آیا باید طبق نوع بدن خود تمرین کنید؟

اگر تا به حال یک رژیم تمرین را آغاز کرده اید و یک راه مناسب برای تناسب اندام پیدا کرده اید، احتمالا از سه گروه بندی بدن یا “somatotypes” آگاه هستید. توصیه های عمومی می گوید بهترین راه برای رسیدن به اهداف تناسب اندام شما این است که برنامه ورزش و تغذیه خود را به سموتوتیپ منحصر به فرد خود سفارشی کنید. اما آیا این درست است؟ در اینجا چیزی است که علم می گوید.

مغز در برابر عضله

همانند بسیاری از ایده ها در مورد انواع “انسان” (فریاد به آزمون مایرز بریگز)، سواتوتایپ ها در دهه ۱۹۴۰ شروع به کار کردند. آنها توسط روانشناس و دکتر به نام ویلیام هربرت شلدون که معتقد بودند روانشناسی فرد در زیست شناسی ریشه دارد. او در نشریه سال ۱۹۴۰ “انواع تناسب بدن”، ۴۰۰۰ عکس برهنه از دانشجویان مرد را تحلیل کرد. (از ۴۰۰۰ عکس برهنه دانش آموزان کجا دریافت کرد؟ معلوم می شود که تازه واردان ورودی به مکاتب لیگ آبی باید این عکس ها را تحریم کنند، زیرا تصور می شود که تصورات تصویری در مورد سلامت و عقل آنها الهی است). از این داده ها شلدون فرم انسان را به سه نوع طبقه بندی کرد:

اندومورف ها (Endomorphs) گرد و نرم هستند و گرایش به ذخیره چربی دارند.

مرومورف ها (Mesomorphs) مربع و عضلانی هستند و مستعد ساخت عضلات هستند اما ذخیره چربی ندارند.

اکتومورف ها(Ectomorphs) ترکه ای با استخوان بندی ریز هستند، و مستعد ذخیره سازی چربی و یا ساخت عضله نیستند.

اما این همه ماجرا نیست. شلدون از این توصیفهای فیزیولوژیکی به ابعاد روانشناسی رسید؛ اندومورف ها باید آرام و برونگرا باشند، مزومورف ها بیشتر قاطعانه و پرخاشگر بودند، و اکوتومورف ها بیشتر درونگرا و متفکر بودند. او حتی از این رابطه ها استفاده می کرد تا بداند که بزهکاری نوجوان نتیجه نوع بدن مزومورفیک است (و هشدار دهنده این بود که “بازتولید انتخابی” می تواند راه حل آن باشد). مفهوم معرفی شده شلدون از “روانشناسی قانونی”، همانطور که گفته شد، از درجه اعتبار ساقط شده است.

مسلماً ارتباط دادن ویژگی های ظاهری افراد با نحوه رفتار آنها دور از تصور است. ولی ارتباط قالب بدنی آنها با حرکات ورزشی که باید انجام دهند منطقی تر به نظر می رسد. واقعاً اینطور نیست. بنا به دلایل زیر.
دسته بندی: اخبار
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

اطلاعات دانلود

  • رمز فایل: www.dorrnaame.com
  • منبع: درنامه

تبلیغات

پست ثابت


اهمیت فراگیری گرامر زبان انگلیسی اغلب از طرف زبان آموزان نادیده گرفته می شود. حال آنکه بی توجهی به زمینه های گرامری در سالهای اولیه آموزش نتایج منفی در درستی کلام زبان آموزان به جای می گذارد که بعضاً جبران پذیر نیست و زبان آموز بدون آنکه خود بداند جملات نادرستی را که در ذهنش ملکه شده ادا می کند. در این بین انتزاعی بودن گرامر زبان انگلیسی و دشواری و فرار بودن آن، گرامر زبان انگلیسی را به یکی از بخش های زبان بدل کرده است که اکثر افراد از آن طفره می روند.
از طرف دیگر عدم فراگیری دقیق قوانین گرامری منجر به ضعف زبان آموزان در مهارت های چهارگانه شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن می شود. گروه آموزشی دُرنامه با توجه به نیاز زبان آموزان ایرانی به یک منبع جامع گرامری اقدام به گردآوری مطالب مربوط به گرامری کرده و آن را در قالب پروژه های نرم افزاری قابل اجرا بر روی گوشی های همراه نیز ارائه داده است.


برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دیدگاه کاربران