کرد و قرار شد عنوان اصلی “مرد عنکبوتی شگفت انگیز” در ماه دو بار و توسط یک نویسنده (دن اسلات) نوشته شود. چند ماهی از این طرح نگذشته بود که دن اسلات ایونت خود “جزیره عنکبوتی” را نوشت و تبدیل به یک موفقیت بزرگ کرد. ایده اصلی این داستان این بود که تمامی اهالی نیویورک روزی متوجه شدند که همه آنها قابلیت های مرد عنکبوتی را دارند. قهرمان ها و شرورها و هرکس دیگری همان قدرت هایی را بدست آورده بودند که مرد عنکبوتی داشت. همه مرد عنکبوتی شده بودند.
این نقشه را شغال به همراه کویین برنامه ریزی کرده بودند و مردم به مرور متوجه شدند که این تنها اولین مرحله از یک فرآیند است که در آن مردم به عنکبوت هایی غل پیکر و بی مغز تبدیل خواهند شد. بنابراین مردعنکبوتی و دیگر قهرمانان به این فکر افتادند که قبل از اینکه جزیره منهتن به تسخیر عنکبوت های غول پیکر درآید، باید به فکر درمانی برای این عارضه باشند.

دسته بندی: مقالات کمیک
امتیاز کاربران: