زن شگفت انگیز

زن شگفت انگیز – شاید یک واندروومن اصلی وجود داشت باشد، ولی وقتی نوبیت به نسخه های ابرقهرمانان در دنیاهای دیگر می رسد، دی سی کم نمی آورد.
واندروومن یکی از تأثیرگذارترین ابرقهرمانانی است که داستان های زیادی در مورد اعمال قهرمانانه و شکست ناپذیری اش خوانده ایم. به عنوان یکی از شناخته شده ترین و اولین ابرقهرمانان زن و شاید مهمترین آنها مدتی زیادی است که شاهد حضور او در داستان های مصور هستیم. این به آن معنی است که حضور در بیش از 1000 داستان می تواند باعث بروز تغییرات بسیاری در یک شخصیت شود.
به عنوان یکی از اعضای اصلی تیم لیگ عدالت او همیشه در جنگ های بزرگ حضور داشته است، فرقی نمی کند که این جنگ در برابر شرورهای متجاوز به زمین باشد یا گروه هایی متخاصم از دنیاهایی دیگر. قهرمانی مانند او نسخه های بسیاری از خود به نمایش گذاشته است از دنیایی دیگر (Elseworld) گرفته تا زمین های دیگر. بد نیست نگاهی داشته باشیم به نسخه های دیگر این ابرقهرمان.


10 واندرس من-زمین 11

در زمین 11 خیلی چیزها شبیه چیزی است که در زمین اتفاق می افتد، غیر از یک تفاوت بزرگ. در این زمین تمامی قهرمان های محبوب دارای جنسیتی عکس آن چیزی هستند که در زمین موجود است و اسم هایی به آنها داده شده اند که در راستای همین هویت جدید هستند. از بت وومن گرفته تا لیدی فلش، همگی قدرت هایی مشابه نسخه های زمینی بلکه بیشتر هستند.
در این جهان زن شگفت انگیز وجود ندارد بلکه دین (Dane) وجود دارد که نسخه ای وحشی تر و با اصالت کمتر است. او بدلیل رویکردهایش از لیگ عدالت آمریکا اخراج شده است و حتی یکبار تهاجمی علیه هم تیمی های خود انجام داده است که با کمک قهرمانان زمین 1 بوده است.

 

9 واندروومن، جاستیس رایدرز-زمین 18

این داستان های حماسی و سرگرم کننده جهان های دیگر (Elseworld) که در زمین 18 اتفاق می افتند، درباره کلانتر دایانا هستند که کنترل شهری کوچک در کالیفرنیا را در اختیار دارد بنام پارادایس. روزی از روزها مکسول لرد قائله ای به پا می کند و کلانتر تیمی از جنگجویان را دور هم جمع می کند که جاستیس رایدرز (سواران عدالت) نام دارند و شامل والی وست (هفت تیرکشی جایزه بگیری که به اشتباه به قتل بری الن متهم شده است) ، گای گاردنر (Guy Gardener) ، یک جایزه بگیر و بوستر گلد (Booster Gold) می شود که یک قمارباز است.
این تیم تحت عنوان جاستیس رایدرز و با هدف متوقف کردن مکسول لرد دور هم جمع می شوند و مانند گروه عدالت عادی مرد شروری را متوقف می کنند که در جهان رعب و وحشت ایجاد کرده است.

 

8 بلو آمازون

در این داستان از دنیاهای دیگر برای هر کدام از اعضای لیگ عدالت داستانی مجزا نقل می شود که هر یک بر اساس یک فیلم قدیمی آلمانی است. در مورد واندروومن داستانش بر اساس فیلم قدیمی فرشته آبی (Blue Angel)است. این پرداخت از قهرمان محبوب، با بقیه داستان ها تفاوت بسیاری دارد که خواندن آن را جذاب می کند.
در این داستان دایانا وقتی به هوش می آید هیچ خاطره ای از آنچه که بوده و چه کار کرده، به یاد نمی آورد و بعد از آن به عنوان رقاصی حرفه ای مشغول به کار می شود تا توسط استیو ترورسون (Steve Trevorson)نجات می یابد. وقتی با چیتا روبرو می شود، خاطرات قدیم را به یاد می آورد و هویت خود به عنوان واندروومن را باز می یابد.

 

7 دانا تروی زن شگفت انگیز-زمین 15

ما همه دانا تروی را می شناسیم که یکی از قویترین اعضای لیگ عدالت و دستیار مورد اعتماد دایانا است. او خارج از سایه دایانا دستاوردهای بسیاری داشته است و گاهی اوقات وظایف واندروومن را بر عهده گرفته و به بهترین شکل از عهده آنها برآمده است.
در زمین 15 و در جایی که هر یک از ابرقهرمان ها تقریباً بی نقص هستند، شاهد سوپرمنی خداگونه هستیم که شاگردان او در لیگ عدالت مانند جیسون تاد (Jason Todd) دانا و کایلی رینر (Kyle Rayner) تحت فرمان او به مأموریت هایی اعزام می شوند. دانا بیشترین شباهت را به دایانا دارد، قهرمان، قدرتمند و مهربان.

 

6 واندروومن فلش پوینت

در داستان فلش پوینت، که موجب تولد سری نیو 52 شد، فلش را می بینیم که در زمان به گذشته بازمی گردد تا مانع کشته شدن او توسط ریورس فلش (Reverse-Flash) شود. ولی وقتی به دنیای خود برمی گردد، متوجه می شود دنیا با چیزی که ترکش کرده بود تفاوت بسیاری دارد. در این واقعیت بروس وین توسط جو چیل کشته می شود و توماس وین به بتمن تبدیل می شود. سفینه سوپرمن به جای اسمالویل در متروپلیس فرود می آید و به جای بزرگ شدن در خانواده ای مهربان، توسط دولت دستگیر می شود.
در میان تفاوت های فاحش می توان به جنگی همه جانبه بین اهالی آمازون و آتلانتیس اشاره کرد که به رهبری اکوامن و واندروومن درمی گیرد. در این واقعیت، واندروومن ظالم تر و خودخواه تر است و هر کسی را که در برابرش قرار بگیرد، می کشد تا جنگ در برابر اهالی آتلانتیس را ببرد، حتی اگر این کار به بهای نابودی دنیا تمام شود.

 

5 بکا – خدایان و هیولاها

در این دنیا ما شاهد نسخه ای شکاک و دیگرآزار از گروه سه نفری هستیم که سوپرمن پسر ژنرال زاد است و توسط مهاجران به فرزندی پذیرفته شده است، بتمن دانشمندی است که تمایل به اشامیدن خون دارد و بکا (Bekka) نقش واندروومن زمین 1 را بازی می کند.
بکا موجود بدی نیست، ولی نسبت به قدرت های خود دچار غرور است که تا حدود زیادی او را متفاوت از واندروومن زمین 1 می کند. او یکی از معدود نسخه های واندروومن است که اهل آمازون نیست، ولی خیلی از نسخه اصلی قدرتمندتر است.

 

4 واندروومن عصر طلایی-زمین 2

برای جلوگیری از سردرگمی طرفداران کمیک در مورد گروه سه نفری که هم عضو جامعه عدالت آمریکا (که قدیمی تر از لیگ عدالت است) بودند و هم در لیگ عدالت عضویت داشتند، باید بگوییم که همه قهرمانان عصر طلایی را بخشی از زمین 2 طبقه بندی می کنند. از گرین لنترن اصلی گرفته تا فلش و دکتر فیت و بقیه اعضای جامعه، همگی بخشی از دنیای دیگر را تشکیل دادند تا با وقایع زمین 1 تلاقی نداشته باشند.
واندروومن این زمین خیلی شبیه دایانا زمین 1 است. او قهرمانانه رفتار می کند، قدرتمند است و خاستاهی مشابه با نسخه اصلی دارد. این نسخه از واندروومن متأسفانه جان خود را فدای نجات زمین کرد. با توجه به اینکه خود واندروومن اصلی خیلی مسن است، می توانست هم عضو جامعه عدالت و هم عضو لیگ عدالت باشد، ولی این مسئله در عملکرد اعضای دیگر اختلال ایجاد می کرد.

 

3 واندروومن نازی

این نسخه یا نسخه های واندروومن از داستان های واندروومن از دنیاهای دیگر وحشتناک و پلیدی نشأت گرفته است که تحت عنوان “کسانی که خدایان نابودشان کردند” مطر هستند. در این جهان رژیم نازی جنگ جهانی دوم را برنده شده است و این به آن معنی است که جهان به دست نازی ها ارائه می شود. همه قهرمانان محبوب ما در این داستان ها در قالب نازی ها ظاهر می شوند، از جمله قهرمان محبوب ما واندروومن.
این واندروومن به اهالی آمازون و بقیه همقطارانش خیانت می کند و به آدونیس ملحق می شود که یکی از سرداران هیتلر است. آتنا برای مقابله با این خیانت دخترش قدرت های آمازون را به لوئیس لین داد و او هم به نسخه ای از واندوومن تبدیل شد. در نهایت به کمک هم با واندروومن جنگیدند.

 

2 سوپروومن-زمین 3-واندروومن

در زمین پلید 3 ما شاهد نسخه ای منفی از لیگ عدالت با نام سندیکای جرم هستیم که در آن نسخه پلید هر کدام از قهرمانان عضویت دارند. در این زمین سوپرمن، بتمن، فلش، گرین لنترن و حتی واندروومن پلید هستیم که تحت عنوان سوپروومن شناخته می شود.
او تمام قدرت های دایانا و اراده به مبارزه او را داراست ولی فاقد اخلاقیات و مهربانی اوست و نمی توان به راحتی از کنار او گذشت. او بخشی از مثلث عشقی بین اولترامن و آولمن (نسخه های زمین 3 سوپرمن و بتمن) است و در چند نوبت تقریباً زمین 1 را نابود کرد.

 

1 اورورو مانرو

در سال 1996 مارول و دی سی شاهد کراس اوری بودند که باعث خلق قهرمانانی با کیفیت های قهرمانان دی سی و مارول شد. ما شاهد بتمن و ولورین، سوپرمن و کاپیتان آمریکا و استورم و واندروومن بودیم. این دو شخصیت قدرت های مشابه بسیاری دارند و باعث شدند که این نسخه از واندروومن یکی از قویترین نسخه ها باشد که هم قدرت های دایانا را دارد و هم قدرت های استورم.
اورورو (Ororo) توسط ملکه آمازون از غرق شدن نجات می یابد و قبل از کشف قدرت منحصربفرد خود به عنوان یک جنگجوی آمازونی تحت آموزش قرار می گیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *