دنیای مارول سونی

دنیای مارول سونی – آیا ظهور دنیای عنکبوتی سونی رقیبی خواهد بود برای دنیای سینمایی مارول؟
حتماً در مورد دنیای سینمایی مارول (MCU) و دنیای بسط یافته دی سی (DC Extended Universe) شنیده اید. ولی آیا در مورد SPUMC هم تا این حد اطلاعات دارید؟ این اختصار عجیب به عبارت دنیای شخصیت های مارول سونی پیکچرز است. دنیایی که علاقمندان ترجیح می دهند تا آن را “دنیای عنکبوتی” بنامند.
با وجود شخصیت هایی مانند ونوم و موربیوس، کریون شکارچی  مادام وب (Madam Web) این دنیا را می توان دربرگیرنده شخصیت هایی دانست که از دل داستان های مرد عنکبوتی بیرون آمده اند. اگرچه پیتر پارکر تام هالند در حال حاضر بخشی از دنیای سینمایی مارول است، طرح هایی چیده شده است تا شاهد حضور او در SPUMC هم باشیم. و سونی از این جهت ایده های بزرگی را در سر می پروراند.
اینکه این ایده ها تا چه حد عملی خواهند شد هنوز مشخص نیست ولی نگاهی به آینده م احتمالات، بسیار هیجان انگیز به نظر می رسد. و از همینجا پیش بینی های مربوط به آینده دنیای شخصیت های مارول سونی پیکچرز شکل می گیرند.
در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به تیم آپ های احتمالی آینده و اتفاقاتی که احتمال وقوع آنها در این دنیای کمیک بوکی وجود خواهد داشت. اینکه اتفاقات آینده شما را به هیجان وادارد یا اینکه آرزو کنید که ایکاش این سری های جدید هم مانند ایکس من ها و چهارشگفت انگیز دوباره زیر چتر مارول قرار می گرفتند، تنها آینده مشخص خواهد کرد.

10 ونوم 3 اسپایدرمن را به مخلوط خود اضافه خواهد کرد

دنباله ونوم تحت عنوا ونوم: کارنیج به پا خواهد خواست در ماه ژوئن اکران خواهد شد (البته با تأخیری که نسبت به اکران ماه اکتبر خود دید) و با وجود شروع ناامیدکننده در فیلم اول، هیجانات زیادی حوالی آن شکل گرفته است. و به اندی سرکیس این امکان را داده است که یک اکشن واقعی را تدارک ببیند که در این بین اضافه شدن کارنیج و وودی هارلسون نقش پررنگ و سازنده ای دارند.
با وجود مشکلاتی که در گیشه برای این فیلم پیش آمده بود، به نظر می رسد که سومین عنوان از این مجموعه اجتناب ناپذیر باشد. و احتمالاً در این فیلم می توانید انتظار تأثیرات جدی مردعنکبوتی تام هالند را ببینید. طرفداران خواهان این اتفاق هستند. تام هاردی و تام هالند هم می خواهند این اتفاق بیفتد و مسئولان شرکت به اندازه کافی باهوش هستند که احتمال تبدیل شدن این کراس اور به موفقیت بزرگ باکس آفیس را در نظر بگیرند.
احتمال نبردهای سه طرفه اسپایدرمن، ونوم و کارنیج به شکلی انکارناپذیر وسوسه انگیز است (حتی بدون حضور خلاقانه مارول) و سونی یک رویداد سینمایی تضمین شده را در دست دارد. این کار باید اتفاق بیفتد ولی باید این انتظار را داشت که با جلوگیری از برخورد سرسری مسئولان فاجعه ای دیگر شبیه آنچه در “مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2” شاهدش بودیم، بار دیگر اتفاق نیفتد.

9 یک ادامه کاملاً مجزا

تریلر موربیوس دارای چندین ارجاع به ماجراهای دنیای سینمایی مارول بود که در بین آنها می توان به کمئویی از اسپایدرمن: بازگشت به خانه اشاره کرد که در آن مایکل کیتون (در نقش آدریان تومز) دیده می شد. این موضوع اگرچه می تواند به یکی بودن دنیای سینمایی مارول و SPUMC اشاره داشته باشد ولی ما می دانیم که تفاوت های موجود خیلی زیاد هستند.
بعد از گذر بیش از یک دهه که ریاست شرکت مارول استودیوز کوین فایگی صرف پروراندن ایده دنیای سینمایی مارول کرده است، بعید به نظر می رسد که اجازه دهد عنوانی مطرح شود که آینده MCU را به خطر اندازد. اگرچه فیلم های سونی پیکچرز گاه و بیگاه اشاراتی به وقایع موجود در دنیای مردعنکبوتی دارند، ولی این به آن معنی نیست که این وقایع در دنیاهایی مشترک اتفاق می افتند. و قرار نیست در این نزدیکی ها هالک رفاقت خود با ونوم را آغاز کند!
در عوض در مورد SPUMC مانند مجموعه مأموران شیلد یا دیردول باید فکر کرد. سریال هایی از این دست قرار است در دنیای سینمایی مارول اتفاق بیفتند، ولی هیچکدام از چیزهایی که در یکی از آنها اتفاق می افتد تأثیری بر روی دیگری نخواهد داشت. و آنها به احتمال زیاد در دنیایی حاشیه ای اتفاق می افتند. البته بعید به نظر می رسد که دنیای مارول سونی چنین رویکردی را در پیش بگیرد، و بر خلاف آن به تداوم موضوعات اتفاق افتاده در فیلم ها می بالد و بر ادامه این روند تأکید دارد.

8 تعدادی کمئوی خارق العاده در دنیای عنکبوتی 2

اخیراً فاش شد که تولیدکنندگان فیلم مردعنکبوتی:در دنیای عنکبوتی قشد گنجاندن هنرپیشه های عنکبوتی لایواکشن مانند توبی مک گوایر، اندرو گارفیلد و تام هالند را در این فیلم داشته اند. متأسفانه مدیران اجرایی سونی تصمیم گرفتند که چنین اتفاقی نباید به این زودی برنامه ریزی شود و قول دادند در ادامه راه به آن فکر کنند. سؤال مهم این است که آیا می توان توقع چنین مسئله ای را در قسمت های آتی نزدیک داشت؟
هنوز چیزی در مورد برنامه های شرکت برای عناوین سال 2020 اعلام نشده استولی به نظر می رسد که مردعنکبوتی 2099 بخش بزرگی از آن تصویر باشد. پس جهش های زمانی و در دنیاهای دیگر اجتناب ناپذیر خواهند بود. در نتیجه می توان نتیجه گرفت که درها برای ظهور لایواکشن های قابل توجه در آینده گشوده تر از گذشته هستند.
اگرچه نقش هر یک از این موارد در فیلم ها محدود خواهد بود، ولی بسیار قابل توجه طرفداران قرار خواهند گرفت. و شاید طرفداران واقعی خواستار ساخت فیلم “دنیای مردعنکبوتی” شوند که تمام هنرپیشه های مردعنکبوتی را در یک جا جمع کند. علاوه بر این گفته شده که نسخه های بعدی بیشتر به دنیاهای مایلز مورالس و گوئن استیسی نفوذ خواهد کرد و این به آن معنی است که این شخصیت ها آمده اند که در این دنیا بمانند.

7 اسپایدی به صفحه نمایش های کوچک تر تاب خواهد خورد

تهیه کنندگان فیلم مرد عنکبوتی: در دنیای عنکبوتی کریس میلر و فیل لرد قراردادی را امضاء کرده اند که تعدادی از موارد تحت تملک مارول در اختیار تلویزیون قرار خواهد گرفت و این به آن معناست که خزنده دیوارها به صفحه نمایش کوچکتر تلویزیون راه پیدا خواهد کرد. تا به حال هیچ نکته ای در این زمینه اعلام نشده است ولی هر یک از شخصیت ها می توانند در این موقعیت قرار گیرند.
جسیکا درو (زن عنکبوتی) بلافاصله به ذهن مخاطبان خطور می کند ولی خود مرد عنکبوتی چطور؟ به این مسئله می توان به دیده تردید نگاه کرد، ولی وقتی می بینید که چطور به کمک دیزنی پلاس دنیای سینمایی مارول در سینما و تلویزیون نفوذ می کند، این سؤال مطرح می شود که چه چیزی می تواند مانع حضور تام هالند در نقش مردعنکبوتی در کلیه اشکال مختلف رسانه ای باشد؟
از سونی بعید است که مرد عنکبوتی را پیشاپیش تمامی حرکات خود در سالهای آینده قرار دهد. بودجه هایی که این روزها به برنامه ها اختصاص می یابند، راه را برای حضور پررنگ تر اینگونه شخصیت ها بازتر می گذارند. در این بین شایعاتی هم از حضور سیلور و بلک (سیلور سیبل و بلک کت) در دیزنی پلاس به گوش می رسد که در نتیجه قراردادی منحصربفرد بین دیزنی پلاس و سونی محقق خواهد شد.

6 آینده متعلق به زنان است

آنچه مشخص است شکل گیری نمونه مشابه دنیای سینمایی مارول در سونی بعید به نظر می آید. ولی از گفته ها و شنیده ها چنین برمی آید که آنها برای برنامه های موفقیت خود بر روی شخصیت های زن حساب ویژه ای باز کرده اند. بلک کت، سیلور سیبل، مادام وب و چکپات همگی برای پروژه هایی مجزا مدنظر هستند. و اصلاً بعید نیست که در آینده ای نزدیک شاهد تیم آپی از این شخصیت ها باشیم.
مادام وب انتخاب عجیبی برای ساخت فیلم است ولی اگر با یکی از زنانی که در سالهای گذشته خود را زن عنکبوتی نامیده اند، هم تیمی شود، می تواند زمینه مناسب برای دور هم جمع کردن ابرقهرمانان زن را فراهم آورد تا آنها هم در تلاش برای نجات دنیای عنکبوتی ایفای نقش کنند.
نسخه های مؤنث دشمنان کلاسیک مردعنکبوتی مانند دکتراختاپوس و الکترو هم وجود دارند. سخت می توان به امکان ایجاد تیمی از زنان عنکبوتی قهرمان که برای مبارزه با تیمی از ابرشرورها با هم متحد شده اند فکر کرد و هیجان زده نشد. البته این فرآیند زمانبر خواهد بود ولی پاسخ علاقمندان به این اقدام فوق العاده خواهد بود.

5 تکرار شش بدشگون

در دنیایی ایده آل مارول استودیوز در نهایت فیلمی می ساخت و در آن مرد عنکبوتی را در برابر گروه شش بدشگون (six sinister) قرار می داد. ولی با وجود ابهاماتی که در مورد قرارداد دیزنی/سونی وجود دارد، غیرممکن است که کوین فایگی چنین اقدامی کند. با توجه به این نکته اینطور به نظر می رسد که در نهایت این سونی پیکچرز خواهد بود که “شش بدشگون” را خواهد ساخت.
قبل از واگذاری امتیاز استفاده از شخصیت مرد عنکبوتی در دنیای سینمایی مارول، طرح واگذاری کارگردانی شش بدشگون (که اسپین آفی بود از رویدادهای مرد عنکبوتی شگفت انگیز) به درو گدار مطرح شده بود. به نظر خوب بود…و نقشه این بود که مرد عنکبوتی را مجبور کنند در کنار این شرورها بازی کند.
این یک حرکت نویدبخش و وسوسه انگیز به نظر می رسید و طرحی است که امروز هم می توان به آن پرداخت. ولی با توجه به وقایعی که در SPUMC در حال جریان است، به نظر می رسد باید بیشتر توقع حضور شخصیت هایی مانند ونوم، کارنیج، موربیوس، والچر، میستریو و کریون شکارچی داشت تا نام هایی مانند گرین گابلین یا دکتر اختاپوس. این لزوماً مسئله نامطلوبی به حساب نمی آید و در عین حال در انطباق کامل با کتاب های کمیک هم نیست.

4 زمان محدود مرد عنکبوتی در دنیای سینمایی مارول

بسته به میزان آگاهی که شما از برنامه های مارول سونی دارید، این پیش بینی ها ممکن است درست یا دور از ذهن به نظر برسد. البته، شاید منفی ترین حرکت به سمت جلو قراردادی باشد که بین سونی پیکچرز و دیزنی/مارول استودیوز بسته شده است و به احتمال قوی به نتیجه قوی نیانجامد.
در حال حاضر دیزنی هزینه بسیاری بر روی برگشت مالی باکس آفیس کرده و قرارها برای یک سری از ماجراجویی های مردعنکبوتی در دنیای سینمایی مارول و کمئوهایی از حضور او در تولیدات دیگر مارول گذاشته شده اند. بیشتر از این؟ هنوز بصورت رازی سر به مهر است.
بعد از اتفاقاتی که در سال گذشته افتاد سونی پیکچرز با کمال میل خود را برای ساخت اسپایدرمن 3 آماده کرده بود ولی بدون دخالت کویم فایگی. موفقیت چشمگیر مرد عنکبوتی: دورازخانه و فروش یک میلیاردی آن هم تهیه کنندگان را مصمم کرد که موفقیت این شخصیت تضمینی خواهد بود.مرد عنکبوتی و مرد عنکبوتی 2 عالی بودند ولی فیلم های بعدی افتضاح بودند و تنها مردعنکبوتی: در دنیای عنکبوتی بود که بواقع سونی را نجات داد.
البته این به آن معنی نیست که آنها آماده اند تا ماجراهای لایواکشن اسپایدی را بدست بگیرند. آیا این ممکن است که آنها کنترل کامل مخلوق استن لی و استیو دیتکو را بدست بگیرند؟ که در آنصورت فاجعه آمیز خواهد بود.

3 شخصیت های مبهم تری در مرکز توجه قرار خواهند گرفت

این روزها مارول استودیوز نه تنها حقوق انتقام جویان را داراست بلکه حقوق تولید فیلم های ایکس من ها و چهار شگفت انگیز را هم در دست دارد. در سالهای اخیر حقوق ساخت عناوینی مانند دیردول، بلید، گست رایدر را هم بدست گرفته اند و این به آن معنی است اسپایدرمن برای آنها دست نیافتنی است.
همچنین این به آن معنی است که سونی پیکچرز صدها شخصیت دیگر مارول را هم در دست دارد. و اگرچه همه آنها نمی توانند فیلم اختصاصی خود را داشته باشند، بسیاری دیگر هستند که از پتانسیل بالایی برخوردار هستند. کلد هارت (Cold Heart) خرگوش سفید (White Rabbit) کاردیک (Cardiac) پراولر (Prowler) و ازکیل (Ezekiel) قهرمان ها و ابرشرورهایی هستن که بلافاصله نام آنها به ذهن خطور می کند. و تا به حال حضور برخی از آنها به تأیید رسیده است.
کریون شکارچی از شخصیت هایی است که از آنها نام برده شده است. در حالیکه تعداد زیاد دیگری مانند دکتر اختاپوس، اسکورپیون و هابگابلین (Hobgoblin) هستند که می شود انتظار حضور آنها را هم داشت. قرار نیست همه چیز لزوماً در ارتباط یا حول محور مرد عنکبوتی باشد. و این به آن معنی است که شخصیت های کمترشناخته شده ای هم فرصت درخشش خواهند داشت. اینکه این فیلم ها قابل قبول باشند یا نه به تیم خلاق سازندگان بستگی دارد.
البته در نهایت این سؤال باقی می ماند که چرا فیلم های مرتبط با مردعنکبوتی بیشتری وجود ندارند؟

2 قهرمانانی که طرفداران منتظر دیدنشان هستند نادیده گرفته شده اند

فیلم انیمیشنی مردعنکبوتی: در دنیای عنکبوتی مشخص کرد که نسخه های زیاد و متنوعی از پیترپارکر در بعدهای دیگر وجود دارند. غیر از آنهایی که بعدهای مختلف را خانه خود می دانند، کلون هایی مانند کین و بن رایلی، اسپایدرگرل، اسپایدرگوئن و زن عنکبوتی هم وجود دارند! متأسفانه، هیچکدام از آنها (غیر از اسپایدرگوئن در نسخه های انیمیشنی) به نظر نمی رسد که از اولویت های سونی محسوب شوند.
این دیوانگی محض است چرا که هر یک از این شخصیت ها می توانند به تنهایی فیلم مختص خود را داشته باشند. چرا باید هواداران منتظر فیلمی از موربیوس باشند در حالیکه می توانستند با بن رایلی همسفر شوند و عرض آمریکا را بپیمایند تا بفهمند او کلون پیتر پارکر است؟ یا اینکه چرا لایواکشن بعدی ما را در سال 2099 با میگوئل اوهارا همراه نمی کند؟
شاید سازندگان فکر می کند که بینندگان آنقدر کم هوش هستند که نمی توانند پذیرای دو نسخه لایواکشن از مردعنکبوتی باشند. و شاید اشتباه آنها این باشد که مایلز مورالس را در جعبه انیمیشنی قرار داده اند و به او اجازه نمی دهند به سمت بیرون تاب بخورد. این شخصیت عالی است و می تواند در کنار نسخه تام هالند در سینما موفقیت های بسیاری را بدست آورد.

1 اسپایدرمن 4

این احتمال دور از تصور است ولی تا به حال به اندازه کافی شاهد اتفاقات دور از ذهن بوده ایم که پذیرای اتفاقاتی از این دست هم باشیم. روزی روزگاری اصلاً کسی نمی توانست باور کند که ایکس من ها و چهارشگقت انگیز روانه دنیای سینمایی مارول شوند. همچنین ایده توافق مارول استودیوز و سونی پیکچرز بر سر مردعنکبوتی هم دور از انتظار بود.
همچنین شایعه هایی بر سر زبان هاست که توبی مگوایر هم می تواند نقش مردعنکبوتی را مال خود کند. این شخصیت در سه گانه معروف سم ریمی و در نتیجه سفر دکتراسترنج به مالتی ورس جنون مطرح شد. چرا او نمی توانست با مرد عنکبوتی کاملاً متفاوتی برخورد داشته باشد؟
رفتن به سراغ پیتر پارکر مگوایر بعد از این همه سال می تواند مانند فیلم های ایندیاناجونز 5 و ماتریکس 4 برای مخاطبان بسیار نوستالژیک باشد. شاید ریمی به روش لوگان داستان های مردعنکبوتی پیر را نقل کند که حدود دو دهه از عمر خود را صرف مبارزه با جرائم کرده است.
اگر چنین اتفاقی بیفتد حتماً شوکه کننده خواهد بود. ولی احتمال آن وجود دارد. و طرفدار کتاب کمیکی را نمی توان سراغ داشت که به این مسئله اعتراض داشته باشد. برای سونی هم می تواند بسیار سودآور باشد…

 

10 پیش بینی برای شخصیت های دنیای مارول سونی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *