کمی در مورد عمو اسکروج بدانیم

کارتون دوست داشتنی و خاطره انگیز اسکروچ خسیس (The Scrooge) را باید یکی از کارتون های جالب بچه های دهه شصت دانست که با دوبله زیبا و شخصیت پردازی و داستان زیبایش، همواره از شبکه های مختلف سیما پخش شد. بعضی از اوقات، پخش این کارتون همزمان می شد با فصل زمستان و تعطیلات کریسمس هموطنان مسیحی که جالب توجه بود.

در انیمیشن اسکروج، شخصیت های مشهور و محبوب کمپانی والت دیسنی که میکی ماوس و مک داک می باشند، در نقش ها و پرسناژ های جدید و متفاوتی ظاهر می شوند. مک داک، این بار نقش یک آدم خسیس و پلید را بازی می کند که اسکروچ است و میکی ماوس هم نقش باب کراچیت که کارمند بینوای اوست را نشان می دهد. ما اسکروچ را در این کارتون زیبا، همواره بر روی شهری از یخ و برف و سرما می بینیم که بعضا با لیاس خواب جالبش، در حال این سو و ان سو شدن است و مروری میکند بر رفتارهای زشت خود با اطرافیان. دوبله زیبایی که برای اسکروچ انتخاب شده بود، تاثیر گزاری داستانی را بر روی مخاطب کودک بسیار افزایش می داد و حس یک فرد خسیس و پلید را به ذهن کودک مبادرت میکرد.

این انیمیشن جذاب، از داستان آوای کریمس (A Mickey’s Chrismas Carol) نوشته جارلز دیکنز، داستان سرای شهر انگلیسی اقتباس شده است. شرکت Buena Vista توزیع این کارتون را بر عهده داشته است که توسط Burry Mattinson ساخته شده است. این کارتون در سال ۱۹۸۳ ساخته شد و در سال ۱۹۸۴، نامزد دریافت بهترین انمیشن کوتاه اسکار شد و رقابت رو به انیمیشن Sundae in New York واگذار کرد. موزیک خاطره انگیز این کارتون توسط Irwin Kostal ساخته شد و فرایند رنگ پردازی توسط Technicolor انجام گرفت.

اسکروچ ۲۶ دقیقه ای در واقع دومین حضور میکی ماوس پس از مجموعه The simple things بود که در سال ۱۹۵۳ توسط والت دیسنی به عنوان مجموعه کارتون های میکی ماوس ساخته شده بود و پس از این کارتون، The prince and the Pauper که در سال ۱۹۹۰ ساخته شد، حضور میکی ماوس و دانلد داک تکرار شد. شخصیت کارتونی میکی ماوس توسط والت دیسنی در سال ۱۹۲۸ میلادی یعنی قبل از جنگ جهانی ساخته شد و توسط والت دیسنی در کارتون های مختلف به کار گرفته شد. میکی ماوس، موش کوچکی است که شلوار کوتاه قرمز رنگ بر پا دارد با دستکش های سفید و کفش های بزرگ زرد رنگ.

میکی ماوس را از مشهورترین شخصیت های کارتونی در دنیا می دانند. اسکروچ در این کارتون به همراه گوفی، به دوران گذشته، حال و آینده سفر میکند تا وجدان خود را در این سه مرحله زمانی به بوته آزمایش و بررسی قرار دهد. در واقع سفر اسکروچ به سه زمان، فرصتی برای مرور رفتارهای او با اطرافیان بوده است. چه دختری که عاشقش شده است و چه خدمتکار بینوایی که مرتب او را اذیت کرده است. شاید کریسمس، فرصتی برای دگرگون شدن اسکروچ باشد. اسکروچی که همواره در این کارتون، پشت کوهی از سکه های طلایی قرار گرفته است و مشغول شمردن آن ها است. در حالی که به اطرافیان خود هیچ توجهی نمی کند.

گوفی، روح سرگردانی است که همواره در اتاق خواب آقای اسکروچ پرسه میزند و در واقع شریک سابق وی محسوب می شود و اسکروچ را مرتبا بخاطر تهدیدها و تنبیه های باب، مورد سرزنش قرار می دهد. این روایت جالب و شخصیت پردازی دوستانه در کنار گرافیک ساده، داستان روان و نوستالژیکی را برای ایرانیان رقم زده است که دیدن مجدد این کارتون را هم با انگیز می کند. اسکروچ سرگذشت یک اردک پیر را روایت میکند که بسیار طماع و پول پرست است و مال زیادی در طول عمر خود اندوخته است به کسی هم کمک نمیکند.

دسته بندی: کمیک های فارسی
امتیاز کاربران: