موارد بسیار کمی در دنیای مارول هست که به اندازه دستکش بینهایت قدرتمند است و این واقعیتی است که مخاطبان مارول طی چند سال گذشته به آن عادت کرده اند. در انتقام جویان: جنگ بینهایت تایتان دیوانه تانوس عملی نامعقول انجام داد و از شش سنگ بینهایت برای از بین بردن نیمی از جمعیت جهان هستی استفاده کرد و عنوان بعدی سینمایی انتقامجویان را به یکی از مورد انتظارترین عناوین تاریخ مارول تبدیل کرد.
با این وجود در دنیای کمیک تانوس تنها کسی نبود که قدرت این شش سنگ را مال خود کرد. تعدادی از شخصیت های قهرمانی و ضدقهرمانی این دستکش را بدست کرده اند و هر کدام به نوعی با پیامدهای آن دست و پنجه نرم کرده اند. بررسی این موضوع به تنهایی دارای تازگی است ولی وقتی به این موضوع فکر می کنیم که ممکن است در فیلم پایان بازی (Endgame) مورد توجه قرار گیرد و به کسی دیگر برسد، جذابیت آن را چند برابر می کند.

 

11 تانوس

در سال 1992 تایتان دیوانه تانوس تمام قدرت موجود در سنگ های بینهایت را بدست آورد. این اتفاق زمانی روی داد که تانوس در تلاش برای بدست آوردن دل بانوی مرگ نیمی از جمعیت جهان هستی را به کام نیستی فرستاد. البته انتقام جویان با استفاده از نیروی تانوس علیه خودش توانستند این رویداد رو برعکس کنند.
اتفاق ناگوار برای قهرمانان زمینی زمانی افتاد که آخرین قهرمانی که آن را بدست آورد تحت تأثیر نیروی فاسد کننده آن قرار گرفت و قهرمانان مجبور شدند از تانوس برای غلبه بر ان استفاده کنند. تانوس بعد از این ماجرا دستکش را مال خود نکرد ولی به همان میزان قبلی ستمکار و طالم باقی ماند و به فتح کهکشان ها همت گماشت.
در حال حاضر در دنیای کمیک تانوس وضع خوبی ندارد. در آخرین جنگ بینهایت شخضیتی بنام Requiem که بعدها به Gamora تبدیل شد تایتان دیوانه را کشت. همه اینها در تلاش برای جمع کردن دوباره سنگ ها اتفاق افتاد که در حالت کلی داستان ایده زیاد جالبی نبود.

 

10 نبیولا

یکی از شخصیت هایی که در برداشت های مختلف تغییرات زیادی را تجربه کرده است نبیولا (Nebula) است که ادعا می کند یکی از نوادگان تانوس است. او هم در طرح داستانی مذکور به قدرت سنگ های بینهایت دسترسی پیدا می کند.
او که برای بازپس گیری دستکش بینهایت با قهرمانان زمینی همکاری می کند در نهایت می توان دستکش را از تانوس بدزدد و به نبروی آن دسترسی داشته باشد. متأسفانه نیت او هم خوب نیست و به جای بازگرداندن آنهایی که تانوس از بین برده، تلاش می کند تا نیات خود را عملی کند.
آنچه مشخص است این مسئله به مذاق قهرمانان باقی مانده مانند دکتر استرنج، ادم وارلاک و چند تن دیگر خوش نمی آید و با همکاری تانوس سعی می کنند او را شکست دهند. در نهایت نبیولا چوب بی تجربگی خود را می خورد و یکی دیگر از اعضای گروه قهرمانان تلاش می کند تا قدرت های دستکش بینهایت را کنترل کند و اعمال شنیع گذشتگان را تصحیح کند.
در حرکتی که بعدها الهام بخش کارن گیلن در خلق این شخصیت بر روی پرده سینما شد، نبیولا به یک سایبرگ تبدیل شد و به عنوان یک ضدقهرمان شروع به گشت و گذار در نقاط مختلف جهان هستی شد.

 

9 ادم وارلاک

ورود ادم وارلاک (Adam Warlock) به دنیای سینما با تأخیر صورت پذیرفته ولی این تدخیر نمی تواند از اهمیت این شخصیت کم کند. در بین شخصیت های مارول وارلاک بیشترین تغییرات را تجربه کرده است. این شخصیت اولین بار در داستان حماسی 4 شگفت انگیز توسط استن لی و جک کربی خلق شد ولی بعدها روی توماس و جیم استارلین آن را به شکل امروزی اش درآوردند.
وارلاک معمار اصلی نگهبانان بینهایت بود که -بله- آن هم در کمیک دستکش بینهایت سال 1992 صورت گرفت و نفر بعدی بود که قدرت سنگ های بینهایت را مال خود کرد و به سطحی از قدرت رسید که کمتر کسی می توانست به آن حد فکر کند. ولی در نهایت از او خواسته شد که سنگ ها را از هم جدا کند و سنگ روح را برای خود نگه دارد. این سنگ وسیله ای است برای ارتباط او با دنیای ارواح.
غیر از تانوس شخصیتی نیست که به اندازه ادم وارلاک سرنوشتش با این سنگ ها گره خورده باشد. بارها و بارها از نگهبانان بینهایت خواسته شد تا بر کنترل سنگ ها نظارت داشته باشند و در این بین وارلاک مسافرت هایی بی پایان بین جهان زنده ها و مرده ها داشته است.

 

8 ماگوس

این بار قدرت از یک ادم به ادمی دیگر منتقل شد. برای آنهایی که با حوادث دستکش بینهایت آشنایی ندارند باید بگوییم که ماگوش نیمه شرور وارلاک است. چند نسخه از حالت های پلید وارلاک وجود دارند ولی تنها یکی از آنها قدرت دستکش را بدست آورده است. این نسخه زمانی ایجاد شد که وارلاک به کمک دستکش بعد منفی و سیاه خود بیرون کشاند.
در بخش دوم از حماسه بینهایت استارلین، ماگوس در رویارویی با نسخه خیرخواه خود، نسخه ای بی قدرت از دستکش را بدست می آورد. در هر یک از نسخه های بعدی هر یک از آنها با خیانت روبرو می شود و در نهایت ماگوس خود را در رقابت با وارلاک، کانگ فاتح و دکتر دوم می بیند که تحت تأثیر قدرت فعال شده دستکش بلافاصله از او شکست می خورد.
او که حالا به قدرت خدایان دست پیدا کرده، شروع به تار و مار کردن آنهایی می پردازد که در برابرش ایستاده بودند. او حتی به تانوس هم رحم نمی کند. در نهایت وارلاک با آزاد کردن حالتی ترکیبی از بینهایت و جاودانگی می تواند او را سرجای خود بنشاند. بعد به دنیای ارواح تبعید می شود که بعدها موفق به فرار از آنجا می شود. در نهایت به دلیل اصلی ناامیدی وارلاک تبدیل می شود.

 

7 مرد آهنین

اگرچه قبل از میلیونر نابغه تونی استارک یک انسان دیگر هم به دستکش بینهایت دست پیدا کرده بود ولی این شخصیت اولین کسی بود که به قدرت آن دست پیدا کرد. در سال 2011 و در کمیک انتقام جویان 12 به قلم برایان بندیس مرد آهنین در مقابله یا the Hood به قدرت دستکش دست می یابد. استارک از قدرت دستکش استفاده نمی کند و می گوی: اگرچه با استفاده از قدرت دستکش می تواند جهانی بی جنگ و حسد و نفرت خلق کند، ولی این جهان، جهانی نخواهد بود که او در جستجویش باشد.
استارک هود را به زندان می فرستد و بظاهر دستکش را نابود می کند. ولی مسائل به این شکل پیش نمی رود. سنگ ها به دست اعضاء ایلومیناتی می افتد که آنها را بین خود تقسیم می کنند و مطمئن می شوند تا همه آنها در دسترس یک فرد نباشد.

 

6 آقای شگفت انگیز

تنها کسی که با هدف از بین بردن سنگ ها سراغ آنها رفت آقای شگفت انگیز (Mr. Fantastic) بود که به کمک اعضای دیگر یعنی دکتر استرنج، پروفسور ایکس، نیمور، بلک بُلت ، مردآهنین و کاپیتان آمریکا بدنبال این مهم بود.
متأسفانه این نقشه عملی نشد. با دستکش امکان نابودی سنگ ها نیست بنابراین او تصمیم می گیرد که سنگ ها را از یکدیگر جدا کند.
اتفاقات توطئه آمیزی پیش می آید و ایلومیناتی خود را در کمیک سال 2013 در محاصره تانوس و فرقه سیاه می بیند. توطئه ای عظیم در جریا ن است تا سنگ ها در زمین حفظ شووند، در حالیکه موجودیت های کهکشانی شایسته تری برای حفاظت از آنها وجود دارند.

5 پلنگ سیاه

در سال 2015 دکتر دوم به نوعی جهان مارول را وارد حالتی از جهنم کرد.
این سری که در تلاش برای احیای مجدد کراس اورهای آغاز شده در 1984 اتفاق افتاد، دوم را تصویر می کرد که تلاش می کرد اسطوره های مارول را به ترجیح خود برنامه ریزی کند. که ئر نهایت قرار بود به نابودی نهایی آن جهان و ورود مایلز مورالز منتهی شود.
درششمین شماره از این سری پلنگ سیاه و نیمور که زمانی رقبای درجه یک بودند، می توانند نشانه هایی از دستکشی بیابند که دکتر استرنج از خود به جای گذاشته است. در آن زمان تصور بر این است که دکتر استرنج مرده است. از پلنگ سیاه خواسته شده که با استفاده از قدرت این دستکش و با باز گرداندن خط سیر زمان به حالت قبلی تغییرات ایجاد شده معکوس شوند.
پلنگ سیاه با استفاده از این دستکش بر قدرت دوم مسلط می شود و قبل از سفر زمان او را شکست می دهد و به تمامی تغییراتی که باعث تغییرات مخرب خلق شده توسط جاناتان هیکمن بر انتقام جویان شده بود، پایان می دهد.

 

4 دکتر دوم

یکی دیگر از کمیک های هیکمن ولی این بار به جای انتقام جویان مرکز توجه 4 شگفت انگیز هستند. تلاش هیکمن بسیار عالی بود ولی احتمالاً بهترین اثر را زمانی داشت که به سمت Future Foundation متوجه شد که در اثر مرگ جانی استورم آغاز شد و اعضای باقی مانده به اضافه مردعنکبوتی همگی لباس های سفید پوشیدند. در این سری شاهد یک اتحاد شکننده بین دکتر دوم و تیم بودیم که در آن بین نبرد رید ریچاردز با هیأتی مشتمل بر نسخه های پلید او از جهان های موازی یکی از نقاط عطف بود که قبل از مرگ احتمالی اش بدست Celesial ها اتفاق افتاد.
دوم با بعد از صحبت با والریا ریچارد دوم از محلی نامعلوم به دو دستکش بینهایت از دو بعد زمانی متفاوت دست می یابد که با این قادر است تصویر معکوس از گروه شریر رید را بازآفرینی کند که نام پارلمان دوم به خود می گیرد. البته اهداف این پارلمان اندکی خیرخواهانه است.
البته هیچیک از این اتفاقات اهمیتی نخواهند داشت اگر فکر کنیم دکتر دوم به دو دستکش دست پیدا کرده. یعنی دوست داشتنی نیست؟!

 

3 ددپول

شاید توجه به این موضوع به منزله داخل کردن زوری ددپول به رویه کلی جهان مارول باشد ولی چاره ای نیست چون این اتفاق افتاده و ددپول را باید در اینجا هم تحمل کنیم.
در شماه 45 ددپول که در سال 2012 منتشر شد، بار دیگر دوره دهه 1990 بازسازی می شود که در آن اولین سری از کمیک های دستکش بینهایت منتشر شده بود. این قضایا قبل از اقدام تانوس برای بدست آوردن دل بانوی مرگ اتفاق می افتد و طی آن تانوس ددپول را استخدام می کند تا سنگ های بینهایت را بدزدد.
وید باید این کار را بکند ولی نه قبل از کمی تفریح. او سوار هلیکوپتر تانوس می شود (!) و یک اسباب بازی پلاستیکی به او می دهد. بعد به افتخار تانوس یه رُست عظیم ترتیب می دهد که در حضور اکثر قهرمانان مارول شکل می گیرد.

 

2 کاپیتان آمریکا

در بین تمامی قهرمانان زمین شاید محتمل ترین کسی که هر کسی در ذهنش به عنوان مسئول کنترل قدرت دستکش بینهایت تصور کند، کاپیتان آمریکاست. او دارای قویترین قدرت اراده است و از بین انتقام جویان به عنوان معتمدترین فرد منتخب معرفی می شود که با در اختیار داشتن قدرت جهان دچار لغزش نشود.
ولی بپردازیم به اینکه در چه زمانی او به دستکش دسترسی پیدا کرد. تعجب نکنید. در یکی دیگر از کاب های هیکمن. در سری کتاب هایی که بعداً به شکل گیری سری بینهایت شد و نام نیواونجرز به خود گرفت. این کتاب کلاً درباره ایلومیناتی بود و گروهی را تصویر می کرد که در تلاش برای متوقف کردن تلاشی از بعدی دیگر برای ایجاد اختلال در واقعیت 616 بودند. 2013
متأسفانه زمین آنها هدف بعدی این برنامه بود. در یکی از بخش ها که زمین 616 تهدید به نابودی می شود، همکاران استیو راجرز تمامی سنگ های بینهایت را به او می دهند که باید از آن برای تغییر اهداف زمین استفاده کند. حداقل اینطور به نظر می رسد. این وظیفه بسیار سنگینی برای دستکش و سنگ های آن است که موجب نابودی همه آنها غیر از سنگ زمان خواهد شد.
با فرا رسیدن روز مقابله و اینکه چاره ای دیگر برای گروه باقی نمانده است، اعضای تیم تصمیم می گیرند سلاحی آخرالزمانی بسازند و از آن برای نابودی زمین دیگر استفاده کنند. مردی که پوششی پولکی و ستاره ای بر تن دارد سعی می کند سعی می کند تا از انجام این طرح طفره رود که در نهایت از تیم اخراج می شود و ذهنش پاک می شود.

 

1 هالک برتر

بعد از مرور همه شخصیت های جالبی که دستکش را میان خود دست به دست کرده اند، یکی از شخصیت ها هست که دستکش را بدست می آورد و قدرتش قابل قیاس با بقیه نیست.
در دنیای برتر کسی غیر از هالک نمی تواند دستکشی را که دارای 8 سنگ است بدست کند! هشت سنگ بینهایت و دو دستکش بینهایت هدف هالک است و هالک بعد از مبارزه با بینهایت ها (نسخه های معادل قویترین قهرمانان زمینی) آنها را بدست می آورد.
خوشبختانه (البته برای مردآهنین) و دوستانش، هالک موفق نمی شود تمامی سنگ های بینهایت را بدست آورد. اعضای تیم ولی در دستگیری و کنترل شخصیت Banner موفق نیستند. این شخصیت نقش کلیدی در ارتباط بینهایت های سیاه و اتحادشان برای بازسازی واقعیت به شکل دلخواهشان دارد. در نهایت تلاش آنها بی نتیجه می ماند ولی باید گفت در بین شخصیت هایی که دستکش را بدست آورده اند هالک جذاب ترین است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *