ژانر فانتزی

ژانر فانتزی – فیلم های فانتزی دارای طرخ های داستانی فوق العاده ای هستند که معمولاً در برگیرنده جادو، رویدادهای ماوراءالطبیعه، موجودات تخیلی یا دنیاهای شگفت انگیز هستند. این ژانر با ژانر فیلم های علمی-تخیلی و وحشت تمایز دارد ولی با آنها اشتراکاتی هم دارد. در فیلم های فانتزی اغلب از عناصر جادو، افسانه، شگفتی، سرگرمی و موضوعات خارق العاده استفاده می شود.

 

 

ژانرفانتزی Fantasy Films

فیلم های فانتزی دارای طرخ های داستانی فوق العاده ای هستند که معمولاً در برگیرنده جادو، رویدادهای ماوراءالطبیعه، موجودات تخیلی یا دنیاهای شگفت انگیز هستند. این ژانر با ژانر فیلم های علمی-تخیلی و وحشت تمایز دارد ولی با آنها اشتراکاتی هم دارد. در فیلم های فانتزی اغلب از عناصر جادو، افسانه، شگفتی، سرگرمی و موضوعات خارق العاده استفاده می شود.

در فیلم های فانتزی قهرمان داستان معمولاً سفری روحی و معنوی را تجربه می کند و باید از یاری نیروهای قدرتمند و مافوق بشری بهره بجوید. شخصیت های اسطوره های یونان باستان و روایت های مشابه داستان های 1001 شب از جمله خطهای داستانی معمول در این ژانر هستند. قالی های پرنده، وردها، اژدها ها و گفته ها و اشیاء مذهبی قدیمی نیز از عناصر رایج در این گونه از سینما هستند. سرزمین های عجیب و تخیلی شامل دنیاهای علمی-تخیلی، داستان های جن و پری و دیگر محل های از این دست از جمله فضاهای رایج در این داستان ها هستند.

معمولاً شخصیت های داستان های فانتزی یک پرنس یا پرنسس هستند. برخی از فیلم های فانتزی ممکن است در برگیرنده شخصیت های نیمه مذهبی یا ماوراءالطبیعه مانند فرشتگان، خدایان، پریان و در مورد حالت های ترکیب شده با انیمیشن، شخصیت های کارتونی باشند. همچنین شخصیت های افسانه ای مانند دیوها، کوتوله ها و الف ها نیز جایگاه خود را در روایت این داستان ها دارا هستند. پدیده های عجیب و شخصیت های خارق العاده (مانند شخصیت های عظیم الجثه که ماهیت الهی یا شیطانی دارند یا جادوگران و ساحران) در فیلم های فانتزی قرار دارند و اغلب با فیلم های ماوراء الطبیعه همپوشانی دارند.

فیلم های فانتزی اغلب با فیلم های ژانر وحشت، علمی-تخیلی همپوشای دارند. اگر روایت فیلم فانتزی به سمت تأکید بر تکنولوژی پیشرفته گرایش پیدا کند می توان آن را یک فیلم علمی-تخیلی دانست. یا وقتی نیروهای ماوراءالطبیعه و فانتزی قصد ترساندن مخاطبان را داشته باشند فیلم فانتزی را می توان فیلم ترسناک به حساب آورد.

تعریف ژانر

حیطه تعریف فیلم فانتزی بطور دقیق مشخص نشده است. این مسئله هم در مورد ادبیات و هم در مورد سینما صادق است. با این وجود طبقه بندی یک فیلم به عنوان فانتزی مستلزم بررسی تم داستانی، رویکرد روایی و دیگر عناصر ساختاری فیلم است.

به عنوان مثال بخش عمده ای از داستان جنگ های ستاره ای یادآور فیلم های فانتزی است، ولی این فیلم ها حال و هوای علمی-تخیلی دارند. در حالی که بخش عمده ای از فیلمTime Bandits محصول سال 1981 یادآور ژانر علمی-تخیلی هستند، ولی حس فانتزی را به مخاطب انتقال می دهند. برخی از منتقدان از لفظ علمی-فانتزی برای توصیف این حالت های ترکیبی استفاده می کنند.

فیلم های انیمیشن دارای عناصر فانتزی را اغلب به عنوان فانتزی طبقه بندی نمی کنند، بویژه زمانی که مخاطب این آثار کودکان باشند. Bambi به عنوان مثال فانتزی نیست، حتیToy Story را هم نمی توان فانتزی به حساب آورد. اگرچه شاید بتوان دومین مورد را به فانتزی نزدیک تر دانست. ولی فیلم The Secret of NIMH محصول سال 1982 را می توان فانتزی در نظر گرفت چون در آن از جادو استفاده شده است.

دیگر فیلم های کودکان مانند “سفید برفی و هفت کوتوله ” محصول سال 1937 شرکت والت دیزنی را هم براحتی نمی توان طبقه بندی کرد. این داستان روایتگر فضای قرون وسطایی، کوتوله ها، استفاده از جادوگری و دیگر عناصر رایج در داستان های فانتزی است. ولی بیشتر طرفداران ژانر اینگونه فیلم ها را فانتزی نمی دانند و آنها را در طبقه داستان های جن و پری قرار می دهند.

فیلم های ابرقهرمانی اغلب دارای مؤلفه های ژانر فانتزی یا علمی-تخیلی هستند، ولی یک ژانر مجزی در نظر گرفته می شوند. برخی از منتقدان ادبیات و فیلم های ابرقهرمانی را زیرمجموعه ای از فانتزی محسوب می شوند تا یک ژانر مجزی.

فیلم هایی که در آنها جادو نقش اصلی را در پیشبرد داستان ایفا می کند مانند Freaky Friday محصول 1976 و نسخه بازسازی شده آن در سال 2003 که مادر و دختری را نشان می دهد که جسم خود را با یکدیگر معاوضه می کنند، به جهت فنی به عنوان فیلم فانتزی قابل بازشناسی هستند، ولی بخشی از این ژانر محسوب می شوند.

فیلم سوررئالیستی نیز از وضعیت های فوق العاده صحبت می کند ولی با قرارداد روایی مرسوم ژانر فانتزی جور در نمی آید. در نهایت بسیاری از فیلم های رزمی از عناصر محیطی قرون وسطایی استفاده می کنند (مانند فیلم Crouching Tiger, Hidden Dragon)، ولی طرفداران چنین فیلم هایی موافق طبقه بندی آن به عنوان نمونه ای از ژانر فانتزی نیستند.

100 فیلم برتر فانتزی سینما

Ever After 51
The Lord of the Rings سه گانه
1
Spider-Man 52 The Princess Bride 2
Beauty and the Beast (1991) 53 Harry Potter سری فیلم های 3
Dragonslayer 54
Pan’s Labyrinth
4
Fantasia 55 Willow 5
The Truman Show 56 Labyrinth 6
Batman 57 Pirates of the Caribbean Film Series 7
It’s A Wonderful Life
58 Raiders of the Lost Ark 8
Dogma 59 Monty Python & the Holy Grail 9
Who Framed Roger Rabbit? 60 The Wizard of Oz 10
Big Trouble In Little China 61
The Dark Crystal
11
Monsters, Inc. 62 The NeverEnding Story 12
Jumanji
63
Conan the Barbarian
13
The Hobbit 64 The Dark Knight 14
The Secret of NIMH 65 Excalibur 15
The Last Unicorn 66 Spirited Away 16
Being John Malkovich 67 Highlander 17
The Beastmaster 68
Ladyhawke
18
The Addams Family 69 Crouching Tiger, Hidden Dragon 19
The City of Lost Children 70 The Chronicles of Narnia سری فیلم های 20
King Kong 71 Legend 21
Mary Poppins
72 Shrek سری فیلم های 22
Chocolat 73
Dragonheart
23
Bedknobs & Broomsticks
74 Edward Scissorshands 24
Babe
75
Princess Mononoke
25
The 7th Voyage of Sinbad
76
The 13th Warrior
26
Return To Oz
77 Stardust 27
Beauty and the Beast (1946) 78 Ghostbusters 28
20,000 Leagues Under the Sea 79 Donnie Darko 29
Bill and Ted’s Excellent Adventure 80 The Mummy 30
Alice in Wonderland (1951) 81
The Nightmare Before Christmas
31
The Crow 82 Underworld 32
The Curious Case of Benjamin Button 83 The Clash of the Titans 33
Field of Dreams 84
Time Bandits
34
The Seventh Seal 85 Beetlejuice 35
The Birds
86 Groundhog Day 36
The Scorpion King 87 Howl’s Moving Castle 37
Matilda 88 The Adventures of Baron Munchausen 38
Snow White and the Seven Dwarfs 89 Big Fish 39
Big 90 Interview with the Vampire 40
The Witches of Eastwick 91 Brazil 41
Practical Magic 92
Willy Wonka & the Chocolate Factory
42
Hocus Pocus 93 Sleepy Hollow 43
Ratatouille
94 The Green Mile 44
Wizards 95
Amelie
45
Peter Pan (2003) 96 Army Of Darkness 46
Bridge to Terabithia 97 Van Helsing 47
The Sword In the Stone 98 Toy Story سری فیلم های 48
Ghost 99
Hook
49
The Little Mermaid 100 Jason and the Argonauts 50
ژانر فانتزی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *