گودزیلا، هالک و تور در آسمان

قویترین قهرمانان زمینی با پرشی بزرگ راه خود را از دنیای مارول بسوی صورفلکی باز کرده اند، چراکه ناسا ۲ صورفلکی از ۲۱ صور فلکی کشف شده با اشعه گاما را به “هالک شگفت انگیز” (Incredible Hulk) و تور (Thor) نامگذاری کرده است. حتی چکش جادویی خدای طوفان Mjölnir هم در این بین خودنمایی می کند.

برای ۲۱ صور فلکی دیگر موافقت هایی برای نام هایی چون گودزیلا، شاهزاده کوچک (The Little Prince)، سفینه یواس اس انترپرایز (U.S.S. Enterprise) سریال استارترک و TARDIS از مجموعه Doctor Who اعلام شده است.

ناسا در حال برگذاری بزرگداشتی برای تلسکوپ فضایی اشعه گاما خود است که در روز ۱۱ ژوئن ۲۰۰۸ با همکاری کشورهای فرانسه، ایتالیا، آلمان، ژاپن، سوئد و سازمان انرژی ایالات متحده موجودیت یافت. تلسکوپ فضایی اشعه گاما که بنام “تلسکوپ فضای گسترده اشعه گاما” (GLAST) معروف است به منظور رهگیری و مطالعه اشعه های گاما در فضا بکار گرفته می شود.

ناسا اشعه های گاما را قدرتمندترین شکل از نور می داند که می تواند تحت شرایط مناسب به ماده تبدیل شود. بر اساس اظهارات سازمان فضایی دو مورد از نامگذاری ها بسیار بامسما بوده اند چون بروس بنر تحت تأثیر تشعشعات گاما به هالک تبدیل شد، در حالیکه اشعه های گرمایی که گودزیلا از دهان خود پرتاب می کند، بسیار شبیه پرتاب های اشعه گامایی است که با سیاهچاله ها و ستاره های نوترونی مرتبط است.

توضیحی که می توان برای نامگذاری صورفلکی Mjölnir در نظر گرفت مستقیماً در ارتباط با ریشه های اساطیری این چکش است و سمبلی است از تشعشعات گامایی فضایی (TGF) که با منشأ طوفان ها و صصاعقه ها بر روی کره زمین در ارتباط هستند.

خوانندگان عزیز می توانند با مراجعه به سایت ناسا تمامی این ۲۱ صور فلکی را به همراه توصیحات ویژگیهای آنها در نقشه ای تعاملی مطالعه کنند.

دسته بندی: سینما و تلویزیون
امتیاز کاربران: