کاستوم مرد عنکبوتی

تغییرات کاستوم مرد عنکبوتی – اسپایدرمن یکی از سرشناس ترین شخصیت هایی است که دنیای کمیک تاکنون به خود دیده. ولی این به آن معنی نیست که این ابرقهرمان تغییر نکرده است. در این مقاله قص داریم به تغییر بافت و کاستوم این ابرقهرمان در سالهایی که مشغول نجات مردم بوده، بپردازیم.

بنا به نظر استیو دیتکو یکی از خالقان اسپایدرمن، اولین شخصی که اسپایدرمن را طراحی کرد جک کربی یکی از خالقان انتقام جویان، ایکس من ها و چهار شگفت انگیز است. مـتأسفانه تمامی تصاویر نسخه کربی از این شخصیت که نیمه ماسکی به چهره داشت و اسلحه ای تارانداز داشت از بین رفته اند.

وقتی از استیو دیتکو خواسته شد تا اولین نقش مرد عنکبوتی را در کمک فانتزی شگفت انگیز شماره 15 طراحی کند، او کاستوم اسپایدرمن را از نو طراحی کرد. او ماسک مشهور و تاراندازهای مچ دست را برای این شخصیت طراحی کرد. الگوی تار عنکبوتی موجود بر روی کاستوم و همینطور سیستم تاری بال مانند زیر بازوها از بخش های دیگری بود که برای این شخصیت در نظر گرفته شد.

طرح رنگی اصلی مورد استفاده در مرد عنکبوتی سیاه و قرمز بود که با هایلایت های آبی رنگ همراه بود. این طرح های رنگی بخاطر محدودیت هایی که در چاپ کمیک ها وجود داشت، اعمال شده بود. قبل از اینکه جان رمیتا مسئولیت طراحی کاستوم را به عهده بگیرد، پوشش مرد عنکبوتی بطور کامل قرمز و آبی شده بود و تارهای زیربغل اسپایدی کلاً به باد فراموشی سپرده شده بود.

در سال 1982 و در میان شگفتی همگان رندی شولر یکی از طرفداران کمیک های اسپایدرمن ایده جدیدی برای کاستوم این شخصیت را به دفتر طراحان ارسال کرد. در نهایت تعجب جیم شوتر (Jim Shooter) یکی از ادیتورهای مارول این ایده را پسندید و آن را خرید. مایک زک (Mike Zeck) و ریک لئوناردی (Rick Leonardi) کمی به این کاستوم جدید شاخ و برگ دادند و بخش های قرمز طرح شولر جای خود را به رنگ سفید دادند.

در سال 1988 ستاره بالنده مارول تاد مک فارلین (Todd McFarlane) کمی با آزادی عمل بیشتر بخش هایی از کاستوم قدیمی مردعنکبوتی را به آن بازگرداند. او تارهای زیربغل مردعنکبوتی را به آن بازگرداند و از رنگ سیاه به جای آبی استفاده کرد. او خطوط بیشتری را به طرح تار روی لباس اضافه کرد و اندازه چشم را تا حد قابل توجهی بزرگتر کرد.

اسکارلت اسپایدر-در سال 1994 یکی از کلون های اسپایدرمن که همه فکر می کردند مرده، بعد از سالها پیدا شد. او اکنون خود را بن رایلی (Ben Reilly) می نامید. او تصمیم گرفته بود تحت عنوان اسکارلت اسپایدر به نبرد بازگردد. تام لایلی (Tom Lyle) ترکیبی از یک سوییشرت و لباس سرهم را برای او طراحی کرده بود که شباهت زیادی به کاستوم ابرقهرمان ها نداشت.

در سال 1996 در گردشی عجیب خوانندگان متوجه شدند که بن رایلی در اصل پیترپارکر است و یکی از کلون ها جای پیتر را گرفته بوده است! بن در کسوت مردعنکبوتی واقعی بود تا اینکه بعدها مشخص شد که کلون بوده است. کاستوم او که توسط مارک باگلی طراحی شده بود ترکیبی از سبک قدیم و جدید بود.

در سال 2000 مارول “مرد عنکبوتی نهایی” را با کمک مارک باگلی (Mark Bagley) ارائه داده بود. بخش آبی رنگ کاستوم روشن تر شده بود و تارهای زیربغل بار دیگر محو شده بود. اندازه چشم ها و شکل الگوها بسته به اینکه چه کسی طرح شخصیت را می کشید دچار تغییر و تحول می شد.

در سال 2013 دکتر اختاپوس با نفوذ در جسم پیترپارکر و پس از مرگ او جای مردعنکبوتی اصلی را گرفت و تصمیم گرفت به مرد عنکبوتی برتر تبدیل شود. طراح این کاستوم هامبرتو راموس (Humberto Ramos) بود که از یکی از طرح های خلق شده توسط الکس راس (Alex Ross) برای فیلم استفاده کرده بود.

میگوئل اوهارا (Miguel O’Hara) یک مهندس ژنتیک بود که در سال 2099 و پس از یک تصادف قدرت فرابشری یافت، او به اولین مردعنکبوتی اسپانیایی تبدیل شد. کاستوم این شخصیت را ریک لئوناردی به شکلی طراحی کرده بود که شبیه لباس شخصی باشد که در آینده ای دور برای حضور در جشن مردگان استفاده می شود.

در سال 2011 در جهانی دیگر مایلز مورالس پس از اینکه شاهد مرگ پیتر پارکر می شود تصمیم می گیرد که با دریافت قدرت های او به مرد عنکبوتی بعدی تبدیل شود. کاستوم مایلز که توسط سارا پیچل (Sara Pichell) طراحی شد، اولین لباس عنکبوتی بود که توسط یک خانم طراحی می شد.

اسپایدرمن لباس های دیگری هم به تن کرد که بعضی از آنها فقط برای یک خط داستانی مورد استفاده قرار گرفتند یا پیترپارکرهایی از دنیاهایی دیگر آنها را به تن کردند.

در عالم سینما و در سال 2002 جیمس اچیسون (James Acheson) لباس هایی را برای سه فیلم اسپایدرمن طراحی کرد. بخش چشم ها نسبت به نسخه طراحی شده توسط رومیتا کوچکتر و مثلثی شکل تر بود و طرح های تار بر روی لباس کمی برجسته شده بودند.

نسخه سیمبیوتی لباس در فیلم ها یک پوشش عادی با تغییر رنگی بود و در آن نماد روی سینه کمی تغییر کرده بود.

با هدف ایجاد تغییراتی نسبت به لباس های پیشین، از کیم برت (Kim Barrett) خواسته شد تا لباسی متفاوت ولی نه خیلی متفاوت طراحی کند. نتیجه کار کاستومی شد که تقریباً مشابه نسخه قبلی بود و نشانه هایی از لباس نسخه 2099 داشت و تأثیراتی بیشتر از آنها.

در سال 2014 مارک وب بیشتر به نمونه کلاسیک نزدیک شد و سعی کرد چشم ها را بزرگتر طراحی کند. استفاده از لنزهای سفیدرنگ در بخش چشم از این کاستوم چیزی ساخت که به تصاویر کتاب های کمیک خیلی نزدیک شد و گویی این شخصیت از درون صفحات کتاب به بیرون پریده بود.

 

تغییرات کاستوم مرد عنکبوتی در گذر زمان
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *