خوب اولین فیلم ونوم هم اکران شد و چه بخواهیم، چه نخواهیم این شخصیت پیچیده هم برای خودش جا باز کرد و سونی یه بار دیگه توانایی خودش رو تو زمینه ساخت و اکران اینجور فیلمها به رخ کشید. البته عدم وجود مرد عنکبوتی در فیلم و عدم وجود دلمشغولی همیشگی ونوم می تونست به موفقیت فیلم ضربه بزنه. چون می دونیم که ونوم در بین سپاه شخصیت های ضداسپایدرمنی از همه شاخص تریه و حاصل سوتی هاییه که مردعنکبوتی به بار آورده.

این سیمبیوت سیاه رنگ و لزج در دوران جنگ های سری با سوء استفاده از پوشش مردعنکبوتی تونست به توانایی های اصلی خودش جنبه های دیگه ای اضافه کنه و ظاهر خفنی به هم بزنه که هنوز داره!

ونوم بعد از اینکه خودشو از شر سیمبیوت (موجود همزیست) انگلی درونش خلاص کرد خودشو چسبوند به ادی براک که یه روزنامه نگار عصبی بود و نفرت زیادی از مردعنکبوتی اونو دربرگرفته بود. اونا با هم تبدیل به یه موجود شیطانی شدند که خیلی شرورتر و قویتر از همسایه خود یعنی مرد عنکبوتی بودند. ونوم که شخصیت بد زیاد شناخته شده ای نبود قسم خورد تا زندگی مرد عنکبوتی رو به جهنم تبدیل کنه.
با این وجود مسائلی که اتفاق افتاد از ونوم شخصیتی بشدت پیچیده ساخت.
امروز می خواهیم 15 نکته از این شخصیت جالب رو براتون بازگو کنیم که برای خیلی ها ممکنه جذاب باشه.

15 ایده پیدایش ونوم رو یه پسر طرفدار اسپایدرمن ارائه داد

ایده خلق ونوم رو یه پسر طرفدار شخصیت های کارتونی با نامه ای که به سردبیر مارول (جیمز شوتر) نوشت، مطرح کرد.
در دهه 80 مارول مسابقه ای ترتیب داد تا نویسنده ها و هنرمند آتیه دار رو شناسایی کنه. رندی شولر 22 ساله نامه ای نوشت و در اون نامه نوشت که رید ریچارد رهبر 4 شگفت انگیز می تونه لباسی سیاه برای اسپایدرمن طراحی کنه که در اون از ملکولهای بی ثبات استفاده شده. یعنی همون ماده ای که چهار شگفت انگیز از اون در لباسهاشون استفاده می کردند.
این پوشش می تونست 25 درصد به توانایی های مرد عنکبوتی اضافه کنه که قابل توجه بود. این توصیف ها شباهت زیادی با لباس سیاه مردعنکبوتی داشت که برروی سینه اش عنکبوتی سیاه نقش بسته بود.
شولر جواب خود رو بعد از یک ماه از جیمز شوتر گرفت که همراه 220 دلار در پاکت برای او ارسال شده بود. این شانسی بود برای نوشتن یه داستان که طبق برنامه پیش رفت. البته موانعی وجود داشتند که باعث شدند شولر داستان رو تموم نکنه ولی یک سال بعد وقتی جنگ های سری شروع شد، طرح داستانی که سیمبیوت ها رو معرفی می کرد خودنمایی کرد و بقیه جریان بخشی از تاریخ کمیک هاست که خودتون می تونید بخونید!

14 مأمور ونوم فلش تامسون به یکی از اعضای محافظان کهکشان تبدیل شد

در این شکل از وجود این پوشش سیمبیوتی نیرویی بود در جهت خیر نه شر. فلش تامسون یکی از سربازان جان برکفی بود که مسیری طولانی رو طی کرده بود تا به عنوان یه پسر زورگوی دبیرستانی راه خود رو از دوران اولیه مرد عنکبوتی تا جایی که صحبتش شد باز کنه.
فلش پای خود رو تو جنگ عراق از دست داده بود و شانسی داشت تا به عنوان یه سیمبیوت پای خود رو بدست بیاره. بعد وارد گروه عملیات های سری دولت آمریکا شد.
نکته اینجا بود که اون نمی تونست بیش از 48 ساعت این لباس رو تحمل کنه و اگر بیش از این مدت لباس رو به تن می کرد، دیوانه می شد. فلش به عنوان مأمور ونوم تونست ارتباطی دوباره با زندگی داشته باشه.
مأمور ونوم که عضوی از اونجرز شده بود به عنوان سفیر به گروه محافظان کهکشان فرستاده شد تا باعث اتحاد بیشتر این دو گروه شود.

13 عصبیت و خشونت این سیمبیوت تفسیری متفاوت از شرایط مرسومه

در انیمیشن های دهه 90 مرد عنکبوتی و اسپایدرمن 3 پیتر پارکر این پوشش بیگانه رو نمی پوشه. چون علاوه بر تشدید قدرت های مرد عنکبوتی باعث تقویت بعد تاریک و خشن مرد عنکبوتی می شه.
در کتاب های کمیک منطق وحشتناک تری ترسیم شده بود. به این شکل که این لباس بیگانه ماهیتی شنده داشته که می خواسته میزبان خود پیتر پارکر رو تسخیر کنه.
البته هیچ ارجاع مستقیمی نشد که پیتر پارکر دچار جنون شده، ولی ظاهر چهره او گواهی بود بر این مدعی. تنها چیزی که تصویر شد تخلیه نیروهای حیاتی از پیتر پارکر بود. انگار لباس داشت مثل تنقلات ذره ذره پیتر پارکر رو می بلعید.

البته این لباس همراه پیتر بود ولی در نهایت با اصرار همسرش ام جی پیتر لباس آبی قرمز قبلی خود رو دوباره به تن می کنه.

12 ونوم در ابتدا قرار بود یه شخصیت زن باشه

دیوید میشلین از نویسنده قدیمی مرد عنکبوتی قصد داشت ونوم رو به عنوان یک شخصیت زن معرفی کنه، یه زن حامله. البته داستانی که دیوید در سر داشت به همون اندازه تراژیک بود که داستان ادی براک.
داستان قرار بود به این صورت شکل بگیره: یه راننده تاکسی که مرد عنکبوتی حواسش رو پرت کرده بطور تصادفی باعث مرگ همسر زنی می شه که راهی بیمارستان بودند. زن مجبور می شه تو خیابون وضع حمل کنه و بچه مرده به دنیا میاد. بعد از مرخضی از بیمارستان یه سیمبیوت رانده شده این مادر دردمند رو تسخیر می کنه و ونوم متولد می شه.
شاید بشه اونهایی رو که این داستان جذاب رو انداختند تو سطل آشغال بخشید چون این داستان برای داستانی که مخاطب عام داشت، بیش از اندازه تیره و فلاکت بار بود. ولی دلیل اصلی این بود که جیم سلیکراپ سردبیر وقت مارول فکر می کرد یه شخصیت زن نمی تونه تهدیدی جدی برای مرد عنکبوتی باشه.

11 سرطان ادی براک

اگرچه حس نفرت براک در مورد مردعنکبوتی عاملی جذاب برای جذب این سیمبیوت بود ولی دلیل دیگر جذب این سیمبیوت آدرنالین بیش از حدی بود که سرطان باعث ترشح آن در بدن ادی شده بود. این سیمبیوت از آدرنالین ادی تغذیه می کنه و برای مدتی سرطان ادی بصورت نهفته در میاد.
بعد از جدایی ادی براک از این سیمبیوت آقای لی صاحب رستوران FEAST ادی را در رستوران خود استخدام می کنه و با نیروی شفابخشی خودش می تونه سرطان ادی رو درمان کنه.
ولی تماس جادویی لی باعث فعال شدن دوباره باقیمانده های میکروسکوپی سیمبیوت می شه و سیمبیوت به گلبول های سفید ادی می چسبه. نتیجه این فعل و انفعال ها ظهور ونوم سفید شخصیت ضد ونومه. ونوم سفید علیرغم داشتن نیروهای ابرانسانی دارای نیروی درمانگری بود که می تونست هر بیماری رو درمان کنه.

10 زبان بدن ونوم در مرد عنکبوتی 3

یکی از مواردی که خیلی ها بر سر آن اتفاق نظر دارند اینه که قرار دادن نامناسب ونوم در فیلم مرد عنکبوتی 3 باعث عدم موفقیت این فیلم شد.
از شخصیت پردازی های گاه و بیگاه براک تا ماهیت باری به هر جهت سیمبیوت ها هیچکدوم نتونستند باعث بشن که این شخصیت اونطور که باید شکل بگیره. این موضوع زمانی نمود بیشتری پیدا می کنه که متوجه می شیم مطالب داستانی بسیاری در مورد این شخصیت وجود داشته که به آنها توجهی نشده است.
میزان دفعاتی را که ونوم در فیلم مرد عنکبوتی 3 واقعاً ونوم بود را می توان با انگشتان یک دست شمرد. یکی دیگر از دلایل این موضوع چهره تهدید نکننده (!) توفرگریس بود که هر از گاهی از این توده بیرون می زد.
البته در مورد حرکات و صدای ونوم زیاد کار شده بود که اون رو برای حضور چند ثانیه ای (مثلاً برای تریلر) مناسب می کرد نه بیشتر.
صدای جیغ مانند او مانند شیطان تاسمانی و نحوه ایستادن و جهیدن آن به پلنگ و چیتا شباهت دارد.

9 ونوم برای مدتی آرامش پیدا کرد

آنچه از ونوم یک شخصیت تهدیدکننده و خطرناک ساخته همان ویژگی است که نقطه ضعف او محسوب می شه و اونم اینه که همیشه می خواد مرد عنکبوتی رو در 2 متری زیر زمین دفن کنه.
ونوم از این مسئله تو شماره 247 کمیک اسپایدرمن به نفع خودش استفاده کرد. اونجا ونوم مرد عنکبوتی رو می دزده و به یه جزیره دورافتاده می بره و اعلام می کنه که باید با هم تا پای مرگ مبارزه کنند.
مرد عنکبوتی برای اینکه صدمه ای جدی به هیچکدوم از اونها وارد نشه خودشو به مردن می زنه. ونوم بعد از اینکه مشتی خاکستر باقیمانده از اسکلت سوخته شده در میان لباس مرد عنکبوتی قانع می شه که مرد عنکبوتی کشته شده و به ارامش می رسه.
در این زمان پیتر پارکر به اندازه کافی از ونوم فاصله گرفته و امیدواره که ادی براک در نهایت به ارامش رسیده باشه.
مدتی ادی براک در آرامش به سر می بره. ولی بعضی از شخصیت ها انقدر جالب توجه هستند که نمی شه اونها رو برای همیشه شاد رها کرد. دیری نپایید که ونوم عصبی و وحشی بار دیگه به عرصه بر می گرده.

8 اولین حضور ونوم

300امین شماره از هر سری نویدبخش یه تغییر بزرگ و اساسیه. قسمت 300 ام کمیک مرد عنکبوتی همه چیز رو تغییر داد و به ما این امکان رو داد که ونوم رو برای اولین بار ببینیم. در آن زمان ونوم یک جنبه از مرد عنکبوتی بود که سایه وار، وحشتناک و تهدید کننده در بین سایه ها موجودیت داشت.
این شماره از کمیک خبر از تهدید هالکی و انگیزه های انتقامی خبر می داد و بخش هایی از پیترپارکر سنتی و همینطور بازگشت پیروزمندانه به همان وضعیت آبی سرخ همیشگی. در نهایت وعده انتشار 300 شماره دیگه داده می شد و گفته می شد: “افسانه بازمی گردد.”
این شماره هنوز یکی از عناوینیه که هم طرفداران پروپاقرص و هم خواننده های عادی باید حتماً مطالعه کنند. نویسنده دیوید میشلین و هنرمند تصویرگر تاد مک فارلن در نقطه اوج فعالیت های حرفه ای خود بودند و تونستند یه شخصیت خلق کنند که تونست خودشو در گذر زمان اثبات کنه.
امروز شماره 300 کمیک مرد عنکبوتی که وضعیت خوبی داشته باشه در سایت eBayحدود 879 دلار به فروش می رسه.

7 واقعیت در روزنامه نگاری

در سال 2013 ونوم رده R را به خود اختصاص داد و این قضیه بخاطر فیلم کوتاه و غیررسمی واقعیت در روزنامه نگاری بود. این پروژه بدست آدی شانکر استارت خورد که در ساخت Dirty Laundry و Ultra Violent هم ایفای نقش کرده بود.
این داستان روایتگر یه گروه فیلمساز مستند فرانسویه که رد ونوم رو می زنند و با ادی براک مصاحبه می کنند. اونها شک می کنند که چیزی درست نیست.
براک که از این مسئله عصبانیه، به سیمبیوت سیاه و نشت کننده اجازه می ده تا اونو تسخیر کنه و تیم فیلمساز رو ازبین می بره. در یکی از صحنه های اضافی نشون داده می شه که بطور تصادفی و بر اثر فضولی خود به شخصیت منفی بی باک (بولسی) بر می خوره.
این به منزله یه نامه عاشقانه به دوستداران کمیک در دهه 80 بود.

6 خاستگاه نامناسب اسم ونوم

ونوم (زهر) قطعاً اسم جالبی برای یک ضدقهرمانه. چون هم تیزه، هم بدجنسی خاصی رو به ذهن میاره و به جاست. ونوم به معنی زهره، یعنی روزهای عمرت به شماره افتاده رفیق. ولی خاستگاه اسم ونوم به این جذابیت نیست.
مرد عنکبوتی باعث شد تا ادی براک که یه روزنامه نگار موفق در دیلی گلوب بود به آلت مضحکه تبدیل شود. ادی داستان های سریالی در مورد یک قاتل زنجیره ای بنام گناهخوار می نوشت. منبع اصلی داستانهاش احتمالاً خود گناهخوار بود. ولی مرد عنکبوتی هویت گناهخوار واقعی رو برملا کرد و بعد از اون منبع ادی براک تبدیل شد به یه اعتراف کننده زنجیره ای!
چون هیچ منبع کاری درستی راضی نمی شد ادی براک رو استخدام کنه، او مجبور شد که برای بخش شایعات “زهرآلود” مطلب بنویسه که رفته رفته باعث فساد روح او شد و بدین ترتیب ونومی که امروز شاهدش هستیم، متولد شد.

5 یه سیمبیوت مرد عنکبوتی رو دوست داره

این ماده بیگانه انگلی که به اسم سیمبیوت معروف بود، تنها به جهت فیزیکی با مرد عنکبوتی رابطه همزیستی به هم نزده بلکه یه جورایی به جهت روانی عاشق دیوارنورد افسانه ای شده.
هر چه مرد عنکبوتی این لباس بیگانه رو بیشتر به تن می کنه، گرایش های تملک گونه اون نسبت به مرد عنکبوتی بیشتر می شه. مرد عنکبوتی که نگران از دست دادن کنترل روانی خود بود، در جریان یه عمل قهرمانانه خواست خودش رو از شر این موجود خلاص کنه. همونطور که مرد عنکبوتی این لباس رو پاره می کرد، صدای ضجه های دردآلود موجود انگل از میزبان بلند شد.
سیمبیوت فقط بخاطر اینکه ادی نزدیک ترین فرد در اتاق بود، به اون نچسبید. بلکه دلیل اصلی نفرت هم اندازه ادی از مرد عنکبوتی بود. ادی براک و سیمبیوت از نفرت یکدیگر نسبت به مرد عنکبوتی تغذیه می کردند.
این موضوع دوستداران Aimee Mann رو یاد اون شعر میندازه که: هیچ چیزی مثل عصبیت، نیاز و درماندگی نمی تونه باعث تقویت یه رابطه عاشقانه بشه.
ونوم تنها ابرضدقهرمانیه که می تونه توانایی های مرد عنکبوتی رو تضعیف کنه. اون تنها شخصیت ضد اسپایدرمنه که از چیزهایی که عشاق لذت می برند، خوشحال می شه مثل تعقیب و به وحشت انداختن کسی که قبلاً دوست داشتند. جدا از طراحی منحصر بفرد ظاهر، این ویژگی جالب ترین مشخصه ونوم شده.

4 ونوم مؤنث

ایده اولیه مؤنث بودن ونوم کاملاً دور ریخته نشد. همسر سابق ادی براک ان وینگ می تونست بخشی از ویژگی های بد سیمبیوت ها را داشته باشه.
گناهخوار در حضور دوباره خود به ان وینگ شلیک کرد. ادی براک گناهخوار رو مجبور کرد که با پیوند به جسم مجروح او زندگیشو نجات بده.
ان که نمی تونست در برابر وسوسه های سیمبیوتی مقاومت کنه، به ضاربان خود حمله می کرد و اونها رو به طرز فجیعی از بین می برد. آنقدر فجیع که خود با دیدن اجساد تکه تکه شده دچار استفراغ می شد. او ادی رو ملامت می کرد ولی ادی به او می گفت که سیمبیوت هرگز کسی رو مجبور به انجام کاری که نخواد انجام بده نمی کنه.
مرد عنکبوتی شگفت انگیز پیگیر مرگ های زنجیره ای می شهولی در نهایت مرگ یه شخصیت زن باعث دردمندی بیشتر یه شخصیت مرد می شه. در مرد عنکبوتی شگفت انگیز، جلد 2 شماره 19 ان وینگ به زندگی خود خاتمه می ده. این مسئله هم باعث افزایش نفرت ونوم نسبت به مرد عنکبوتی می شه.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *